تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

مردان بی مسئولیت چه خصوصیاتی دارند و چگونه باید با آنها برخورد کنیم؟

مردان بی مسئولیت چه خصوصیاتی دارند و چگونه باید با آنها برخورد کنیم؟

مردان بی مسئولیت نسبت به وظایفی که در قبال خانواده خود دارند، بی تفاوت هستند. آنها فقط به خودشان فکر می کنند و این که رفتار نامناسبشان چه بر سر خانواده شان می آورد، برایشان اصلا اهمیتی ندارد.

معمولا همسران این مردان از این بی مسئولیت شوهرانشان به ستوه آمده اند و نمی دانند چگونه با آنها برخورد کنند؛ چرا که به این مردان نمی توان تکیه کرد!

سوالی که این زنان می پرسند آن است آیا رفتار همسرم قابل اصلاح است؟ آیا روزی می رسد که در قبال خانواده مسئولیت پذیر باشد؟

در ادامه مقاله به این سوالات پاسخ می دهیم و راهکارهایی را به شما نشان می دهیم که با به کار بستن آنها، می توانید تغییراتی را در رفتار او به وجود بیاورید و او را نسبت به بی مسئولیتی هایش آگاه کنید. لذا از شما دعوت می کنیم با هم اندیشان همراه باشید.

بی مسئولیتی یعنی چه؟

مسئولیت پذیری به معنای متعهد شدن برای انجام کاری مشخص است. عواملی مانند مسائل اعتقادی، باورهای فرد و قوانین خانواده باعث مسئولیت پذیری فرد می شود.

انسان در مقابل اجتماع خانواده خود مسئولیت هایی دارد که اگر در مقابل آنها کوتاهی کند، به بی مسئولیتی دچار می شود و باید در قبال آن پاسخگو باشد. بی مسئولیتی برای افراد خانواده غیرقابل تحمل است.

مرد بی مسئولیت چه خصوصیاتی دارد؟

  • مرد بی مسئولیت انگیزه ای برای کار کردن ندارد و تن پرور است.
  • تمایل به خوابیدن در طول روز دارد و سر کار نمی رود.
  • خانواده را از لحاظ اقتصادی تامین نمی کند.
  • برای بهتر کردن زندگی خود ایده ای ندارد.
  • به نیازهای عاطفی خانواده خود بی توجه است.
  • نسبت به برآورده کردن نیازهای جنسی همسر خود نیز بی توجه است.
  • در جایگاه پدر نسبت به تامین نیازهای مالی، عاطفی و تربیتی فرزندان بی تفاوت است.
  • الگوی او افراد بی مسئولیت و بی خیال است.

مرد بی مسئولیت چه خصوصیاتی دارد؟

با مردان بی مسئولیت چگونه برخورد کنیم؟

با این که رفتار خانواده نمی تواند از فرد بی مسئولیت یک فرد وظیفه شناس بسازد، اما می تواند در تشدید بی مسئولیتی فرد موثر باشد.

گاهی همسر این فرد با انجام رفتارهایی، این بی مسئولیتی را افزایش می دهد. رفتارهای خانواده با مرد بی مسئولیت باید حساب شده باشد تا فرد را تشویق به مسئولیت پذیری کند.

در ادامه راهکارهایی را به شما پیشنهاد می کنیم که با به کار بستن آنها، می توانید برخورد صحیحی با این فرد داشته باشید، به طوری که رفتار او را تغییر دهد.

1- نقش هایتان را جابجا نکنید

نحوه برخورد افراد خانواده در مسئولیت پذیری مرد خانواده موثر است. شما هرگز نباید وظایف او را انجام دهید؛ هرکسی باید وظایف مرتبط با نقش خود را انجام بدهد.

وظایف مالی را از طرف شوهرتان انجام ندهید. معمولا اولین واکنش خانم ها در قبال بی مسئولیتی آقایان این است که آبروداری کرده و وظیفه او را انجام می دهند. این کار او را بد عادت کرده و مرد از قبول وظایف خود سر باز می زند.

اگر او از شما خواست نیازهای مالی خود را با درآمدتان تامین کنید، شما نباید این درخواست را قبول کنید؛ چرا که تامین نیازهای مالی شما نیز به عهده همسرتان و او نباید از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کند.

همان طور که شما به عنوان یک زن وظایفی دارید، او نیز در قبال شما و زندگی مشترک وظایفی دارد. بهتر است با او صحبت کنید و او را از نتیجه بی مسئولیتی هایش آگاه کنید.

درست است که همکاری در زندگی مشترک باعث محکم شدن پایه های زندگی می شود، اما اگر مرد زندگی شما بی مسئولیت است، این کار باعث تشدید بی مسئولیتی در او می شود؛ چرا که این از خود گذشتگی را وظیفه شما دانسته و در قبال مسئولیت هایش بی تفاوت خواهد بود.

2- نیازهای خود را صمیمانه با او مطرح کنید

با این که بی مسئولیتی یک مرد برای همسر او بسیار آزاردهنده است، اما شما نباید نسبت به این موضوع واکنش هایی توام با سرزنش و ایرادگیری از خود نشان دهید. این واکنش ها به بدتر شدن اوضاع می انجامد و رابطه عاطفی شما را دچار آسیب های جدی می کند.

برای این که این مشکل پیش نیاید، شما باید در مورد نیازهای خود بسیار دوستانه با او صحبت کنید؛ انتظارات خود را واضح و شفاف بیان کنید؛ اجازه بدهید وظایفش را بشناسد و در این مورد به او کمک کنید.

اگر نسبت به این امر واکنش های سالمی نشان دهید، رفتار او تغییر خواهد کرد.

با مردان بی مسئولیت چگونه برخورد کنیم؟

3- تمام درآمد خود را در اختیار مرد نگذارید

بسیاری از مواقع خانم های شاغل تمامی دستمزد خود را در اختیار مرد می گذارند تا در مخارج خانه به او کمک کنند؛ در مورد مرد بی مسئولیت این کار اشتباه است.

مرد باید بداند هزینه شما از هزینه خانه جدا است و شما نباید این هزینه ها را بپردازید. از طرفی شما نیز مخارج خود را دارید و هزینه های خانواده بر عهده شما نیست. در این صورت او به حقوق خود و شما راضی بوده و هرگز به فکر پیشرفت در زندگی نمی افتد.

اگر درآمدتان را برای خود نگه دارید، همسر شما بد عادت نمی شود و استقلال مالی شما نیز حفظ می شود.

4- او یک بزرگسال است، نه یک کودک

اگر همسرتان در مورد انجام وظایفش شکایت کرد، نباید تحت تاثیر قرار بگیرید و وظایف او را انجام دهید.

چون با این کار بی مسئولیتی او تشدید می شود و شاید از این مسئله به عنوان نقطه ضعف شما استفاده کند و به این مورد متوسل شود تا از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند.

5- از توقعات بی جا پرهیز کنید

خوب است به رفتارهای خود نیز دقت کنید، شاید این همسر شما نیست که بی مسئولیت است؛ احتمالا شما فردی پرتوقع هستید و انتظارات نامعقول و بیش از حد دارید.

در این صورت به فکر متعادل کردن خواسته های خود باشید.

مردانی که مسئولیت نمی پذیرند

6- با فرزندانتان در مورد بی مسئولیتی همسرتان صحبت نکنید

همسرتان را نزد بچه های خود بی اعتبار نکنید.

ممکن است در اثر فشار روانی حاصل از مسئله مسئولیت پذیری، از دست همسر خود به فرزندانتان شکایت کنید؛ اما این کار بسیار نادرست است، چون علاوه بر این که بار روانی منفی برای آنان خواهد داشت، احترام آنها نسبت به پدرشان نیز کمتر خواهد شد.

7- از خوبی های او تعریف کنید

بهتر است گاهی از نقاط قوت همسرتان تعریف کنید؛ چرا که با سرزنش کردن این حس را به او القا می کنید که بسیار ناتوان و نالایق است و نمی تواند مسئولیت زندگی را بر عهده بگیرد.

8- در مورد همسرتان به خوبی صحبت کنید

در مورد همسرتان به خوبی صحبت کنید و در مقابل اقوام، دوستان و آشنایان او را بی اعتبار نکنید.

از او به خوبی یاد کنید؛ این باعث می شود او به خودش اعتماد کند و بخواهد خود را به عنوان فردی مسئولیت پذیر اثبات کند و رفته رفته مسئولیت پذیری در او تقویت می شود.

9- مشاوره بگیرید

هر زمان که متوجه شدید همسرتان دچار بی مسئولیتی شده است، باید با آن مقابله کنید.

در برخی موارد بی مسئولیتی همسرتان آن قدر زیادی می شود که نمی توانید تحمل کنید. در این زمان بهتر است برای دریافت مشاوره خانواده، به یک مشاور مراجعه کنید. مشاور خانواده با شیوه خانواده درمانی به شما و همسرتان کمک خواهد کرد.

درمان مردان بی مسئولیت

در پایان

بیکاری و بی مسئولیتی یک مرد قابل تحمل نیست و نباید از سوی خانواده ساده پنداشت شود. شما باید به همسرتان کمک کنید تا بر حس بی ارزشی خود غلبه کند. این عقده حقارت است که باعث می شود همسرتان احساس ناتوانی کرده و حس کند از پس مسئولیت های زندگی برنمی آید.

سعی کنید به همسرتان حس ارزشمندی بدهید و از او حمایت کنید تا با ضعف هایش روبه رو شود. او را درگیر وظایف خانه کنید؛ مسئولیت های خانه را برای او شفاف سازی کنید و به او بگویید که بی مسئولیتی برای شما زجرآور است.

اگر تمامی این توصیه ها را انجام دادید و به نتیجه نرسیدید، باید با یک مشاور خانواده صحبت کنید. مشاوران ما در مرکز مشاوره هم اندیشان در کنار شما هستند تا بر این مشکل غلبه کنید و رفتار درستی با همسرتان داشته باشید و در نهایت به تقویت حس مسئولیت پذیری در او کمک کنید.

برای دریافت مشاوره تلفنی خانواده با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

مهمترین خصوصیت مردان بی مسئولیت چیست؟

بی توجهی به نیازهای اقتصادی خانواده، نیازهای عاطفی و جنسی همسر و…

برای درمان بی مسئولیتی مردان چه باید کرد؟

مشورت با یک مشاور خانواده توصیه می شود.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره