هم اندیشان
0

سرترالین چیست و چه عوارضی دارد؟ – همه چیز در مورد قرص سرترالین

سرترالین چیست و چه عوارضی دارد؟ - همه چیز در مورد قرص سرترالین

یکی از رایج ‌ترین داروهای مصرفی جهت درمان افسردگی، قرص سرترالین است. با توجه به اهمیت کسب اطلاعات از مزایا و معایب تمامی داروها، در این مقاله به ارائه مطالب لازم درباره این قرص می پردازیم.

معرفی قرص سرترالین

سرترالین از جمله داروهایی است که به منظور درمان افسردگی، حمله هراس، وسواس، استرس پس از سانحه، اختلال اضطراب اجتماعی و سندرم پیش از قاعدگی مورد تجویز پزشکان قرار می ‌گیرد.

سرترالین در مقایسه با سایر داروهای قدیمی دارای عوارض جانبی کمتری است.

اشکال مختلف دارویی

اشکال مختلف دارویی

قرص سرترالین به دو شکل قرص و کپسول و در دو دوز 50 و 100 میلی‌ گرمی در داروخانه‌ ها موجود می ‌باشد.

تفاوت قرص 50 با 100 میلی گرمی

بر اساس تشخیص پزشک معالج دوزهای مختلفی از این قرص تجویز می ‌شود. از دوز بالای قرص سرترالین در موارد شدید بیماری استفاده می ‌گردد. البته این امکان وجود دارد که به دلیل عوارض سرترالین بر بدن فرد ابتدا دوز پایین تجویز و سپس به تدریج مقدار آن افزایش یابد.

نحوه عملکرد

قرص سرترالین به عنوان مهارکننده باز جذب هورمون سروتونین به بازگشت این ماده طبیعی در مغز کمک می ‌کند.

بهترین زمان مصرف

استفاده از داروهای ضد افسردگی در ابتدای روز و در یک ساعت مشخص به عنوان بهترین زمان مصرف این داروها شناخته می‌ شود. بیماران در صورت استفاده از قرص سرترالین در زمانی مشخص از روز قادر به مشاهده علائم بهبودی در خود هستند.

فواید مصرف

افزایش روحیه فرد، کیفیت خواب، اشتها و سطح انرژی از فواید مصرف این دارو به شمار می ‌روند. از دیگر مزایای آن می‌توان به کاهش استرس، اضطراب و افکار ناخواسته و همچنین کاهش وسواس‌های ایجادکننده اختلال در زندگی روزمره اشاره داشت.

عوارض سرترالین

هر دارویی در کنار فواید خود ممکن است ناخواسته باعث بروز عوارض هم در بیمار شود. توجه به این نکته ضروری است که در صورت مشاهده عوارض شدید سریعا بایستی با پزشک مربوطه تماس حاصل فرمایید.

با توجه به بروز عوارض جانبی متفاوت در بزرگسالان و کودکان به بیان هر کدام به صورت جداگانه پرداخته خواهد شد.

عوارض جانبی رایج در بزرگسالان

حالت تهوع، کاهش اشتها، اسهال و سوء هاضمه، تغییر در عادات خواب، خستگی، لرزش، تعریق، مشکلات جنسی از جمله کاهش میل جنسی و عدم انزال.

عوارض جانبی اضافی برای کودکان

کاهش سرعت رشد و تغییر وزن، بی اختیاری ادرار، خون دماغ، تکرر ادرار و پرخاشگری است. بروز یکسری از عوارض سرترالین جدی بوده و نیازمند رسیدگی فوری می ‌باشد.

بعضی از این علائم عبارتند از:

اقدام به خودکشی، رفتارهای همراه با خشونت، فکر کردن به خودکشی، ابتلا به افسردگی و یا شدت یافتن آن، بروز اضطراب و یا افزایش میزان استرس، بیقراری و یا عصبانیت، تشنج، تغییرات بینایی مانند تاری دید و دوبینی، چشم درد، خونریزی غیرطبیعی، مشکل در خواب، ایجاد تورم و یا قرمزی در چشم و اطراف آن.

دیگر مواردی که باید به آنها دقت کنید

تغییر در وزن و اشتها، چک کردن دائم این دو مورد در طول دوره مصرف الزامی است. واکنش های شدید آلرژیک همانند تنگی نفس یا مشکل در تنفس، جوشهای دارای خارش، تورم صورت و یا دیگر اعضای آن که امکان بروز به تنهایی و یا همراه با تب و درد مفاصل را دارند.

سطح پایین سدیم به خصوص در مورد افراد سالمند که از نشانه‌ های آن می‌ توان به سردرد، ضعف، گیجی، مشکلات تمرکز و حافظه اشاره داشت.

سندرم سروتونین که توهم و هذیان، هوشیاری، تشنج، کما، افزایش ضربان قلب، تغییرات فشار خون، سرگیجه و حالت تهوع و استفراغ از علائم بارز آن به شمار می ‌روند.

عوارض سرترالین

پیشنهادات و موارد قابل توجه

 • مقدار مصرفی این دارو در بزرگسالان و کودکان متفاوت است میزان استفاده از دارو را طبق نظر پزشک خود انجام دهید.
 • به علت راحتی جذب توسط بدن و به منظور اثربخشی بیشتر فقط یک بار در روز مورد استفاده قرار گیرد.
 • مصرف کپسول سرترالین به دلیل عوارض آن بهتر است که پس از صرف غذا صورت گیرد.
 • امکان استفاده از قرص سرترالین هم همراه غذا و هم بدون آن وجود دارد.
 • توصیه بر عدم رانندگی به علت ایجاد خواب آلودگی به وسیله این دارو است.
 • هرگز بدون مشورت با پزشک اقدام به قطع مصرف صورت نگیرد.

قرص سرترالین در زمان بارداری و شیردهی

مصرف این قرص در دوران بارداری و شیردهی منعی ندارد. به دلیل عدم ایجاد خطر جدی بر روی جنین و به منظور گذراندن یک دوره بارداری سالم و بدون افسردگی امکان تجویز این دارو توسط پزشک معالج وجود دارد.

میزان انتقال سرترالین به شیر مادر کم است. در صورت مشاهده مشکلاتی از قبیل تغییر در اشتهای نوزاد خود نسبت به قبل و یا خواب آلودگی نامتعارف سریعا با پزشک خود تماس حاصل کرده و موضوع را با ایشان در میان بگذارید.

نکات مهم و ضروری

در هنگام فراموش کردن دوز مصرفی قرص سرترالین، به محض به یاد آوردن دارو را مورد استفاده قرار دهید. در صورت نزدیکی به زمان مقرر بعدی، مصرف دوز قبلی را فراموش کرده و همچنین از مصرفی در زمان بعدی به شکل جدی خودداری فرمایید.

رعایت کردن جانب احتیاط در خصوص بیماران مبتلا به اختلالات کبدی و یا کلیوی، بیماران قلبی، افراد دارای حملات تشنج، اختلالات انعقادی، گلوکوم با زاویه بسته ضروری است. میزان دوز مصرفی و عوارض سرترالین در این بیماران بایستی که مورد توجه پزشکان قرار گیرد.

نکات تکمیلی در خصوص مصرف این قرص

 1. به دلیل وجود مواد شیمیایی بسیار قوی در داروهای ضد افسردگی از مصرف بیش از حد خودداری کنید.
 2. امکان بروز اور دوز در صورت استفاده بیش از مقدار تجویز شده در فرد بیمار وجود دارد. تنگی نفس، سرگیجه شدید و غش کردن از جمله علائم اور دوز به حساب می ‌رود.
 3. از سوابق حساسیت و آلرژی خود حتما پزشک معالج را مطلع گردانید.
 4. از مصرف این دارو با ترکیبات دارای ساختار الکلی خودداری کنید.
 5. به دلیل تغییر رفتار و دو قطبی شدن فرد در مصرف قرص سرترالین جانب احتیاط باید رعایت شود.

تداخلات دارویی با قرص سرترالین

تداخلات دارویی با قرص سرترالین

به علت ایجاد اختلال در میزان عملکرد و اثربخشی قرص سرترالین به وسیله سایر داروها اطلاع از تداخلات دارویی بسیار ضروری است. داروهایی مانند کلوپیدوگرل، ضد التهاب های غیر استروئیدی مانند قرص ایبوپروفن و رقیق کننده ها مثل قرص وارفارین که منجر به خونریزی و کبودی خواهند شد.

داروهای مونوآمین اکسیداز که در صورت ترکیب با این قرص باعث ایجاد تداخلی کشنده هستند. داروهای بازجذب سروتونین که باعث افزایش سطح سروتونین در بدن می‌شود. در صورت مصرف همزمان با قرص سرترالین خطر ایجاد سندرم و یا مسمومیت سروتونین وجود دارد.

در صورت استفاده از موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید

داروهای ایجاد کننده خواب آلودگی مانند کدئین، الکل، ماری جوآنا، داروهای خواب یا ضد اضطراب، داروی شل کننده عضلات، آنتی هیستامین مانند سیترزین و دیفن هیدرامین.

سندرم قطع مصرف

به دنبال ایجاد وقفه، کاهش دوز و یا قطع دارو امکان بروز سندرم قطع داروی ضد افسردگی وجود دارد. آنفولانزا، اختلال در خواب، رفتار، حواس و حرکت از علائم شایع این شرایط محسوب می ‌شوند. این نکته قابل ذکر است که اغلب این علائم خفیف بوده و نیاز به درمان خاصی وجود ندارد.

چگونگی قطع مصرف

با وجود اعتیادآور نبودن قرص سرترالین، قطع مصرف آن بایستی به صورت تدریجی و طی چهار هفته صورت خواهد گرفت. سرگیجه و سردرد از عوارض سرترالین در این دوره است.

سرترالین و خواص خوب و بدش

قرص سرترالین در کنار اثربخشی موثرش در درمان افسردگی و وسواس ممکن است باعث عوارضی نیز بشود.

کسب اطلاعات در خصوص دارو بدون شک به روند بهبودی بیمار کمک خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر و طریقه مصرف قرص سرترالین با مشاورین ما در تماس باشید.

سوالات متداول

چه زمانی برای مصرف قرص سرترالین بهتر است؟

زمان مناسب در ابتدای روز و در یک ساعت مشخص است.

این دارو به چه اشکالی در بازار موجود است؟

سرترالین به صورت کپسول و قرص در دو دوز 50 و 100 میلی وجود دارد.

موارد درمانی قرص سرترالین چیست؟

کاربرد این دارو در درمان افسردگی، استرس و وسواس است.

مصرف سرترالین در زمان بارداری و شیردهی چگونه است؟

استفاده از این دارو در این دوران تحت نظر پزشک منعی ندارد.

اینستاگرام

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره