تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

ازدواج با زن کارمند – مزیت ها، معایب و مشکلات ازدواج با زن شاغل

ازدواج با زن کارمند – مزیت ها، معایب و مشکلات ازدواج با زن شاغل

امروزه در جامعه ما بسیاری از دختران تحصیل کرده بوده و شاغل هستند. از طرفی به دلیل مخارج بالای زندگی، همه زنان تلاش می کنند تا با پیدا کردن شغل کمک خرج همسران خود باشند. بنابراین تعداد زنان شاغل در کشور ما روز به روز در حال افزایش است.

ازدواج با دختران شاغل مزایای متعددی دارد و همین مساله باعث می شود که مردان جوان به دنبال ازدواج با این دختران باشند. این در حالی است که باید معایب ازدواج با زن کارمند را نیز در نظر داشت.

ما در این مقاله تصمیم داریم تا شما را با مزیت ها، معایب و مشکلات ازدواج با زن شاغل آشنا کنیم. بنابراین اگر می خواهید یک زندگی مشترک موفق داشته باشید، بهتر است این مقاله را بخوانید و با آگاهی کامل ازدواج کنید.

مزایای ازدواج با زن کارمند

ازدواج با دختران شاغل دارای مزیت های متعددی است. از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زن کارمند به رفاه مالی خانواده کمک می کند

در گرانی ها و شرایط سخت زندگی، یک نفر نان آور کافی نیست. بسیاری از خانواده هایی که در آنها تنها یک نفر نان آور خانواده است، با مشکلات اقتصادی زیادی مواجه می شوند.

بنابراین اگر زن نیز درآمد داشته باشد و بتواند کمک خرج همسر خود شود، وضعیت اقتصادی خانواده ثبات بیشتری پیدا می کند.

لازم به ذکر است که در قانون اساسی کشورمان زنان موظف به نان آوری نیستند. آن ها مالک دارایی و درآمد خود هستند و می توانند درآمد خود را مطابق میل خود خرج کنند و هیچ گونه وظیفه ای در قبال امور مالی زندگی و فرزندان خود ندارند اما با این حال بسیاری از زنان خود تمایل دارند قسمتی از درآمد خود را صرف زندگی و خانواده خود کنند.

 • زنان شاغل انتظار مالی کمتری از همسر خود دارند

البته این موضوع بیشتر به شخصیت زنان بستگی دارد و برخی از زنان شاغل نیز از همسران خود انتظارات مالی زیادی دارند؛ اما در حالت کلی زنانی که درآمد مستقلی دارند، کمتر به درآمد همسرشان چشم می دوزند.

مزایای ازدواج با زن کارمند

 • زنان کارمند سختی های کار بیرون را درک می کنند

زنان شاغل بیشتر از زنان خانه دار، دغدغه ها و اضطراب های کاری همسر خود را درک می کنند. مثلا ممکن است که یک زن خانه دار برای یک مهمانی آماده شود؛ اما همسرش به دلیل یک جلسه فوری یا یک اتفاق در محل کار دیر به مهمانی برسد.

این مساله برای یک خانم خانه دار بسیار دردناک خواهد بود. این در حالی است که یک خانم شاغل شاید بهتر بتواند شرایط شغلی همسر خود را درک کند.

 • زنان شاغل در مسائل کاری با همسر خود هم فکری بیشتری دارند

زنان شاغل می توانند پیشنهادها و ایده های بهتری در زمینه کاری به همسر خود بدهند. مخصوصا زنانی که در همان زمینه شغلی همسرشان مشغول به کار هستند، بیشتر می توانند همراه و هم فکر همسر خود باشند.

این زنان نقش بسیار مهمی در موفقیت شغلی همسر خود خواهند داشت. اما زنان خانه دار، معمولا در موارد شغلی همسر دخالت و هم فکری نخواهند داشت.

 • زنان شاغل کمتر درگیر بحث های بی مورد خانوادگی می شوند

زنان کارمند زندگی هدفمندتر و برنامه ریزی شده تری دارند. در زندگی این زنان، حرف های بیهوده کمتر زده می شود. این زنان وقتی برای غیبت، حسادت و فکر کردن به زندگی دیگران ندارند و بیشتر بر روی کار و زندگی خودشان متمرکز می شوند.

 • زنان شاغل اجتماعی و به روز هستند

یکی دیگر از مزایای ازدواج با زنان کارمند این است که آنها از سنت های قدیمی و دست و پا گیر دور می شوند و معمولا شیک و به روز هستند.

زنان شاغل اجتماعی و به روز هستند

 • زنان کارمند از فعالیت های اجتماعی لذت می برند

هر فردی چه زن و چه مرد در کنار اهداف اصلی زندگی مشترک، دارای رویاها و اهداف شخصی خود است. زنانی که فرصت می کنند تا رویاهای خود را به واقعیت تبدیل کنند، از زندگی خود بیشتر لذت می برند.

این زنان کارهای بیرون را نیز به نحو احسن انجام می دهند و چون از انجام این کارها لذت می برند، محیط شادتر و خانه آرامتری را برای خانواده ایجاد می کنند.

 • زن شاغل الگوی مناسبی برای فرزندان هستند

زنان شاغل معمولا سخت کوش بوده و سرسختانه با دنیای بی رحم مبارزه می کنند. این زنان برای مشکلات خود راه حل پیدا می کنند و الگوی مناسبی برای فرزندان هستند. یک زن کارمند می تواند در مواقع سختی ها، کمک قابل توجهی به فرزندان و همسرش بکند.

همچنین او مادری است که فرزندان برای رسیدن به اهداف، استقلال شخصیتی و داشتن یک زندگی هدفمند از او الگوبرداری می کنند.

معایب ازدواج با یک زن کارمند

معایب ازدواج با یک زن کارمند

با تمام فوایدی که ازدواج با زن کارمند دارد، این نوع ازدواج دارای معایبی نیز هست. در واقع هر فرد در هنگام ازدواج باید به این معایب نیز توجه داشته باشد.

از مهم ترین معایب این ازدواج می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زن شاغل زمان کمتری برای خانه داری، تربیت فرزندان و کارهای مورد علاقه دارد

برخلاف زنان خانه دار، زنان کارمند زمان زیادی برای انجام کارهای سخت خانه ندارند. این زنان مجبور هستند که کارهای خانه را با عجله انجام دهند تا وقت کم نیاورند. همچنین گاهی زنان شاغل انجام کارهای خانه را با همسر خود تقسیم می کنند که این مساله می تواند باعث مخالفت و یا نارضایتی مرد شود.

مردانی که با زن کارمند ازدواج می کنند، باید این شرایط را درک کنند که همسر آنها نیز مانند خودشان زمان زیادی بیرون از خانه مشغول به کار است و انرژی و زمان کافی برای انجام تمامی امور خانه را ندارد.

از طرفی زنان کارمند مجبور هستند که کودکان خود را به کسی بسپارند تا بتوانند به کار خود برسند. این مادران نمی توانند تمام 24 ساعت در کنار فرزندان خود باشند و این مساله ممکن است هزینه های زیادی را داشته باشد.

مورد بعدی این است که زنان کارمند کمتر برای کارهای تفریحی، زیبایی و یا کلاس های مورد علاقه خود وقت دارند. این زنان نمی توانند مانند زنان خانه دار در هر وقتی از روز به مهمانی، خرید و دورهمی های دوستانه بروند. بنابراین زندگی خانوادگی و دوستانه آنها نیز باید تابع شغل آنها و زمان کارشان باشد.

زنان شاغل استرس مسائل بیرون از خانه را دارند

 • زنان شاغل استرس مسائل بیرون از خانه را دارند

یک زن خانه دار، استرس کار، جلسات کاری، رفتار همکاران و یا فرمایشات رئیس را ندارد؛ اما برعکس، یک زن شاغل همواره استرس های کاری زیادی را تحمل می کند. این زن برای یک مرخصی باید از رئیس خود اجازه بگیرد.

در مواقع بیماری یا بدحالی شاید مجبور به کار و حضور در محل کار خود شود و این موارد در روحیه و خلقیات او تاثیر مخربی خواهند داشت.


بیشتر بخوانید: برای آشنایی قبل از ازدواج چه باید کرد و به چه نکاتی باید توجه کرد؟


 • در ازدواج با زن کارمند، احساس قدرت و عزت نفس مرد تحت تاثیر قرار می گیرد

برخی از مردان دوست دارند که تنها خودشان نان آور خانه باشند؛ زیرا فکر می کنند که اگر زن درآمد مستقلی داشته باشد، قدرت و عزت نفس مرد کمتر خواهد شد. بنابراین پذیرش زنان شاغل برای خانواده هایی که مرد سالار هستند، بسیار سخت و دشوار است.

این مورد مخصوصا زمانی که حقوق زن از مرد بیشتر باشد یا زن موفقیت های بیشتری نسبت به همسر خود کسب کند، بیشتر دیده می شود و برخی مردان با ایرادگیری و مانع تراشی برای همسرشان، زندگی را سخت می کنند.

در ازدواج با زن کارمند، احساس قدرت و عزت نفس مرد تحت تاثیر قرار می گیرد

سخن آخر

ازدواج با زن کارمند، یکی از مواردی است که امروزه در ازدواج ها بسیار به آن توجه می شود. این نوع ازدواج دارای فواید بسیاری است و معمولا تمامی دختران دوست دارند که شغلی داشته باشند؛ اما در کنار فواید زیاد، معایبی نیز وجود دارد که باید به آنها توجه داشت.

یک مرد باید در زمان ازدواج به معایب ازدواج با زن کارمند فکر کند تا بتواند با برخوردهای صحیح و رفتارهای منطقی زندگی مشترک گرم و موفقی داشته باشد.

ما در این مقاله سعی کردیم تا مزایا و معایب ازدواج با زن کارمند را به شما توضیح دهیم. برای مشاوره در مورد ازدواج با زن کارمند، می توانید با کارشناسان ما در موسسه هم اندیشان در ارتباط باشید تا بهتر شما را راهنمایی کنند. برای مشاوره تلفنی با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

ازدواج با زن خانه دار بهتر است یا با زن کارمند؟

در این مورد نمی توان به طور قطعی نظر داد. هر کس با توجه به شرایط و معیارهای خود باید انتخاب درستی داشته باشد.

آیا زن کارمند انتظارات مالی از همسر خود ندارد؟

معمولا زنان کارمندی که خود درآمد مستقلی دارند، کمتر از همسر خود انتظار کمک مالی دارند؛ اما این به معنای سلب مسئولیت مالی از مرد در قبال زن نیست. مسئله انتظارات مالی موضوعی قطعی نیست و بستگی به دیدگاه طرفین و نوع توافق زن و مرد با هم دارد.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره