تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

اختلالات جنسی چیست؟ +علائم و نحوه درمان آن

اختلالات جنسی چیست؟

اختلال جنسی توانایی این را دارد که شامل هر گونه اختلالی و مشکل باشد که مانع رسیدن شخص به لذت جنسی و ارگاسم می گردد. حدود 31 درصد مردان و 43 درصد خانم ها از درجه هایی از اختلال جنسی رنج می برند. اختلال جنسی، مشکلی می باشد که در هر درجه از چرخه واکنش جنسی رخ می دهد و شخص را از لذت بردن در رابطه منع می کند.

این چرخه می تواند شامل پلاتو، هیجان، فرونشینی و ارگاسم باشد. برانگیختگی و میل هر دو جزء فاز هیجان چرخه جنسی می باشند. در این مقاله از هم اندیشان به اختلالات جنسی اشاره کرده ایم. با ما همراه باشید.

منظور از اختلالات جنسی چیست؟

اکنون در خیلی از زوج ها شاهد بوجود آمدن مشکلات بسیاری در رابطه جنسی آن ها هستیم که توانایی این را دارد که موجب مشکلات بزرگ تری از جمله راضی نبودن از زندگی زناشویی، اضطراب، افسردگی، استرس های زیاد و به دنبال آنها بی مهری، بی عاطفگی و در نتیجه طلاق شود. به صورتی که اگر به حل این مشکلات اقدام کنند، توانایی این را داردن که به آسانی از هم پاشیدن یک زندگی، پیشگیری نمایند.

اختلالات جنسی یکی از شایع ترین مشکلاتی می باشد که می توان از آن نام برد. اختلالات عملکرد جنسی می تواند در بر دارنده هر مشکلی گردد که مانع از رضایت زوجین یا شخص از فعالیت جنسی گردد. حدود 43 درصد از بانوان و 31 درصد از آقایان درجاتی از اختلال عملکرد جنسی را در مقطع هایی از زندگی خود، گزارش می کنند. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که با وجود انواع راه حل ها جهت درمان اختلالات جنسی؛ تعدا زیادی از اشخاص تمایلی به در میان گذاشتن و بیان کردن این مشکلات با شخص متخصص ندارند.

مبتلا شدن به این اختلالات ارتباط زیادی با سن ندارد ولی به طور عمومی در اشخاص بالای 40 سال مشاهده می شود که امری کاملا طبیعی می باشد.

انواع مختلف اختلالات جنسی

انواع مختلف اختلالات جنسی

بطور کلی این اختلالات به 4 دسته تقسیم می شوند:

  • اختلال میل جنسی : کمبود علاقه به رابطه جنسی و فقدان احساس نیاز به رابطه.
  • اختلال برانگیختگی : عدم توانایی و اختلال نعوظ جسمی در رسیدن به نعوظ.
  • اختلال در رسیدن به ارگاسم : عدم رسیدن یا تاخیر به ارگاسم.
  • اختلال میل به درد در رابطه : اختلال اخلاقی علاقه و میل به حس درد موقع رابطه جنسی.

ابتلا به اختلالات جنسی

نشانه های اختلالات جنسی در مردان و بانوان متفاوت از یکدیگر است و نشانه های مختلفی را داراست.

اختلالات جنسی آقایان

  • نداشتن توانایی در رسیدن به نعوظ
  • عدم توانایی در رسیدن به ارگاسم و نبود انزال با وجود معاشقه و ارتباط کافی بین زوجین
  • عدم توانایی در کنترل زمان انزال

اختلالات جنسی بانوان

  • عدم توانایی در رسیدن به اوج لذت و ارگاسم رابطه جنسی
  • عدم توانایی در رسیدن به برانگیختگی کامل جهت ایجاد رابطه جنسی
  • احساس درد در موقع رابطه جنسی و معاشقه

نحوه تشخیص اختلالات جنسی

در بیشتر موارد نخستین نشانه برای تشخیص این اختلال، موانعی می باشند که مانع لذت بردن همسرتان یا شما از رابطه جنسی است. بعد از مشخص کردن این اختلال، نیاز به انجام چند تست ( اعم از روانی و جسمانی) می باشید که تشخیص نوع تست ها بستگی به نظر کارشناس و متخصص دارد. همه این تست ها روندی معمولی می باشند و فقط جهت تشخیص وجود نداشتن یا وجود داشتن اختلالات انجام می گردد، به همین دلیل جای نگرانی وجود ندارد.

اختلالات جنسی بر سلامت روان چه تاثیراتی دارد؟

یکی از مهم ترین و حساس ترین فاکتور های داشتن زندگی شاد، سلامت روان انسان ها می باشد.

وجود این اختلالات بین زوجین، توانایی این را دارد که در رابطه آن ها تاثیرات عمیقی و همچنین زندگی شخصی شان داشته باشد. اختلالات جنسی قادر است موجب به استرس، افسردگی، اضطراب و مشکلات روانی و روحی دیگر شود که تنها راه حل برای رفع کردنشان، مشاوره با یک روانشناس با تجربه و معتمد استفاده و از خدمات روانشناسی می باشد.

روش های درمان اختلالات جنسی

روش های درمان اختلالات جنسی

در این بخش می خواهیم به روش های در مان اختلالات جنسی بپردازیم:

1. دارو درمانی

گاها امکان دارد دلیل بوجود آمدن اختلالات جنسی، عوارض دارو هایی که شخص استفاده می کند باشد. با مشورت با پزشک خود در این موارد، توانایی این را دارید که نوع دارو های استفاده شده را تغییر داده و مشکل را حل نمایید. علاوه بر تغییر دارو ها شما قادر هستید با مراجعه به روان پزشک، دارو درمانی را زیر نظر روان پزشک شروع کنید.

2. مراجعه به سکس درمانگر یا سکس تراپیست

اشخاصی که در حال تجربه مشکلات متفاوت در زمینه مسائل جنسی هستند، سکس درمانگر ها یا سکس تراپیست ها کمک می کنند و راه حل های موثری را به آن ها ارائه می دهند. و هم زوجی که تصمیم دارند رابطه جنسی خود را به تازگی آغاز نمایند، توانایی این را دارند که با مشورت با سکس تراپیست و چگونگی انجام رابطه جنسی لذت بخش، تجربه مناسبی را در نخستین رابطه خود به دست آورند.

3. رفتار درمانی

استفاده از روش رفتار درمانی نیازمند تسلط و تبحر درمانگر شما و البته همکاری مراجع با درمانگر است. استفاده از روش رفتار درمانی به تنهایی امکان پذیر نیس و احتیاج به مراجعه به روانشناس خوب احساس می گردد. در رفتار درمانی، تجربه و اطلاعات بالای روانشناس شما، در کوتاه تر شدن روند درمان، تاثیر عمیقی دارد.

4. آموزش مهارت های ارتباطی

آموزش و دریافت مهارت در خصوص زندگی جنسی، در کیفیت رابطه بین زوجین تاثیر به سزایی را داراست. شناخت ویژگی های طرف مقابل و خود و رفتاری های جنسی همدیگر، کمک شایانی به بهبود رابطه می کند. با مراجعه به روانشناس متخصص و با تجربه و استفاده از کتاب ها، قادر هستید در این موارد پیشرفت کنید.

5. مراجعه به روانشناس

بخش عظیمی از این اختلالات جنسی را، روان درمانی توسط یک روانشناس خوب و با تجربه می تواند درمان کند. با مراجعه به روانشناس توانایی این را دارید که از روابط گذشته خاطراتی در ذهن شما به جا مانده را پاک کرده و به رابطه جدید خود، بدون دغدغه های ذهنی بپردازید. و هم دارا بودن احساساتی از جمله احساس گناه، ترس، اضطراب، استرس و افسردگی تاثیر بسزایی در اختلالات جنسی دارد که درمان کردن این موارد فقط به دست روانشناس با تجربه امکان پذیر می باشد.

آیا اختلالات جنسی قابل درمان است؟

آیا اختلالات جنسی قابل درمان است؟

درمان این اختلالات، با دلیل ایجاد آن ها رابطه مستقیمی دارد. هرچه دلیل بوجود آمدن این اختلالات اساسی تر باشد، درمان نیز دشوار تر می باشد. ولی با تلاش و پشتکار شخص، درصد موفقیت درمان بالا تر می رود. کلا درصد افراد درمان شده، برای افرادی که دچار اختلالات جنسی شده اند، امید بالایی را به تصویر می کشد.

تداوم و انگیزه انجام درمان ها موجب رفع شدن مشکل می شود. اگر اختلالات جنسی در شما تشخیص داده شدند، تمام اقدامات مورد نیاز را با حوصله انجام دهید تا نتیجه مورد نظر را کسب کنید.

نتیجه گیری

اختلالات جنسی از جمله اختلالاتی می باشد که سبب ناراضی بودن شخص یا زوجین از رابطه جنسی می شود که حتی می تواند موجب طلاق گردد. برای جلوگیری از این اتفاق زوجین باید به روانشناس یا پزشک مراجعه کنند. ما در این مقاله از هم اندیشان سعی کردیم به اختلالات جنسی و انواع آن بپردازیم. در صورت نیاز به مشاوره در خصوص اختلالات جنسی، با شماره گیری 02191023933 با مشاوران مرکز مشاوره هم اندیشان در ارتباط باشید.

سوالات متداول

اختلالات جنسی به چند دسته تقسیم می شوند؟

به چهار دسته تقسیم می شوند، اختلال میل جنسی، اختلال برانگیختگی، اختلال در رسیدن به ارگاسم و اختلال میل به درد در رابطه.

اختلالات جنسی می تواند سبب چه مشکلات روحی روانی شود؟

اختلالات جنسی قادر است موجب به استرس، افسردگی، اضطراب و مشکلات روانی و روحی دیگر شود.

آیا برای درمان آختلالات جنسی، رفتار درمانی به تنهایی امکان پذیر است؟

استفاده از روش رفتار درمانی به تنهایی امکان پذیر نیس و احتیاج به مراجعه به روانشناس خوب احساس می گردد.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره