تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

مهاجرت تحصیلی چیست و چقدر هزینه دارد؟

مهاجرت تحصیلی چیست و چقدر هزینه دارد؟

مهاجرت تحصیلی پدیده جدیدی نیست. با این حال، تعداد دانش آموزان و دانشجویان، خارجی ثبت نام شده در آموزش عالی در سراسر جهان در دهه های گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

به طوریکه از 0.8 میلیون نفر در سال 1975 به 4.6 میلیون نفر در سال 2015 رسیده است. که در این بین ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا کشورهای مقصد برتر هستند.

این تحولات با جهانی شدن ارتباط دارد و منجر به افزایش تقاضا برای دانشجویان بین المللی از کشورهای میزبان و تمایل دانشجویان به تحصیل در خارج از کشور می شود.

اگر شما هم متقاضی مهاجرت از طریق تحصیل هستید و به دنبال مشاوره مهاجرت تحصیلی هستید، به شما پیشنهاد می کنم این مقاله را با دقت مطالعه کنید. زیرا سعی ما بر این است که نکات و راه های مهاجرت تحصیلی را برایتان مطرح کنیم.

دلایل مهاجرت دانشجویان چیست؟

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود مهاجرت دانشجویی و تحصیل در خارج از کشور بسیار محبوب شود. این دلایل برای اکثر دانشجویان بین المللی، شامل جذابیت زیاد ترکیبی از آموزش با کیفیت بالا، تجربه یک فرهنگ جدید و غالباً زبان دوم، کسب ذهنیت جهانی و گسترش چشم اندازهای شغلی آینده است.

برای برخی، چشم انداز ترک خانه و رفتن به سمت ناشناخته ها دلهره آور است. اما تحصیل در خارج از کشور نیز یک چالش هیجان انگیز است که اغلب منجر به بهبود فرصت های شغلی و درک وسیع تری از نحوه کار جهان می شود.

نوع تجربه شما در طول مدت اقامت در خارج از کشور بسته به جایی که می روید بسیار متفاوت خواهد بود. بنابراین سعی کنید حتماً مقصد تحصیلی خود را بر اساس علایق شخصی و همچنین شهرت علمی کشور انتخاب کنید.

راحت ترین کشور برای مهاجرت تحصیلی کدام است؟

راحت ترین کشور برای مهاجرت تحصیلی کدام است؟

گفته می شود، یکی از عوامل تعیین کننده هنگام برنامه ریزی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور این است که آیا این کشور مهاجرت آسان را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد یا خیر؟

یکی از نمونه های مهم می تواند ایالات متحده باشد که پس از سیاست های نامشخص مهاجرت توسط دولت ترامپ، میزان ثبت نام دانشجویان بین المللی را کاهش داده است.

با این حال، با روی کار آمدن جو بایدن دموکرات، که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2020 پیروز شده است، به احتمال زیاد شرایط تغییر می کند.

اما در حال حاضر، پنج کشور که برترین مقاصد مهاجرت از طریق تحصیل هستند و مهاجرت به آن ها نسبتا  آسان است، عبارتند از کانادا، آلمان، استرالیا، ایرلند و نیوزلند که شرایط مهاجرت تحصیلی به هر کدام از این کشورها را در ادامه خواهیم گفت:

  • کانادا

مجوز تحصیل در کانادا سندی است که به یک فرد خارجی اجازه می دهد در یک موسسه آموزشی تعیین شده تحصیل کند. با این حال، مجوز تحصیل ویزا نیست و به شما اجازه نمی دهد از مرزهای کانادا عبور کنید.

مجوز تحصیل به طور کلی تا پایان دوره تحصیلی معتبر است، به علاوه 90 روز دیگر که به شما امکان می دهد تصمیم بگیرید که اقامت خود را تمدید کنید یا کانادا را ترک کنید.

اگر باید از دوره های پیش نیاز استفاده کنید و دانشگاه شما از شما می خواهد قبل از پذیرش در دوره اصلی دوره هایی را بگذرانید، می توانید مجوز تحصیل خود را به عنوان دانش آموز تمدید کنید.

اگر پس از اتمام مجوز تحصیل، تحصیلات خود را به پایان برسانید، می توانید ویزای خود را به عنوان دانشجو تمدید کنید.

مراحل مهاجرت تحصیلی

  • استرالیا

در صورت تمایل به تحصیل در استرالیا، ویزای دانشجویی به شما اعطا می شود که به شما امکان می دهد در یک دوره تحصیلی در این کشور شرکت کنید، در داخل و خارج از استرالیا سفر کنید و هر 2 هفته بعد از دوره خود حداکثر 40 ساعت کار کنید.

این یک ویزای موقت است، و فقط تا تاریخ اعلام شده معتبر خواهد بود. این امر در درجه اول به نوع دوره و طول آن بستگی دارد.

طبق مقررات دولت استرالیا، شما باید به محض اتمام ویزای خود استرالیا را ترک کنید. با این حال، در صورت تمایل به اقامت بیشتر یا ویزای دانشجویی در صورت تمایل به ادامه تحصیل، می توانید برای ویزای جدید اقدام کنید.

  • آلمان

اگر به دنبال تحصیل در آلمان هستید، ممکن است به ویزا همراه با اجازه اقامت نیاز داشته باشید. با این حال، به کشوری که به آن تعلق دارید و مدت زمانی که قصد اقامت در آلمان را دارید، بستگی دارد.

درخواست ها باید از کشور خود، به نمایندگی های دیپلماتیک آلمان (سفارتخانه ها یا کنسولگری های عمومی) انجام شود. تنها در صورت پذیرفته شدن در یک موسسه آموزش عالی یا کالج مقدماتی در آلمان، می توانید برای ویزای ملی آلمان و اقامت از طریق تحصیل، درخواست دهید.

توجه داشته باشید که ویزای صادر شده برای مقاصد تحصیلی فقط برای یک دوره سه ماهه صادر می شود، پس از آن باید مجوز اقامت خود را از دفتر خارجیان در آلمان درخواست کنید.

  • نیوزلند

در نیوزلند، دو دسته وسیع از ویزای دانشجویی وجود دارد که شامل ویزای دانشجویی با پرداخت هزینه و ویزای دانشجویی Pathway می شود که یکی از آن ها را باید به طور اجباری در اختیار داشته باشید؛ اگر مایل هستید بیش از سه ماه در نیوزلند تحصیل کنید.

  • ایرلند

اگر دانشجوی بین المللی از منطقه غیر اروپایی هستید که به دنبال مهاجرت تحصیلی رایگان به ایرلند هستید، باید برای تحصیل در دوره ای تمام وقت واجد شرایط در دانشگاه ایرلند پذیرفته شوید.

برای درخواست ویزا، باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنید و مدارکی را ارائه کنید که نشان می دهد هنگام ورود به ایرلند 7000 یورو خواهید داشت.

چه زمانی می توانم برای دوره های تحصیلی خارج از کشور اقدام کنم؟

مراحل مهاجرت تحصیلی

پس از تصمیم گیری در مورد محل تحصیل، باید در مورد انتخاب یک دوره و دانشگاه فکر کنید. اگر قبلاً این کار را نکرده اید، شما می توانید با رتبه بندی QS World University در مورد دانشگاه های پیشرو تحقیق کنید. همچنین از رتبه های ملی دانشگاه ها در مقصد مورد نظر خود اطلاع یابید.

سپس باید دوره های ارائه شده توسط موسسات مورد علاقه خود را بررسی کنید. همچنین در مورد منطقه و شیوه زندگی، شرایط پذیرش و هزینه ها تحقیق کنید. هنگامی که به طور کامل در مورد دوره و موسسه خود تصمیم گرفتید، باید به فکر فرآیندهای بعدی مهاجرت باشید.

فرایند های درخواست بسته به دانشگاه و کشور متفاوت است. اما به طور کلی هر موسسه جزئیات کامل نحوه ارسال درخواست خود را در وب سایت رسمی خود ارائه می دهد.

این نکته را به یاد داشته باشید که در بیشتر موارد تا زمانی که نامه پذیرش از دانشگاه انتخابی خود دریافت نکرده باشید، نمی توانید برای ویزا اقدام کنید. هر کدام از مراحل مهاجرت از طریق بورسیه تحصیلی، می تواند چندین ماه طول بکشد.

چه زمانی می توانم برای دوره های تحصیلی خارج از کشور اقدام کنم؟

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی هستید، در نظر گرفتن درخواست خود در اسرع وقت بهترین راه است. به هر حال، هرچه زودتر از دانشگاه مورد نظر پذیرش بگیرید، زودتر می توانید سفرهای خود را ترتیب دهید.

مهلت های درخواست بسته به دانشگاه مورد نظر شما متفاوت خواهد بود. اما، بیشتر دوره ها از پاییز (سپتامبر / اکتبر) شروع می شوند.

شرایط مهاجرت تحصیلی چیست؟

شرایط مهاجرت تحصیلی چیست؟

یکی از متداول ترین سوالات در مشاوره مهاجرت تحصیلی این است که شرایط ورود به دانشگاه های خارج از کشور چیست؟ نکته مهم این است که شرایط ورود به دانشگاه ها و کشورهای مختلف، بسیار متفاوت است. بنابراین قبل از هر چیزی، اطلاعات ارائه شده توسط دانشگاه آینده خود را بررسی کنید.

به طور کلی، اگر متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی هستید، از شما خواسته می شود نشان دهید که تحصیلات متوسطه خود را با استانداردی مطابق با نمرات مورد نیاز برای رشته ای که برای آن درخواست می کنید پشت سر گذاشته اید.

برای انگلیسی زبانان غیر بومی که مایل به تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان هستند، به احتمال زیاد باید با شرکت در یک آزمون زبان انگلیسی مانند TOEFL یا IELTS، مدرک مهارت خود را ارائه دهید. ممکن است برای کسانی که به زبان های دیگر تحصیل می کنند، آزمون های مشابهی لازم باشد.

برای مهاجرت تحصیلی چه مدارکی لازم است؟

در زمان ثبت درخواست مهاجرت تحصیلی از شما خواسته می شود که برخی از اسناد را ارائه دهید. بار دیگر، شرایط بسته به کشور و دانشگاه متفاوت است.

اغلب از دانشجویان بین المللی خواسته می شود موارد زیر را ارائه دهند:

  • عکسهای گذرنامه برای شناسایی
  • رزومه
  • توصیه نامه ها
  • گواهی و رونوشت تحصیلات
  • اثبات مهارت زبان انگلیسی (به عنوان مثال گواهینامه TOEFL / IELTS، برای کشورهای انگلیسی زبان)، یا آزمون زبان دیگر

و…

هزینه مهاجرت تحصیلی چقدر است؟

برای محاسبه هزینه تحصیل در خارج از کشور، باید متوسط ​​شهریه دانشجویان بین المللی در کشور انتخابی خود و همچنین هزینه زندگی را در نظر بگیرید.

به عنوان یک نقطه مرجع، متوسط ​​شهریه برای دانشجویان بین المللی که در انگلستان تحصیل می کنند از 10،000 پوند (14200 دلار آمریکا) در سال شروع می شود که باید هزینه ها زندگی را هم به این مبلغ اضافه کنید‌‌.

در ایالات متحده، متوسط ​​شهریه سالانه 25،620 دلار آمریکا در دانشگاه های دولتی و 34،740 دلار در دانشگاه های خصوصی با بودجه توصیه شده اضافی حداقل 10،800 دلار برای تأمین هزینه های زندگی شما است.

با در نظر گرفتن این ارقام سالانه، به یاد داشته باشید که دوره های کارشناسی در ایالات متحده به طور کامل چهار سال طول می کشد.

اما در برخی از کشورها، اصلا شهریه وجود ندارد. نمونه های قابل توجه شامل آلمان و نروژ است که امکان مهاجرت تحصیلی رایگان به این کشورها وجود دارد.

برای مهاجرت تحصیلی چه مدارکی لازم است؟

سخن آخر

در این مقاله در مورد مهاجرت تحصیلی به صورت کلی با شما صحبت کردیم. اگر شما هم دوست دارید تا در بهترین دانشگاه و در بهترین کشور تحصیل کنید، توصیه می کنیم با مشاوران ما در مرکز مشاوره هم اندیشان تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

سوالات متداول

چگونه مهاجرت تحصیلی کنیم؟

برای مهاجرت تحصیلی ابتدا باید کشور مقصد، دوره تحصیلی و دانشگاه مورد نظر خود را مشخص کنید و پس از آن با توجه به شرایط و ضوابط آن دانشگاه مدارک و شرایط لازم را فراهم آورید.

کم هزینه ترین کشور برای مهاجرت تحصیلی کدام است؟

برخی کشورها دوره ها و مقاطع تحصیلی مختلف و رایگانی را برای دانشجویان بین الملل ارائه میدهند، از جمله آلمان و نروژ و…

برای مهاجرت تحصیلی چه باید کرد؟

با توجه به دوره تحصیلی و کشور مورد علاقه تان باید مدرک زبان، نامه پذیرش از دانشگاه، ویزای تحصیلی، رزومه، توصیه نامه و… را تهیه کنید.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره