تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

مشاوره ترک اعتیاد چیست و چه اهمیتی دارد؟

مشاوره ترک اعتیاد چیست و چه اهمیتی دارد؟

همان طور که می دانید، اعتیاد یک بلای خانمان سوز است که باید هر چه زودتر، برای ترک آن اقدام کرد و شخص معتاد، یک بیمار است که باید هر چه سریع تر درمان شود.

امروزه روش های سنتی ترک اعتیاد دیگر منسوخ شده اند، و روش های جدیدی ابداع شده اند؛ این روش ها دیگر اجباری و زوری نیستند و به بیمار کمک می کنند تا با درد و رنج کمتری، مسیر ترک اعتیاد را طی کنند.

ازجمله روش های ترک اعتیاد نوین، درمان های دارویی و روانشناختی است؛ اما به هر حال برای ترک اعتیاد و انتخاب روش درست آن، مشاوره ترک اعتیاد لازم و ضروری به نظر می رسد.

از شما دوستان عزیز دعوت می کنیم چنانچه با معضل اعتیاد در اطرافیان خود دست و پنجه نرم می کنید و نیاز دارید تا این شرایط را تغییر دهید، در ادامه مطلب همراه مرکز مشاوره هم اندیشان باشید، تا شما را در خصوص مشاوره ترک اعتیاد و مزایای آن آگاه سازیم و چنانچه نیاز به مشاوره داشته باشید، مشاورین مجرب این مرکز همواره آماده همراهی شما هستند.

مشاوره ترک اعتیاد چیست؟

مشاوره ترک اعتیاد یکی از انواع خدمات سلامت روان است.

دریافت این مشاوره به افراد کمک می کند تا در ترک اعتیاد خود، بهترین روش را انتخاب کنند و از سختی های مسیر و توانایی های خود آگاهی های لازم را کسب کنند.

وظیفه مشاور این است که به فرد کمک می کند تا اطلاعات بیشتری را در مورد روش های ترک اعتیاد به دست آورد؛ همچنین به نیازهای خود توجه کرده و راه حل مناسبی را انتخاب کند.

به هرحال روشی که برای دیگران بهترین گزینه است، شاید برای فرد حاضر مناسب نباشد.

مشاوره ترک اعتیاد چیست؟

اهمیت مشاوره ترک اعتیاد

درمان اعتیاد در روش های نوین ترک اعتیاد، فرآیندی روانشناختی و دارویی است.

در این روش ها ابتدا درمانگر ریشه اعتیاد را در فرد شناسایی کرده و برای ریشه کن کردن و درمان روانشناختی آن، اقدام می کن؛ پس از آن فرآیند پزشکی برای سم زدایی از بدن بیمار انجام می شود.

علت درمان روانشناختی این است که فرد پس از طی مراحل درمان پزشکی دوباره به سمت موادمخدر نرود.

در روش های نوین ترک اعتیاد، فرد در طول دوره ترک، متحمل رنج کمتری شده و مدت زمان بیشتری پاک می ماند؛ در حالیکه در روش های قدیمی بر پایه قطع ناگهانی مصرف مواد بود.

در برخی شرایط مانند ترک هروئین، قطع ناگهانی مصرف مواد می تواند به مرگ فرد منجر شود؛ بنابراین با استفاده از روش های نوین، این پروسه با خطر کمتری طی می شود؛ در هر حال ترک ناگهانی مواد به هیچ وجه توصیه نمی شود.

اگر قصد ترک اعتیاد را دارید بهتر است از یک متخصص باتجربه کمک بگیرید.

خدماتی که مشاور برای ترک اعتیاد ارائه می دهد، کدامند؟

درمانگر خدماتی را به فرد معتاد ارائه می دهد تا بتواند به راحتی با اعتیاد خود مقابله کند و به دوران عادی خود بازگردد.

برخی از این خدمات عبارتند از:

1- آشنایی با عوامل زمینه ساز اعتیاد

برای این که فرد بتواند به راحتی در مسیر ترک اعتیاد قدم بردارد، باید بداند که چه چیزهایی باعث گرایش او به اعتیاد شده اند.

تا زمانیکه فرد این عوامل را به خوبی نشناسد، نمی تواند آن ها را از زندگی خود دور کند؛ بنابراین ممکن است با کارهایی مانند سم زدایی نیز، فرد دوباره به سراغ مصرف مواد برود.

مشاور ترک اعتیاد به افراد کمک می کند که این عوامل را شناسایی کنند؛ که این عوامل ممکن است درونی یا بیرونی باشند.

عوامل بیرونی، مواردی مانند فقر، دوستان معتاد و یا دسترسی زیاد به مواد مخدر هستند؛ در مقابل عوامل درونی نیز مواردی مانند افسردگی، کمبود اعتماد به نفس، خشم زیاد و… می باشند.

2- ارائه مصاحبه انگیزشی از خدمات ارائه شده

در بسیاری از موارد، فرد هیچ انگیزه ای برای ترک اعتیاد ندارد و به اجبار خانواده اش به سمت ترک اعتیاد رفته است. این مسئله یکی از علت های ناموفق بودن ترک اعتیاد است؛ چون فرد بعد از مدتی دوباره به سمت مواد خواهد رفت.

در این مواقع مشاور به فرد کمک می کند تا آزادانه شرایط را بررسی کند.

در مصاحبه انگیزشی، درمانگر معتقد است که بیمار از نظر روانی دچار نا هم خوانی های ذهنی است؛ بنابراین هم می خواهد ترک کند و هم نمی خواهد. روشن شدن این ناهمخوانی ها و حل تعارض ها به فرد کمک می کند تا برای ترک اعتیاد تصمیم بگیرد و از درون راضی به ترک اعتیاد شود.

این مساله کمک می کند تا در بعد از دوره ترک، نتیجه موفقیت آمیز بوده و فرد به سراغ مواد باز نگردد.

آشنایی با انواع روش های ترک اعتیاد

3- آشنایی با انواع روش های ترک اعتیاد

مشاوره ترک اعتیاد به فرد کمک خواهد کرد تا با انواع روش هایی که برای درمان اعتیاد به کار می روند، آشنا شود. بدین ترتیب مزایا و محدودیت های هر روش را شناسایی کرده و بهترین روش را انتخاب خواهد کرد.

بسیاری از افراد از دردهای جسمانی درمان می ترسند و همین مساله مانع ترک اعتیاد آن ها می شود؛ این در حالی است که امروزه روش های دارو درمانی وجود دارند، که علائم ترک را کاهش می دهند.

همچنین ممکن است که فرد بعد از سم زدایی باز وسوسه شود؛ در این شرایط مشاور فرد را با اصول خود مراقبتی آشنا می کند و فرد می تواند در مقابله وسوسه های شدید مقاومت کند.

مشاوره تلفنی ترک اعتیاد بهتر است یا مشاوره حضوری؟

مشاوره ترک اعتیاد مانند هر مشاوره دیگری هم به صورت حضوری و هم به صورت غیر حضوری (مشاوره تلفنی یا مشاوره آنلاین) امکان پذیر است. متاسفانه افراد نسبت به کمپ ترک اعتیاد و مشاوره حضوری احساس خوبی ندارند؛ برای همین در مقابل مراجعه به مراکز مشاوره مقاومت می کنند.

همچنین ممکن است فرد بعد از مراجعه، مشکلات و مسائل خود را پنهان کند و اکثر آنها را بیان نکند؛ به همین دلیل مشاوره تلفنی و آنلاین ترک اعتیاد بهتر نتیجه می دهد؛ زیرا افراد می توانند به صورت ناشناس با مشاور خود در ارتباط باشند و حرف ها و مشکلاتشان را مطرح کنند.

از طرفی مشاوره آنلاین یا تلفنی در هر ساعت از شبانه روز و از هر کجای دنیا امکان پذیر است و در هزینه رفت و آمد و همچنین زمان، صرفه جویی خواهد شد.

یکی دیگر از مزیت های مشاوره غیر حضوری، این است که در بسیاری از روستاها و شهرهای کشور، مرکز مشاوره ترک اعتیاد وجود ندارد؛ بنابراین فرد معتاد بدون هزینه سفر، به راحتی می تواند یکی از بهترین مشاوران کشور را انتخاب کند و با او تماس داشته باشد.

در این تماس فرد معتاد می تواند تمام مشکلات خود را بدون خجالت و ترس، بازگو کند، بدون این که حریم خصوصی فرد تهدید شود.

مشاوره تلفنی ترک اعتیاد بهتر است یا مشاوره حضوری؟

دریافت مشاوره تلفنی و آنلاین ترک اعتیاد از بهترین مشاوران کشور به چه صورت می باشد؟

همانطور که قبلا نیز به آن اشاره شد، در دریافت مشاوره غیر حضوری، فرد گزینه های بیشتری برای انتخاب دارد؛ او می تواند، بهترین مشاوران کشور را انتخاب کرده و با آن ها ارتباط برقرار کند.

برای این که با بهترین مشاوران ترک اعتیاد کشور آشنا شوید، کافی است با ما در مرکز مشاوره هم اندیشان در ارتباط باشید.

ما در موسسه هم اندیشان، در کنار شما هستیم تا بهترین اطلاعات و مشاوره ها را ارائه دهیم. همچنین برای دریافت مشاوره آنلاین یا تلفنی، همان خدماتی به شما ارائه خواهد شد که در مشاوره حضوری ارائه می شود.

در مواردی حتی نتیجه مشاوره غیر حضوری بسیار بهتر از مشاوره حضوری می باشد.

دریافت مشاوره تلفنی و آنلاین ترک اعتیاد از بهترین مشاوران کشور به چه صورت می باشد؟

سخن آخر

اعتیاد، یک معضل بزرگ در زندگی افراد است. این مشکل باید هر چه سریع تر مورد بررسی قرار بگیرد و ریشه شکل گیری آن از زندگی فرد پاک شود.

اگر ریشه ها باقی بمانند، هر چقدر هم که فرد سعی در ترک اعتیاد داشته باشد، دوباره وسوسه شده و به اعتیاد روی خواهد آورد؛ که برای شناسایی ریشه های این مشکل و راه های از بین بردن آن، مشاوره ترک اعتیاد بهترین گزینه است.

مشاوره به فرد معتاد کمک می کند تا مسیر درست ترک اعتیاد را شناسایی کرده و به درستی این مسیر درمان را طی کند.

در صورتی که تمایل دارید در مورد مشاوره ترک اعتیاد به صورت حضوری و غیر حضوری، اطلاعات بیشتری کسب کنید، می توانید با کارشناسان ما در هم اندیشان در ارتباط باشید. ما در موسسه هم اندیشان آماده ارائه بهترین مشاوره ها به شما عزیزان هستیم.

سوالات متداول

دریافت مشاوره برای ترک اعتیاد تا چه اندازه مهم است؟

بدون دریافت مشاوره، درمان و ترک اعتیاد بسیار سخت می شود. روش های درمانی زیادی برای ترک اعتیاد وجود دارند؛ اما اگر در شروع درمان، فرد آمادگی فکری و ذهنی کافی نداشته باشد، نتیجه موفقیت آمیز نخواهد بود.

روش های ترک اعتیاد به چه صورت می باشند؟

متاسفانه بسیاری از افراد از روش های جدید ترک اعتیاد اطلاعی ندارند. این افراد گمان می کنند که روش های قدیمی مانند بستن بیمار به تخت و قطع کردن یک باره مواد، همچنان جواب می دهد؛ اما امروزه این روش ها منسوخ شده است و فرد با دریافت مشاوره متوجه خواهد شد که راه های بهتر و موفقیت آمیزی وجود دارند و قرار نیست که بیمار در طی ترک اعتیاد درد و رنج زیادی را تحمل کند.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره