تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

ازدواج موفق | 9 راز طلایی برای ازدواج موفق که در هیچ جا نخوانده اید!

ازدواج موفق | 9 راز طلایی برای ازدواج موفق که در هیچ جا نخوانده اید!

ازدواج موفق، یکی از بهترین اتفاق هایی است که می تواند برای افراد بیفتد. ازدواج و انتخاب همسر یک انتخاب سرنوشت ساز است.

بسیاری از افراد، موفق بودن ازدواج را به شانس نسبت می دهند؛ اما موفق بودن و دوام یک ازدواج در درجه اول به انتخاب درست همسر و شناخت خود و نیازهای خود بستگی دارد. در مرحله دوم زوجین باید مهارت هایی را بدانند که به ازدواج موفق بیانجامد.

طرفین قبل از همه این ها افراد باید بلوغ فکری رسیده باشند و بتوانند هدف خود را از ازدواج مشخص کنند و پس از آن به فکر ازدواج بیفتند.

در ادامه به مواردی می پردازیم که یک ازدواج را به موفقیت می رساند. لذا از شما دعوت می کنیم در ادامه مطلب با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید.

ازدواج موفق چیست؟

ازدواج، پیوند دو روح و اشتراک عمر و لحظات زندگی با هم است. ازدواج موفق تعریف استانداردی ندارد؛ برای هرکسی معنای به خصوصی دارد.

برخی داشتن همسر حامی را به معنای ازدواج موفق می دانند؛ در باور برخی از افراد تربیت فرزندان خوب نشانه یک ازدواج موفق است؛ بعضی نیز داشتن همسری که مانند یک دوست او را درک کند، نشانه یک ازدواج موفق می دانند.

پیامدهای ازدواج موفق

ازدواج موفق می تواند ثمرات خوبی داشته باشد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سلامت روانی زوجین
 • تامین سلامت جسمانی زوجین
 • فضای مناسب برای تربیت فرزندان با عاطفه و سالم

پیامدهای ازدواج موفق

ویژگی های ازدواج موفق از نظر روانشناسی

 • ارتباط خوب
 • تایید و تحسین
 • همراهی
 • تعهد
 • محبت و همدلی
 • صداقت
 • سازگاری
 • مقابله با بحران
 • رضایت جنسی
 • مسئولیت پذیری

معیارها و نشانه های ازدواج موفق

از مهمترین نشانه های ازدواج موفق، می توان موارد زیر را بیان کرد:

 • با همدیگر راحت هستید.
 • زندگی خود را با هم به اشتراک می گذارید.
 • به هم احترام و ارزش قائل هستید.
 • از بودن با هم لذت می برید.
 • در کنار هم رشد می کنید.
 • اهداف مشترک دارید.
 • رابطه جنسی خوبی دارید.

معیارها و نشانه های ازدواج موفق

راه هایی برای ازدواج موفق

در ادامه به راهکارهایی برای داشتن یک ازدواج موفق می پردازیم.

1- خودتان را بشناسید و دوست داشته باشید

شاید به نظر عجیب برسد، اما از مهمترین دلایلی که می تواند یک ازدواج را به موفقیت برساند، این است که زوجین خود را دوست داشته باشند. فردی که خود را دوست دارد می تواند فرد دیگری را هم دوست بدارد!

این فرد روحیه خوب و عزت نفس بالایی دارد؛ بسیار مسئولیت پذیر و شاد است. تمامی این خصوصیت ها به ایجاد رابطه ای سالم و متعادل با همسر کمک می کند.

برای بهتر شدن رابطه تان، نیاز است زمانی را به دور از هم باشید و به تنهایی همدیگر احترام بگذارید. گاهی برای همسران نیاز است که با خود خلوت کنند و به دنبال کارهای مورد علاقه خود باشند تا روحیه خود را تقویت کنند.

2- وفاداری جنسی داشته باشید

وفاداری جنسی، مفهومی فراتر از روابط جنسی دارد؛ بلکه به این معنا است که زوجین در قلب چشم و رفتار به همدیگر وفادار باشند و خود را از وسوسه ها دور نگه دارند.

متعهد بودن زوجین، از ارکان اصلی ازدواج موفق است که بدون آن مفهوم خانواده بی معنا می شود.

همچنین داشتن رابطه جنسی، از جمله مواردی است که درمانگران تاکید زیادی بر روی آن دارند. آن ها می گویند باید همسران به طور منظم رابطه داشته باشند؛ چرا که این رابطه علاوه بر محکم کردن رابطه اثرات ضد افسردگی دارد و خلق و خوی همسران را تنظیم می کند.

توصیه درمانگران این است که هر چند وقت یک بار در این رابطه تنوع ایجاد کنید تا از یکنواختی پیشگیری کنید.

3- فروتنی و تواضع را فراموش نکنید

متواضع باشید؛ اشتباهات خود را بپذیرید؛ هر کس نقاط ضعفی دارد! شما و شریک زندگی تان نیز از این قاعده مستثنی نیستید؛ اگر حس کنید که برتر از شریک خود هستید، این همسرتان را ناراحت می کند.

صبر و بخشش داشته باشید؛ زوجینی ازدواج موفق دارند، که نسبت به اشتباهات همدیگر صبر و گذشت دارند؛ آن ها انتظار ندارند همسرشان کامل باشد.

در صورت بروز اشتباه در پی انتقام نیستند. آن ها صحبت را به جای انتقام برای حل مشکلشان انتخاب می کنند. این افراد در صورتی که اشتباه کنند، متواضعانه آن را می پذیرند.

4- برای هم زمان اختصاص دهید

هر رابطه ای برای عمیق تر شدن، نیاز به مراقبت دارد؛ شما و همسرتان باید زمان هایی را به با هم بودن اختصاص بدهید. گاهی هر دو با هم به بیرون بروید و با هم صحبت کنید.

5- اعتماد همدیگر را جلب کنید

اعتماد و صداقت ستون یک رابطه است؛ بدون اعتماد تعهد معنایی ندارد. شما باید برای شکل گیری اعتماد، باید تلاش کنید.

راه هایی برای ازدواج موفق

6- از هم قدردانی کنید

کسی نیست که از معجزه قدردانی بی اطلاع باشد؛ زوج هایی که از با هم بودن لذت می برند، نسبت به هم قدر دان هستند. این زوج ها در برابر تلاش هایی که نفر مقابلشان برای آن ها و زندگی مشترکشان می کند؛ حس قدردانی دارند و این قدردانی را بر زبان می آورند.

7- تعامل و ارتباطتان را افزایش دهید

همسران موفق، با هم ارتباط زیادی دارند آن ها با هم تعامل می کنند آن ها امیدها، آرزوها و ترس هایشان را با هم در میان می گذارد. آن ها ارتباط صادقانه ای با هم دارند که می تواند پایه و اساس تعهد و صبر و اعتماد در رابطه باشد.

8- از خودگذشتگی داشته باشید

بسیاری از افراد عواملی مانند ناسازگاری و عدم تعهد را علت اصلی مشکلات زناشویی خود معرفی می کنند؛ در صورتی که علت اصلی مشکلات، می تواند خودخواهی باشد.

در ازدواج نیاز به فداکاری زیادی است؛ شما باید علاوه بر امید و آرزوهای خود به خواسته ها و آرزوهای او نیز توجه کنید.

9- از مشاور خانواده کمک بگیرید

برای داشتن مهارت زندگی موفق، باید به مشاورین خانواده مراجعه کنید و از آن ها راهکار بخواهید تا مهارت های یک زندگی موفق را به شما یاد دهند.

مهارت هایی مانند مهارت های ارتباطی، مهارت حل مسئله ،حل تعارض، بالا بردن عزت نفس و … از جمله مهارت هایی است که یک مشاور می توان به زوجین یاد دهد.

اگر می خواهید ازدواج موفقی داشته باشید، می توانید در هر مرحله ای از مشاوره یک روانشناس خانواده کمک بگیرید. مشاوران با تجربه مرکز هم اندیشان به شما کمک می کند تا مشکلات هر مرحله از زندگی را به راحتی حل کنید و از زندگی سعادتمند لذت ببرید. چنانچه مشغله کاری زیادی دارید و نمی توانید به صورت حضوری مراجعه کنید، این مرکز دارای خدمات مشاوره تلفنی خانواده است.

برای بهره مندی از خدمات مشاوره تلفنی، می توانید با شماره 02191023933 تماس بگیرید.

ازدواج موفق ساختنی است

در پایان

ازدواج موفق ساختنی است، نه یافتنی! شما و همسرتان باید برای ساختن زندگی موفق تلاش کنید. این موفقیت چیزی نیست که یک شبه بدست بیاید برای داشتن آن باید صبر کنید.

ازدواج موفق علاوه بر عشق، تعهد زیاد می خواهد؛ همسرانی که در طول سالیان نسبت به هم متعهد می مانند، بسیار موفق هستند.

ازدواج موفق نیازی بالایی به مسئولیت پذیری بالایی در قبال همسر دارد. زوجین موفق نسبت به زندگی مشترک و رابطه خود بسیار مسئولیت پذیر هستند.

این را بدانید که وجود اختلاف نظر در بین زوجین امری عادی است؛ اما زوجین موفق می توانند چنین چیزی را مدیریت کنند. آنها به عقاید هم دیگر احترام می گذارند و این احترام باعث می شود زوجین بیش از پیش به هم نزدیک شوند.

شما می توانید برای کسب اطلاعات لازم این مهارت، با مرکز مشاوره هم اندیشان به شماره 02191023933 تماس گرفته و سوالات خود را از روانشناسان خانواده این مرکز بپرسید.

سوالات متداول

از مهمترین شروط برای داشتن ازدواج موفق چیست؟

دوست داشتن خود، شناخت خود، احترام به دیدگاه های همسر و… .

مشاور خانواده چه کمکی به موفقیت و دوام یک ازدواج می کند؟

یک مشاور خانواده با یاد دادن مهارت های ارتباطی و راهکارهای حل مسئله می توانند به سعادت یک زندگی کمک کنند.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره