تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

چرا برخی مردان از موفقیت همسر خود می ترسند؟! (حسادت شوهر به پیشرفت زن)

چرا برخی مردان از موفقیت همسر خود می ترسند؟! (حسادت شوهر به پیشرفت زن)

بسیاری از اوقات این حرف ها را از زنان می شنویم که “همسرم به موفقیت من حسودی می کند؛ همیشه بر سر راه من است و مانع تراشی می کند”.

اما چه اتفاقی می افتد که یک مردی که همیشه حامی همسر خود است، به یک باره تغییر موضع می دهد و نمی خواهد همسرش موفق شود؟ چه چیزهایی یک مرد را می ترساند؟

در ادامه مطلب به این ترس ها و علل آنها می پردازیم و راهکارهایی را به صورت جداگانه برای زنان و برای مردان ارائه می دهیم، تا این ترس و حسادت از بین برود و جای خود را به همراهی و حمایت بدهد. پس لطفا با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید.

علت های ترس مرد از موفقیت همسرش

عواملی که مرد را می ترساند و به او احساس ناامنی می دهد، می تواند بازه وسیعی از دلایل را شامل شود که در ادامه به بیان آنها می پردازیم.

1- ممکن است وقت کافی نداشته باشد

زنان موفق، وقت زیادی را به کار خود اختصاص می دهند و ممکن است در این راه تعادل لازم را حفظ نکنند و برای مرد و رابطه خود وقت زیادی نگذارند؛ این همواره مردان را می ترساند.

این دسته از زنان دوست دارند خود کارهایشان را انجام دهند و فقط وقتی از عهده کاری برنیامدند، از همسر خود کمک می خواهند.

2- ممکن است دیگر به من نیازی نداشته باشد

دومین ترس یک مرد این است که ممکن است با توانمند شدن همسرش، دیگر از او کمک نخواهد و تمامی کارها را به تنهایی انجام دهد.

زنان موفق بیشتر کارهایشان را خودشان انجام می دهند و در مورد کارهای که بلد نیستند نیز روحیه یادگیری بالایی دارند. این یک مرد را می ترساند؛ چرا که یک مرد دوست دارد قهرمان زندگی همسرش باشد. این روحیه زن ممکن است حس ارزشمندی را در رابطه از او بگیرد.

3- ممکن است نتوانم توقعات او را برآورده کنم

این سومین ترس یک مرد، در رابطه با پیشرفت و موفقیت زن زندگیش است. او فکر می کند زن با موفق تر شدن پرتوقع می شود و او نمی تواند از پس توقعاتش بربیاید. این موضوع حس خوب را از مرد گرفته و باعث نگرانی او می شود.

علت های ترس مرد از موفقیت همسرش

4- ممکن است با افراد موفق مقایسه شوم

به این دلیل مرد از موفقیت زن می ترسد که ممکن است معاشران او افراد موفق باشند و مرد در جایگاه مقایسه قرار گرفته، در نتیجه در مقام پایین تری قرار بگیرد.

این موضوع به خصوص برای مردی که در زندگی موفقیت چندانی کسب نکرده است، می تواند بسیار ترسناک باشد. او حس پایین بودن را دریافت خواهد کرد.

5- ممکن است افراد دیگر را به من ترجیح دهد

با موفقیت زن، او در مرکز توجه قرار می گیرد و این می تواند برای یک مرد ترسناک باشد که عده زیادی همسر وی را بشناسند.

این باعث می شود او فکر کند ممکن است همسرش دیگر او را دوست نداشته باشد و بخواهد با مرد موفق تری وارد رابطه شود و به او خیانت کند. این فکر به او احساس ترس و ناامنی می دهد.

6- ممکن است از من انتقاد کند

ممکن است با موفقیت زن، او رفته رفته به سمت ایده آل گرایی پیش برود و بخواهد همه چیز عالی و مطابق روش خودش انجام شود. حتی ممکن است در این میان از مرد انتقاد کند که چرا نمی تواند کارها را مطابق سلیقه او انجام دهد.

7- کنترل می شوم

رابطه با زن موفق ممکن است حس رهایی را از مرد بگیرد و او حس کند دائما زیر ذره بین است. این حس ناخوشایندی به مرد می دهد.

8- او مغرور است

موفقیت زن ممکن است در او احساس غرور زیادی پدید آورد و مرد را نادیده بگیرد. در صورتی که مرد دوست دارد قهرمان زندگی زن باشد و زن قدرت او را ببیند؛ اما چون این اتفاق نمی افتد، مرد احساس کاستی می کند.

9- دوست ندارم وارد رقابت شوم

یک مرد ذات جنگجویی دارد و دوست دارد در محیط کار رقابت کند و پیروز میدان باشد. اما نمی خواهد با همسرش بر سر پیروزی رقابت کند.

چه کار کنم همسرم از من حمایت کند و از موفقیت من نترسد؟

چه کار کنم همسرم از من حمایت کند و از موفقیت من نترسد؟

در ادامه راهکارهایی برای خانم ها ارائه می دهیم که با به کار بستن آنها، بتوانند زمینه ترس و حسادت را در شریک زندگی خود از بین ببرند و اطمینان را جایگزین ترس و تردید کنند.

  • از او حمایت کنید

اگر حمایت می خواهید شما هم باید از او برای رسیدن به اهدافش حمایت کنید و در این مسیر او را همراهی کنید.

  • او را تشویق به رشد کنید

شما اگر با هم رشد کنید و در راه رسیدن به رشد به هم کمک کنید، دیگر از جنگ قدرت خبری نخواهد بود؛ چرا که شما در یک تیم قرار می گیرید و با هم برای موفقیت می جنگید.

  • به او اعتماد به نفس بدهید

برخی از رفتارها بسیار اشتباه هستند و باعث می شوند اعتماد به نفس در همسر شما از بین برود؛ من جمله اینکه جوری رفتار کنید انگار او نمی تواند کاری را درست انجام دهد، یا به تنهایی قادر به حل مشکل نیست.

شما نباید روش های خودتان را به او تحمیل کنید. کارها می تواند به روش های مختلفی انجام شود، می توانید با روش هایی به همسرتان احترام گذاشته و با این کار به او اعتماد به نفس بدهید.

  • کمال گرا نباشید

همیشه انتظار نداشته باشید همه چیز عالی پیش برود؛ کمال گرایی را کنار بگذارید. اگر همسرتان اشتباه کرد، نیازی نیست واکنش های افراطی نشان دهید و حس بدی به او بدهید.

  • قدرت نمایی ممنوع

درست است که به موفقیت هایی دست یافته اید، اما باید متواضع باشید. موفقیت شما نباید دلیلی برای نادیده گرفتن ارزش های همسرتان باشد. اعتماد به نفس داشته باشید؛ اما به اندازه به خودتان افتخار کنید؛ نه جوری که دیگران را به بی ارزشی ببرید.

اگر بیش از حد به خود افتخار کنید، مرد برای اثبات قدرتش با شما وارد جنگ می شود. سر راه شما قرار می گیرد و برای شما مانع تراشی می کند و تحقیر های شما را این گونه تلافی می کند. این نکته مهمی است که هر خانم موفقی باید به آن توجه کند.

تشویق همسر برای موفقیتش

چگونه از موفقیت همسرم هراس نداشته باشم؟

مردان با به کار بستن برخی راهکارها، براحتی می توانند بر ترس ها و تردیدهایشان غلبه کنند و زندگی مشترک موفقی را همچنان با همسرشان سپری کنند. در ادامه مطلب به بیان این راهکارها می پردازیم. لطفا همچنان با ما همراه باشید.

1- درباره احساس تان با او صحبت کنید

شما باید در مورد این احساس ناامنی با همسرتان صحبت کنید؛ با این کار او شما را درک خواهد کرد؛ پی به ترس های شما خواهد برد و به شما کمک می کند این ترس ها را کنار بگذارید. ذهن شما نیز از ترس ها و تردید ها خالی می شود.

از او بخواهید در کنار شما باشد و به شما کمک کند تا شما هم به موفقیت برسید.

2- او رقیب شما نیست

همسر خود را به چشم یک رقیب نگاه نکنید، شما قرار نیست با او بر سر رسیدن به موفقیت رقابت کنید. اینها مسائل شغلی هستند که نباید به حیطه روابط عاطفی وارد شده و رابطه شما را خراب کنند. شما باید باهم در رابطه باشید نه در رقابت!

3- از او یاد بگیرید

در کنار فردی موفق قرار گرفتن، یک فرصت مناسب برای یادگیری است. شما می توانید روش های موفقیت را از او یاد بگیرید و در جهت اهدافتان به کار ببرید. غرور را کنار بگذارید و با او در این مورد صحبت کنید.

4- خودتان را با او مقایسه نکنید

مقایسه خود با دیگری در هر حیطه ای، دشمن اعتماد به نفس است. ممکن است شما با همسر خود همکار باشید، اما این دلیلی برای مقایسه شما با او نیست.

چگونه از موفقیت همسرم هراس نداشته باشم؟

5- حمایت کنید

شاید بهتر است به جای این که کنار بایستید و به افکار منفی و ترسناک اجازه جولان بدهید، نزدیکتر رفته و در کنار او باشید و به معنای واقعی از او حمایت کنید. در سختی ها در کنارش باشید و رابطه را هدایت کنید.

این کار باعث می شود جایگاه ویژه ای در قلب همسر خود پیدا کنید.

6- با هم تفریح کنید

آخر هفته ها که هر دوی شما فرصتی برای تفریح دارید، برای بیرون رفتن برنامه ریزی کنید؛ این می تواند بسیار شما را به هم نزدیک کند و صمیمیت بین شما را افزایش دهد.

7- به خودتان اهمیت بدهید

برای این که حس کمبود نداشته باشید، روی عزت نفس خود کار کنید؛ در کنار آن به ظاهر خود نیز اهمیت دهید. یک ظاهر مرتب به شما اعتماد به نفس زیادی می دهد.

شما نیز برنامه هایی برای موفقیت خودتان بچینید؛ همسرتان را در جریان آن بگذارید و حمایت و همراهی او را جلب کنید.

8- برنامه های خودتان را داشته باشید

سعی کنید در کنار مدیریت رابطه عاطفی، زنگی شخصی خودتان را نیز داشته باشید. شما باید فعالیت های دلخواه خود را انجام دهید؛ اگر به ورزش علاقه مندید آن را دنبال کنید.

سعی کنید زندگی فعالی داشته باشید؛ هدفمند زندگی کردن باعث اعتماد به نفس بیشتری در شما می شود.

در موفقت های همسرتان کنارشان باشید

در آخر

پیشرفت برای یک زن ضروری است. اگر همسر یک زن موفق هستید، بهتر است با ترس های خود مقابله کنید تا شریک عاطفی موفقی داشته باشید و به آن افتخار کنید.

بهتر است به جای این که صورت مسئله را پاک کنید، آن را حل کنید در مورد ترس های خود با همسرتان حرف بزنید. اگر این ترس ها در شما به قدری شدید است که باعث می شود زندگی شما از حالت تعادل خارج شود، بهتر است با یک روانشناس در این مورد صحبت کنید.

مشاوران ما در مرکز مشاوره هم اندیشان به سوالات شما در این مورد جواب داده و شما را به سمت یک زندگی متعادل تر یاری می رسانند.

برای دریافت مشاوره تلفنی خانواده، با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

قدرت نمایی یک زن چگونه باعث می شود همسرش از او حمایت نکند؟

اگر موفقیت در یک زن همراه با نادیده گرفتن توانایی ها و ارزش های همسرش همراه شده و موجب تحقیر او شود؛ همسرش احساس خطر کرده و از او حمایت نمی کند و با مانع تراشی جلوی پیشرفت او را می گیرد.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره