تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

کودکان شاد | راز داشتن کودکان شاد چیست؟

کودکان شاد | راز داشتن کودکان شاد چیست؟

شادی فرزندان، آرزوی هر پدر و مادری است. کودکی که شاد است، قلب سالم تری دارد و ضربان قلب او با سرعت پایین تری می زند؛ این بدان معنی است که او در آرامش است و تحت هیچ فشار عاطفی نیست.

اما چگونه کودک شادی را تربیت کنیم؟ چه عواملی باعث می شود یک کودک در مقایسه با دیگر کودکان بیشتر شاد باشد.

از شما دعوت می کنیم در ادامه این مطلب با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم و رازهای داشتن کودکان شاد را برایتان افشا کنیم.

عوامل شاد بودن کودکان چیست؟

در اصل باید گفت کودکان شاد، نتیجه شرایط خاصی هستند که والدین آن را در بستر خانواده برقرار می کنند. در ادامه به توضیح این عوامل می پردازیم.

والدین شاد، کودکان شادی پرورش می دهند

کودکان برای شاد بودن، نیاز به الگو دارند و چه کسانی بهتر از پدر و مادری که خودشان شادند و باید اشاره کرد که شادی شما، به طور مستقیم روی کودکتان اثر می گذارد و او را شاد می کند؛ بنابراین بهتر است به خود اهمیت بدهید و میزان شادی خود را بالا ببرید.

اگر دچار افسردگی هستید، به خاطر کودک خود سریعتر اقدامی کنید و درمان افسردگی را شروع کنید. تحقیقات نشان می دهد کودکانی که مادرانی افسرده دارند، بیشتر به مشکلات رفتاری دچار می شوند؛ این بدان معنا است که کودکان شاد بودن را از والدین یاد می گیرند.

توصیه ما این است:

  • در صورتی که مبتلا به افسردگی هستید، با مراجعه به مشاور و روانپزشک هر چه سریعتر آن را درمان کنید.
  • با افراد شاد بیشتر معاشرت کنید.
  • با دوستان خود به گردش بروید.
  • پیاده روی را فراموش نکنید.

فرزندان شاد، برخورد درست را در خانواده تجربه می کنند

فرزند پروری مانند هر کار دیگری نیازمند مهارت است.

والدینی که با کودکان خود به خوبی رفتار می کنند، به آن ها پرخاش نمی کنند و حالت سلطه گری ندارند، فرزندان شادی را پرورش می دهند.

اثرات رفتارهای خشونت آمیز بر کودکان، در سال های آینده در زندگی فرزند و هنگام برخورد با همسر و فرزندان خود او نمایان خواهد شد.

توصیه ما این است که اگر پرخاشگر هستید، روش های کنترل خشم را بیاموزید و در مواجهه با اشتباهات کودک، برخورد موثرتری را از خود نشان دهید. با این کار به مرور زمان فرزند شما شاد تر خواهد شد.

فرزندان شاد، والدین شوخ طبعی دارند

شوخی با کودک، مزایای زیادی دارد. با شوخی کردن، علاوه بر این که کودکتان را می خندانید، به او کمک می کنید که روابط اجتماعی در او رشد کند و بتواند در آینده موقعیت های اجتماعی بهتری را کسب کند، بهتر برای خود دوست پیدا کند و استرس خود را به خوبی مدیریت کند.

توصیه ما این است که روابط خود را با فرزندتان قوی تر کنید و او را بخندانید.

عوامل شاد بودن کودکان چیست؟

برای داشتن فرزندان شاد به این موارد دقت کنید

والدین می توانند با راهکارهایی ساده شادی را در کودکان خود افزایش دهند. در ادامه به تعدادی از این موارد اشاره می کنیم. لطفا همراه ما باشید.

1- محیط خانواده را شاد کنید

محیط روی کودکان بسیار موثر است. تاثیر این عامل بیش از عوامل دیگر است و کودکانی که در محیط های آرام و بدور از تنش و دعوا بزرگ می شوند، کودکانی آرام هستند که به راحتی می توانند احساس شادی کنند.

بنابراین برای این که کودک شادی داشته باشید، محیط را برای شادی او مهیا کنید و استرس های محیطی را در خانواده از بین ببرید.

2- عادت های نامطلوب کودک را کنترل کنید

برخی از عادت ها، شادی را از کودک شما می گیرد و نمونه ای از این عادت ها، تماشای زیاد تلویزیون است. وقتی کودک ساعات زیادی را به تماشای تلویزیون سپری می کند، مغز خود را خسته کرده و نمی تواند احساس شادی را تجربه کند.

عامل دیگر خواب ناکافی است. کم خوابی و دیر خوابی سبب خستگی و بی حوصلگی کودک شده و باعث می شود کودک برای بازی انرژی لازم را نداشته باشد. به این ترتیب فرصت شادی از او گرفته می شود.

باید حتما به اهمیت خواب کافی کودک خود توجه نمایید و زمانبندی مناسب برای خوابیدن را به او آموزش دهید.

3- با کودک بازی کنید

بازی برای کودک حیاتی است؛ کودک حین بازی رشد می کند و مهارت های اجتماعی یاد می گیرد. بازی به رشد جسمانی کودک نیز کمک کرده و قوه تخیل او را تقویت می کند.

کودک با بازی کردن است که انرژی خود را به خوبی تخلیه می کند.

با کودک خود وقت بگذرانید، با او بازی هایی را انجام دهید که قوانین زیادی در آن وجود نداشته باشد و کودک در آن نقش هدایت کنندگی را داشته باشد. در اصطلاح بازی های بدون ساختار گفته می شود.

بازی کردن با کودک موجب افزایش شادی در والدین نیز می شود و احساسات کودک را نیز رشد می دهد.

با کودک بازی کنید

4- کودک خود را به خوبی تحسین کنید

وقتی کودکتان کاری را به خوبی انجام داده باشند، آنها را تحسین کنید؛ بهتر است در این کار خلاقیت لازم را نشان دهید و دلیل تشویق و تحسین را به کودک بگویید.

این روش بسیار پرمعنا است و رفتار کودک را جهت دهی می کند. نکته قابل توجه این است که در تشویق زیاده رو نکنید، چرا که نتیجه عکس دارد و باعث از بین رفتن انگیزه در کودک می شود.

5- از خوب غذا خوردن کودکتان اطمینان داشته باشید

اگر فرزندتان مدام در حال بهانه گیری است، به احتمال زیاد گرسنه است. مطمئن شوید که کودک غذای خود را به خوبی خورده است؛ اگر زمان غذا خوردن نیست، سعی کنید به او میان وعده های سالم مانند آجیل، میوه، شیر یا ماست بدهید.

غذای خوب از تغییرات خلق و خوی کودک می کاهد و باعث سلامتی و رشد او می شود.

6- به حرف های کودکتان با دقت گوش دهید

برای هر کودک، مهمترین چیز آن است که به او توجه کنید؛ موقع صحبت او، تمام حواستان را به او معطوف کنید و سخن او را قطع نکنید و به یاد داشته باشید این یکی از راز های داشتن کودک شاد است.

کودکان شاد، از توجه کافی پدر و مادر خود بهره مندند.

به کودکتان ابراز علاقه کنید

7- ایده آل گرا نباشید

این عادت را کنار بگذارید که کارهای ناتمام کودکتان را تکمیل کنید.

درست است که والدین دوست دارند کودک کار خود را به خوبی تکمیل کند، اما تکمیل کارهای ناتمام کودک، اعتماد به نفس را از کودک می گیرد و کودک را به این باور می رساند که به اندازه کافی شایسته نیست و خود به تنهایی نمی تواند کاری را به اتمام برساند.

8- به کودکتان ابراز علاقه کنید

ابراز محبت والدین در سلامت روان کودکان نقش مهمی دارد. به کودک خود بگویید که دوستش دارید؛ هیچ چیز به این اندازه در او ایجاد شادی و امنیت نمی کند.

کارشناسان می گویند اولین جمله ای که کودکتان پس از بیدار شدن از خواب می شنود و آخرین چیزی که پیش از خوابیدن باید به او بگویید، باید جمله “دوستت دارم” باشد. همچنین می توانید او را در آغوش بگیرید و حتی بدون به زبان آوردن کلمه ای، محبت خود را به او ابراز کنید.

9- از یک روانشناس کمک بگیرید

فرزند پروری و تربیت کودک، ظرافت های خود را دارد و بهتر است از فردی کمک بگیرید که دانش و تجربه زیادی در این زمینه دارد.

چه کسی بهتر از یک روانشناس کودک باتجربه که می تواند این موارد را به شما یاد دهد و شما را در تربیت کودکتان به خوبی یاری کند. چنان چه دوست دارید فرزند شادی داشته باشید، می توانید برای دریافت خدمات روانشناسی کودک، با مرکز مشاوره هم اندیشان تماس بگیرید.

تربیت کودک شاد

در پایان

تربیت کودک شاد، آرزوی هر پدر و مادری است و دستیابی به این موضوع، نیازمند فراهم آوری بستری مناسب در محیط خانواده است.

برای اینکه کودک شادی داشته باشید، بهتر است به توصیه هایی که در این مقاله برایتان توضیح داده شد، عمل نمایید.

برای داشتن کودکی شاد، شما می توانید با مرکز مشاوره هم اندیشان تماس بگیرید و با روانشناسان کودک در این مورد صحبت کنید. این مرکز با داشتن مشاوران کودک باتجربه، شما را در داشتن کودکی شاد و با نشاط راهنمایی می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تلفنی، با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

اولین قدم برای داشتن کودک شاد چیست؟

اولین قدم این است که والدین خود شاد باشند و محیطی شاد را در بستر خانواده ایجاد کنند.

برای جلوگیری از بی حوصلگی در کودک، چه باید کرد؟

برخی از عادات مانند دیر خوابی و تماشای زیاد تلویزیون را حذف کنید، تا کودک انرژی کافی داشته باشد و بدخلقی نکند.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره