هم اندیشان
0

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه فرهنگیان

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه فرهنگیان

همان طور که می دانید، رشته تربیت معلم یکی از رشته هایی است که به دلیل آینده شغلی خوب، متقاضیان زیادی دارد. فارغ التحصیلان این رشته بعد از اتمام دوره تحصیل خود، جذب آموزش و پرورش خواهند شد و نیروی مورد نیاز این سازمان را تامین می کنند.

با توجه به اینکه دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته تسهیلات زیادی دارند و نگران شغل آینده خود نخواهند بود، شاید شما نیز یکی از این داوطلبان باشید که دوست دارید از زمان ورود به دانشگاه، خود را دبیر ببینید و با خیال راحت تحصیل کنید.

حال این سوال در ذهن شما و بسیاری از داوطلبان به وجود می آید که آیا می توان بدون کنکور در این رشته تحصیل کرد؟ برای پاسخ به این سوال، مقاله ای را برای شما آماده کرده ایم که توصیه می کنیم تا به انتها بخوانید و پاسخ سوالات خود را بگیرید.

رشته تربیت معلم و ثبت نام بدون کنکور رشته تربیت معلم در دانشگاه فرهنگیان در سال جدید به چه صورت است؟

رشته تربیت معلم به دلیل حساسیت شغلی که دارد، برای پذیرش دانشجو نیز سخت گیری هایی را لحاظ کرده است. داوطلبان این رشته بعد از کنکور، با شرایط و ضوابط خاصی به تحصیل مشغول خواهند شد.

اما این سخت گیری ها باعث نمی شود که داوطلبان این رشته کم شوند؛ برعکس با توجه به مزایای تحصیل و تسهیلات برای تحصیل و استخدام، همچنان افراد زیادی متقاضی ورود به این رشته هستند.

در این بین برخی از دانشجویان به دلایل مختلف، مانند غیبت در کنکور سراسری، عدم قبولی در کنکور و یا مراحل دیگر پذیرش، به دنبال یک راه میانبر هستند تا بدون کنکور وارد دانشگاه فرهنگیان شوند.

در همین جا باید به این جواب برسید که دانشگاه فرهنگیان در سال جدید نیز تنها از طریق کنکور سراسری دانشجو می پذیرد و امکان ثبت نام بدون کنکور داوطلب در این دانشگاه وجود ندارد.

دانشگاه فرهنگیان زیرمجموعه ای از دانشگاه سراسری است که پذیرش در این دانشگاه از طریق سازمان سنجش و با برگزاری کنکور سراسری انجام می شود.

داوطلبانی که تصمیم دارند در دانشگاه فرهنگیان ادامه تحصیل دهند، باید در کنکور سراسری شرکت کنند و بعد از کسب حدنصاب لازم، مراحل بعدی پذیرش را نیز با موفقیت بگذرانند.

بعد از مصاحبه علمی و تایید شدن سلامت جسمانی داوطلب، او می تواند در این دانشگاه مشغول به تحصیل شود. هدف از تمام این مراحل و سخت گیری ها این است که دبیرانی برای آموزش و تعلیم دانش آموزان تربیت شوند که بسیار توانا و حاذق باشند.

توجه داشته باشید که این افراد به طور مستقیم با دانش آموزان در ارتباط هستند، پس میزان دانش علمی، توانایی جسمی و سلامت روانی آنها بسیار مهم است.

پذیرش دانشجو در رشته تربیت معلم در کدام دانشگاه ها ممکن است؟

پذیرش دانشجو در رشته تربیت معلم در کدام دانشگاه ها ممکن است؟

تا اینجا حتما متوجه این موضوع شده اید که در دانشگاه فرهنگیان، امکان پذیرش بدون کنکور وجود ندارد. دانشگاه فرهنگیان وابسته به دانشگاه سراسری است.

پس در دانشگاه سراسری امکان ثبت نام بدون کنکور این رشته وجود ندارد؛ اما دانشگاه آزاد نیز رشته ای به نام آموزش زبان انگلیسی و آموزش ابتدایی دارد. داوطلبان می توانند در این رشته ثبت نام کنند و در این رشته تحصیل کنند؛ البته آموزش و پرورش هیچ تعهد شغلی و تحصیلی نسبت به افرادی که فارغ التحصیل یکی از رشته های تربیت معلم دانشگاه آزاد باشند، ندارد.

این افراد بعد از فارغ التحصیلی یا باید در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کرده و نمره لازم را کسب کنند و یا اینکه به مدارس غیرانتفاعی مراجعه کنند تا شاید در آنجا استخدام شوند.

داوطلبان برای پذیرش بدون کنکور رشته تربیت معلم در سال جدید چه راهی در پیش رو دارند؟

داوطلبانی که تمایل دارند، بدون کنکور تحصیل کنند و در نهایت به عنوان دبیر مشغول به کار شوند، می توانند بدون کنکور و با کنکور در رشته های آموزش و یا علم پایه دانشگاه های آزاد، غیرانتفاعی، روزانه، شبانه و پیام نور تحصیل کنند.

اما این داوطلبان دیگر مزایا و امکانات دانشجویان دانشگاه فرهنگیان را نخواهند داشت و آموزش و پرورش نیز هیچ تعهدی نسبت به استخدام آن ها ندارد.

این داوطلبان بعد از فارغ التحصیلی، باید در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنند و در صورتی که تمامی مراحل پذیرش این آزمون را با موفقیت طی کردند، می توانند به عنوان معلم شروع به تدریس کنند.

البته یک نکته دیگر که باید در نظر داشته باشید، این است که داوطلبانی که در آزمون استخدامی آموزش و پرورش موفق می شوند، باید در یک دوره یک ساله وارد دانشگاه فرهنگیان شوند تا مهارت های لازم برای شغل دبیری را فرا گیرند.

مورد بعدی اینکه، افرادی که در رشته های تاریخ، فلسفه، روانشناسی، ریاضی، آمار و… از هر دانشگاهی فارغ التحصیل شده باشند، می توانند با مراجعه به مدارس غیرانتفاعی مراجعه کنند تا به عنوان دبیر فوق برنامه استخدام شوند.

داوطلبان برای پذیرش بدون کنکور رشته تربیت معلم در سال جدید چه راهی در پیش رو دارند؟

سخن آخر

دانشگاه فرهنگیان هر ساله از طریق کنکور سراسری، اقدام به پذیرش دانشجو با شرایط و ضوابط خاص می کند. دانشجویان این دانشگاه گرچه باید از مراحل سخت کنکور، مصاحبه علمی و… بگذرند؛ اما در حین تحصیل و بعد از آن، مزایا و تسهیلات زیادی دارند که مهم‌ ترین آن استخدام در آموزش و پرورش است.

ثبت نام در این دانشگاه به هیچ عنوان بدون کنکور انجام نمی شود؛ ولی اگر داوطلبی بخواهد که بدون کنکور در رشته های مربوط به دبیری تحصیل کند، می تواند در دانشگاه های آزاد، پیام نور، غیر انتفاعی و… ثبت نام کند؛ اما این دانشجو بعد از پایان تحصیل، باید در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کند تا در صورت قبولی، شروع به تدریس کند.

البته برخی از مدارس غیر انتفاعی نیز از میان فارغ التحصیلان دانشگاه های مختلف، دبیر فوق برنامه استخدام می کنند.

پس در یک جمله باید گفت: ثبت نام رشته تربیت معلم بدون کنکور در دانشگاه فرهنگان سال جدید، امکان پذیر نیست و تنها از طریق کنکور می توانید وارد این دانشگاه شوید.

با تمامی این توضیحات، اگر باز هم به مشاوره و راهنمایی بیشتری در مورد ثبت نام بدون کنکور رشته تربیت معلم نیاز داشتید، با ما در هم اندیشان در ارتباط باشید.

سوالات متداول

آیا دبیر شدن تنها برای دانشجویان دانشگاه فرهنگیان است؟

خیر؛ افرادی که تحصیلات دانشگاهی دارند می توانند در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنند. افرادی هم استخدام نشوند، می توانند در مدارس غیر انتفاعی مشغول به تدریس شوند.

آیا دانشگاه فرهنگیان تنها از طریق کنکور جذب دانشجو می کند؟

بله برای تحصیل در دانشگاه فرهنگیان، تنها از طریق آزمون سراسری می توانید در این دانشگاه تحصیل کنید.

آیا دانشگاه تربیت معلم مصاحبه دارد؟

بله؛ دانشگاه تربیت معلم بعد از اعلام اولیه نفرات قبولی، مصاحبه برگزار می کند و در نهایت پذیرفته شدگان نهایی اعلام می شوند.

اینستاگرام

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره