تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

اگر ازدواج نکنیم، چه چیزهایی را از دست می دهیم؟

اگر ازدواج نکنیم، چه چیزهایی را از دست می دهیم؟

مجرد ماندن، برای بسیاری از افراد معنای شکست و عقب ماندن از زندگی را دارد و برای برخی از افراد به معنای آزادی است؛ افرادی که نمی خواهند مسئولیت بپذیرند و افراد دیگر را نیز به مجرد ماندن تشویق می کنند.

واقعیت این است که ازدواج، یکی از مراحل طبیعی در زندگی انسان است و هر مرحله ای زیبایی خود را دارد. ازدواج باعث می شود بسیاری از نیازهای انسان تامین شود؛ با این که چالش های ازدواج بسیار زیاد به نظر می رسد، اما عواقب مجرد ماندن نیز قابل تامل است.

با آگاهی از مزیت هایی که زندگی متاهلی به شما می بخشد و بررسی عواقب مجرد ماندن، بهتر می توانید در این مورد تصمیم بگیرید.

از شما دعوت می کنیم در ادامه این مطلب با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید تا به جواب این سوال بپردازیم، اگر ازدواج نکنیم، چه چیزهایی را از دست می دهیم؟

ازدواج چه امتیازاتی به شما می دهد؟

در ادامه امتیازاتی را که ازدواج به شما می دهد بررسی می کنیم.

1- اعتبار اجتماعی

اگر به دور و بر خود نگاه کنید، متوجه می شوید که افراد متاهل در اجتماع اعتبار بیشتری دارند. آنها در محل کار محیط خانواده و در کل در اجتماع دارای اعتبار بیشتری هستند، که حس خوبی به آنان خواهد بخشید.

نگاه جامعه به فرد متاهل فردی بالغ با رشد فکری و رشد عاطفی است که می تواند در بسیاری از مسائل مهم نظر معتبر بدهد.

2- همدم و رفیق در شادی و غم

نیاز به داشتن شریک عاطفی و همدم، یک نیاز روحی برای تمامی افراد است. به خصوص در دوران میانسالی و کهنسالی این نیاز بیشتر دیده می شود؛ این افراد بیشتر از مرگ، از تنهایی می ترسند.

3- نیاز به مورد عشق کسی بودن

وقتی ازدواج می کنیم، الویت همسرمان می شویم؛ او به ما محبت می کند و عشق می ورزد. این مورد عشق بودن به ما احساس خوبی می بخشد و باعث می شود خود را بیش از پیش دوست داشته باشیم.

ازدواج چه امتیازاتی به شما می دهد؟

4- رابطه جنسی سالم

فرد با ازدواج، یک رابطه جنسی سالمی را خواهد داشت و این یک نیاز طبیعی برای تمام افراد زن و مرد است.

ازدواج باعث می شود افراد روابط جنسی پرخطر را تجربه نکنند و درگیر انحرافات جنسی نشوند.

5- پدر و مادر شدن

ازدواج کردن فرصت پدر و مادر شدن به شما می دهد. شما با ازدواج و متعهد ماندن به آن، می توانید یک زندگی با پایه های محکم داشته باشید و با تولد فرزندان شما در کنار همدیگر می توانید آنها را بزرگ کنید و لحظات شیرینی را تجربه کنید.

6- رشد کردن

اولین و بزرگترین هدف ازدواج، رشد کردن است. زن و مرد در کنار هم قرار گرفته با چالش ها مبارزه می کنند و دیگر همان جوان خام گذشته نخواهند بود.

وقتی شما در کنار همسرتان قرار می گیرید، با استفاده از مشورت و همکاری او می توانید در شغل فعلی خود موفق شوید؛ فعالیت های جدید آغاز کنید و در زندگی پیشرفت کنید.

این رشد فقط به امور مالی مربوط نمی شود. فردی را در نظر بگیرید که همسر او فردی بسیار اجتماعی است؛ پس از مدتی زندگی نفر مقابل در اثر همنشینی و تاثیر مثبت نیز اجتماعی خواهد شد.

7- داشتن حامی

از مهمترین اهداف ازدواج، می تواند بدست آوردن یک حامی باشد. هر فردی اهدافی دارد که شاید به تنهایی نتواند به آنها دست پیدا کند و نیاز به حامی داشته باشد. شما با ازدواج خوب و انتخاب شریک زندگی درست، می توانید از حمایت او بهره مند شوید.

علاوه بر آن شما می توانید مهمترین فرد زندگیتان را در راه رسیدن به اهدافش یاری کنید. این حمایت شدن و حمایت کردن، جزو بهترین قسمت های ازدواج است که تا وقتی ازدواج نکنید، به شیرینی آن پی نخواهید برد.

8- رسیدن به آرامش

رسیدن به آرامش، از جمله دستاوردهایی است که ازدواج برای شما به ارمغان می آورد. این یک نیاز است که با تامین آن بیشتر از زندگی لذت خواهید برد و زمینه برای موفقیت های بعدی نیز فراهم می شود.

رسیدن به آرامش

9- امنیت

با ازدواج کردن، شما امنیت خواهید داشت. امنیت ابعاد گوناگونی دارد که یکی از آنها، امنیت مالی است که برای خانم ها بیشتر مهم است.

علاوه بر آن، شما با ازدواج به امنیت عاطفی دست پیدا می کنید؛ به این معنا که فردی را دارید که در هر حالی دوستتان دارد.

10- کاهش استرس

تحقیقات نشان می دهد افرادی که طولانی مدت به هم وفادارند، در مواجهه با فشارهای روانی واکنش بهتری را نشان می دهند

میزان استرس افراد مجرد و متاهل طی آزمایش هایی سنجیده شد و نتیجه این بود که مجردان سطح کورتیزول (هورمون استرس) پایینی نسبت به متاهلین دارند.

11- سلامت روانی و جسمی بیشتر

ازدواج بر سلامت جسمی و روانی افراد تاثیرات مثبتی دارد. افراد متاهل، به نسبت مجردها شادتر هستند و سطح استرس آنها پایین تر است.

زوجینی که عاشق هم هستند و به همدیگر متعهد می مانند، طول عمر بیشتری دارند. با ازدواج خوب، سطح سروتونین بالا رفته این ماده که یک ضدافسردگی طبیعی است، باعث می شود فرد شاد و خوش اخلاق شود.

تحقیقات نشان می دهد افراد متاهل در صورت ابتلا به سرطان، بهتر می توانند با آن مقابله کنند؛ این به خاطر حمایتی است که از جانب همسر خود دارند.

کیفیت خواب در افراد متاهل بیشتر از افراد مجرد است. تحقیقات نشان می دهد زنان متاهل نسبت به زنانی که طلاق گرفته اند، کیفیت خواب بهتری را تجربه می کنند.

12- درآمد و ثروت بیشتر

متاهلین نسبت به مجردها درآمد بیشتری و رفاه بالاتری را دارند، این افراد به دلیل حمایت ها و هم فکری های همسر خود راحتتر به اهداف مالی خود می رسند و انگیزه زیادتری برای رسیدن به ثروت و درآمد دارند.

تحقیقات نشان می دهد مردان متاهل درآمد بیشتری نسبت به مردانی با موقعیت شغلی و تحصیلی یکسان دارند. زنان متاهل نیز نسبت به زنان مجرد یا طلاق گرفته درآمد بیشتری را کسب می کنند.

درآمد و ثروت بیشتر

عواقب مجرد ماندن

زندگی انسان را انتخاب های او تشکیل می دهد. مجرد ماندن بهتر از یک ازدواج نامناسب است؛ اما علم روانشناسی داشتن یک ازدواج مناسب و داشتن یک همدم از جنس مخالف را برای رشد و تامین دوسویه نیازها یک ضرورت و نیاز می داند.

اما مجرد ماندن می تواند پیامدهای زیادی داشته باشد که در ادامه به آنها می پردازیم.

1- تنهایی در پیری

تنهایی و نداشتن همدم چیزی نیست که به راحتی بتوان از کنار آن گذشت. فردی که شما را بی منت دوست داشته باشد؛ شما را خوشحال کند و سلامتی شما برایش مهم باشد، یک نیاز ضروری انسان است.

این تنهایی به خصوص در پیری خود را نشان می دهد؛ افرادی که در پیری تنها هستند، همیشه از مرگ در تنهایی می ترسند.

2- تامین نشدن نیازهای جسمی و روحی

رابطه جنسی بدون ازدواج، هر اندازه هم که صمیمانه باشد، قادر به تامین نیازهای روحی شما نیست. شما نیاز دارید همراه با ارضای نیازهای جسمانی، رابطه عاطفی امن داشته باشید.

امنیت روانی باید همراه جدانشدنی یک رابطه جنسی باشد. شما باید عشق، اعتماد، وفاداری، آرامش و خاطرجمع بودن از وفاداری شریک عاطفی اتان را همزمان با رابطه جنسی دریافت کنید.

در حالی که در سبک ازدواج سفید که افراد با هم همخانه هستند، این موارد تامین نمی شود!

3- مشکلات روحی

مجرد ماندن، باعث می شود فرد احساس بی انگیزگی، ترس از آینده، پوچی و جا ماندن از زندگی را داشته باشد؛ در حالی که یک فرد متاهل که رابطه عاطفی و عاشقانه دارد، کمتر این مشکلات را تجربه می کند.

4- نداشتن فرزند

با ازدواج نکردن شما، امکان پدر و مادر بودن را از خود می گیرید. این تجربه یکی از شیرین ترین تجربه های انسان است که تنها با ازدواج و تشکیل یک زندگی مسئولانه امکان پذیر است.

تربیت فرزند و بزرگ شدنش، تماشای موفقیت و خوشبختی آنها، یکی از مهمترین نعمت هایی است که با ازدواج درست و آگاهانه مقدور می شود.

5- نداشتن همدم

نداشتن یار و همدم همیشگی که به شما متعهد است و قول داده در شادی و غم در کنار شما باشد، با ازدواج آگاهانه و درست دست یافتنی است.

عواقب مجرد ماندن

در پایان

با این که ازدواج مزایای زیادی دارد و مجرد ماندن ترسناک است، اما این موضوع نباید باعث شود شما با عجله و بدون کسب آگاهی به سمت ازدواجی بدون آگاهی یا با افراد نامناسب بروید.

ممکن است شما به علت ترس از ازدواج یا نداشتن شرایط ازدواج، تصمیم به مجرد ماندن گرفته باشید؛ این را یک شکست ندانید و اجازه ندهید این اضطراب باعث شود شما از زندگی اتان لذت نبرید.

توصیه می کنیم اگر ترس از ازدواج مانع تشکیل زندگی شما شده است، با یک روانشناس در این زمینه صحبت کنید، این ترس را ریشه یابی کرده و آن را درمان کنید و در نهایت از مزایای یک ازدواج خوب بهره ببرید.

روانشناسان مرکز مشاوره هم اندیشان در کنار شما هستند تا به دغدغه های شما در مورد ازدواج و ترس از ازدواج شناسایی کرده و آن را درمان کنند.

برای مشاوره تلفنی با شماره 9099071985 تماس بگیرد.

سوالات متداول

مزیت های ازدواج چیست؟

داشتن همدم، بالارفتن سطح سلامتی روحی و جسمی، پدر و مادر شدن، ارضای سالم نیاز جنسی و…

معایب مجرد ماندن چیست؟

تنهایی و نداشتن همدم، امکان ابتلا به استرس و مشکلات روحی، پدر و مادر نشدن و…

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره