تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

چگونه اراده قوی داشته باشیم؟

اراده قوی

بدون شک تا بحال برای هر انسانی اتفاق افتاده است که در مسیر رسیدن به اهدافشان خسته شوند و دیگر توانایی ادامه مسیر را نداشته باشند؛ حال چاره چیست؟ تنها ابزاری که میتواند به فرد در ادامه مسیر کمک کند “اراده” او میباشد، با داشتن اراده ای قوی میتوانید با سختی ها و مشکلات زندگی مبارزه کرده و به اهدافتان برسید. در نتیجه وجود اراده و تقویت آن در زندگی، تاثیر بسیار مثبتی خواهد گذاشت، اما چگونه میتوانیم اراده قوی داشته باشیم؟ با ما همراه شوید تا به بررسی کامل این موضوع بپردازیم؟

اراده چیست؟

اراده یکی از صفات هر فرد میباشد، اراده یک رقابت بین دو بخش، کسب لذت های آنی و لذت های بلند مدت در انسان میباشد؛ کسی که با اراده باشد نه تنها به حال فکر نمیکند، بلکه با انگیزه و اعتماد به نفس بیشتری مسیر رسیدن به اهدافش را طی میکند و سرانجام به موفقیت میرسد.

بی شک کسب لذت های آنی در زندگی بد نیست؛ اما برای رسیدن به موفقیت های بزرگ باید مسیرهای طولانی مدت را طی کنید. لازم به ذرک است، اهداف و آرزوهای بزرگ در لحظه قابل بدست آوردن نیستند و نیاز به زمان دارند.

به طور مثال اگر می خواهید در رشته مورد علاقه و یا یک شغل و حرفه ای که همیشه دوست داشته اید، برسید باید بی وقفه و در طولانی مدت تلاش کنید. در نتیجه باید اراده خود را قوی تر کرده و به اندازه ای که نیاز است تلاش کنید.

اراده قوی برای موفقیت

روش های تقویت اراده

همان طور که گفتیم در جهت رسیدن به موفقیت های تحصیلی، شغلی و هر آن چیزی که برای شما بزرگ است و جز اهدافتان در زندگی میباشد؛ نیاز به یک اراده قوی دارید، در ادامه مهم ترین روش های تقویت اراده را ارائه کرده ایم:

 • انتخاب هدف

مشخص کردن هدف در زندگی بسیار مهم است و دگرگونی های ذهن را کاهش میدهد. در صورت انتخاب هدف میتوانید برای رسیدن به آن برنامه ریزی کرده و برای رسیدن به آن تلاش کنید.

 • خواستن توانستن است، باور داشته باشید

جمله معروف خواستن، توانستن است؛ نشان دهنده قدرت و اهمیت اراده افراد میباشد؛ یعنی اگر کسی علاقه مند به انجام کاری باشد با وجود تمام موانع و مشکلات سر راهش باز هم می تواند موفق شده و به پیروزی برسد، اگر باور شما این باشد که (این کار خیلی سخت است)، آنگاه شما در جهت همین باور عمل خواهید کرد. تردید و شک شما را از تلاش واقعی باز خواهد داشت، افرادی که اراده‌ قوی دارند، میدانند به چیزی که باور دارند، دست پیدا خواهند کرد، وقتی به این فکر می‌کنید که موفق خواهید شد، راهی برای رسیدن به آن پیدا خواهید کرد.

اراده قوی داشتن

 • زندگی و آینده‌ را تحت کنترل خود ببینید

چنین فرضی برای شانس هم مطرح می‌شود. عده ای از مردم احساس میکنند که شانس کاملا مرتبط با موفقیت یا شکست است. به این شکل که اگر موفق شوند، شانس آورده‌اند و وقتی که شکست بخورند، یعنی شانس به آنها روی نیاورده است.

بسیاری از اشخاص موفق نیز همین احساس را دارند که شانس نقشی در موفقیت ‌شان داشته است، اما آنها هیچ ‌وقت منتظر خوش ‌شانسی یا نگران بدشانسی نیستند، آنها به شیوه ای عمل میکنند که انگار موفقیت یا شکست کاملا در کنترل آنهاست، اگر موفق شوند، خودشان دلیل آن بوده‌اند و اگر شکست بخورند، باز هم مسئول شکست، خودشان هستند.

 • به موفقیت دیگران حسادت نکنید و در عوض آن را جشن بگیرید

وقتی یکی از دوستان شما کاری معرکه انجام می‌دهد، این کار او مانعی بر سر راه شما برای انجام کارهای فوق‌العاده نیست. در حقیقت، جایی که دغدغه‌ی موفقیت وجود دارد، افراد هم‌فکر و هم‌عقیده به یکدیگر نزدیک می‌شوند. بنابراین بهتر است به دوستان موفق خود نزدیکتر شوید.

از کارهای معرکه‌ی دیگران نرنجید، بلکه موفقیت های آنها را هر جا و هر زمانی که دیدید، تشویق کنید و برای آن جشن بگیرید.

اراده محکم

 • از گذشته خود درس بگیرید

گذشته ارزشمند است. از اشتباهات خود و اشتباهات دیگران درس بگیرید و سپس آن را رها کنید.

گذشته فقط در حال یاد دادن به شماست و مُعرف شما نیست، فقط به این فکر کنید که کجا اشتباه کرده‌اید تا برای دفعه‌ی بعد از آنجا ضربه نخورید.

 • نباید در برابر شکایت‌ها و انتقادات تسلیم شوید

حرف‌ها و کلمات قدرت دارند به خصوص بر خود شما تاثیر میگذارند، شکایت از مشکلات همیشه احساس بدتری را به شما القا خواهد کرد، نه احساس بهتر؛ بنابراین اگر اشتباهی را مرتکب شدید، وقت خود را صرف شکایت نکنید، انرژی ذهنی‌ خود را برای بهبود و بهتر کردن شرایط موجود بگذارید، اگر میخواهید تا ابد به انتقاد بپردازید، دست آخر هیچ کاری برای بهبود وضعیت نخواهید کرد.


بیشتر بخوانید: خود ارزیابی چیست؟


 • نعمت‌ها و موهبت‌های زندگی خود را بشمارید و قدر آنها بدانید

به داشته‌های خود فکر کنید. شما چیزهای زیادی دارید که به خاطر آن باید شکرگزار باشید، احساس خوبی به شما دست خواهد داد، همچنین نگرانی از نداشته‌های خود و داشته‌های دیگران را کنار بگذارید. این عمل باعث تقویت اراده شما خواهد شد.

 • خودتان را تحت تاثیر قرار دهید

هیچ‌کسی شما را به خاطر لباس‌های‌تان، داشته‌های‌تان، سِمَت‌تان یا دستاوردهای‌تان دوست ندارد، این‌ها همگی چیزهای معمولی هستند، افراد ممکن است این چیزها را دوست داشته باشند، اما به این معنی نیست که شما نیز را دوست دارند.

مطمئنا آنها در ظاهر به نظر برسد که شما را دوست دارند، اما چیزهای سطحی، غیرواقعی نیز هستند و رابطه بر اساس چنین چیزهایی اصلا یک رابطه‌ی واقعی نیست.

روابط حقیقی باعث خوشحالی شما میشوند و شما تنها زمانی روابط حقیقی تشکیل میدهید که سعی نکنید، دیگران را تحت تاثیر قرار دهید بلکه تلاش کنید که خودتان باشید.

چگونه اراد قوی داشته باشیم

 • مسئولیت پذیر باشد

سریع‌ترین راه برای گرفتار شدن در دام عادت های ناسالم، مقصر دانستن شرایط و افرادی است که می‌توانستید بر آنها کنترل داشته باشید.

افراد با اراده به طور کامل این جمله را قبول دارند که: من به تنهایی مسئول اقدامات، عادات و زندگی خود هستم. مهم نیست که چطوری بزرگ شده‌اید یا روزتان چگونه سپری شده است، به جای اینکه دنبال مقصر باشید، توجه خود را روی اینکه چگونه میتوانید موفق شوید و این موفقیت را از طریق تصمیمات و اقدامات درست ادامه دهید، متمرکز کنید.

 • ورزش ذهن انجام دهید

یکی از ورزش های موثر در تقویت و بهبود ذهن ، مدیتیشن میباشد. مدیتیشن بخش هایی از مغزتان را که مسئول تقویت اراده است را بهبود میبخشد، ورزش ذهن نه تنها استرس و اضطراب را از شما دور کرده بلکه سبب میشود تصمیمات بهتری نیز در زندگی بگیرید .

 • گوش دادن به آهنگ و موسیقی های آرامش بخش

تفکرات ذهنی افراد سبب تاثیر منفی بر روند کارها و همچنین مسیر رسیدن به اهدافمان خواهد شد، به همین دلیل با گوش دادن به موسیقی های آرامش بخش و یا شادی بخش میتوانید تا حدودی افکار منفی و نامید کننده را از خود دور کنید و باعث تقویت اراده شوید.

داشتن اراده قوی

چه عواملی باعث تضعیف اراده میشوند؟

بعضی از عوامل نیز ممکن است اراده فرد را ضعیف کرده و باعث شود فرد از تلاش و حرکت به سمت اهدافش نامید شود، از جمله این عوامل تضعیف کننده اراده افراد عبارت اند از:

 • استرس
 • اضطراب
 • ترس از شکست
 • خستگی
 • نامیدی
 • حسادت
 • لذت های آنی و زودگذر و..

در پایان

داشتن اراده قوی در زندگی و همچنین تقویت آن  باعث میشود با سرعت بیشتری مسیر رسیدن به موفقیت در اهداف خود را طی کند، در نتیجه میتوان گفت اراده از جمله موارد ضروری و مورد نیاز در زندگی هر فرد میباشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با دریافت مشاوره تخصصی از مرکز مشاوره هم اندیشان نسبت به تقویت اراده خود آگاهی و راهنمایی بیشتری دریافت کنید، کافیست با شماره 02191023933 تماس بگیرید. سپاس از همراهی شما

سوالات متداول

چگونه میتوانیم اراده قوی داشته باشم؟

روش های زیادی برای تقویت اراده وجود دارد که ما در این مقاله مهم ترین آنها را ارائه کرده ایم.

آیا اراده یک ویژگی ذاتی است؟

خیر، اراده صفتی اکتسابی میباشد، یعنی باید آن را کسب کرده و تقویت کنید.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره