تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

دلبستگی ناایمن چیست؟ + نشانه ها و نحوه درمان آن

دلبستگی ناایمن چیست؟ + نشانه ها و نحوه درمان آن

دلبستگی ناایمن، شکلی از ارتباط آلوده به ترس است؛ ترس از دست دادن و ترس از صمیمیت، که محققان شکل گیری آن را به کودکی نسبت می دهند.

اولین تجربه دلبستگی هر انسانی با مادر است. چگونگی رابطه ای که مادر با کودک شکل می دهد، نوع دلبستگی را معین می کند. الگوی دلبستگی در نوع روابط سلامت روان و تعاملات ما در بزرگسالی موثر است. اگر این رابطه درست شکل نگرفته باشد، فرد دچار الگوی دلبستگی ناایمن می شود.

در الگوی رفتاری نامناسب، چون کودک به افراد ابتدایی زندگی اعتماد می کند، بنابراین نمی تواند به کس دیگری اعتماد کند و از ایجاد روابط صمیمانه عاجز است.

در این مقاله پیرامون موضوع دلبستگی ناایمن صحبت خواهیم کرد؛ پس لطفا در ادامه مطلب با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید.

دلبستگی ایمن و ناایمن چیست؟

والدینی که به کودکان خود اهمیت می دهند، نسبت به نیاز های آنها حساس هستند و به موقع به آنها پاسخ درست می گویند؛ زمینه ساز ایجاد دلبستگی ایمنی در فرزند خود هستند.

این کودکان در کنار والدین احساس امنیت و آرامش دارند؛ در زمان دوری از آنها، دلتنگ می شوند؛ با دیدن آنها خوشحال می شوند و پدر و مادر خود را به غریبه ها ترجیح می دهند.

مواقعی که کودک توجه لازم را از والدین نگیرد یا به صورت گه گاه و متناقض این توجه را بگیرد، دلبستگی ناایمن در او شکل می گیرد.

والدینی که در برخورد با کودک ثبات رفتاری ندارند، گاهی به او محبت می کنند و گاهی او را پس می زنند؛ در نهایت کودک را دچار سردرگمی می کنند و او با خود فکر می کند که آیا والدینش او را دوست دارند یا نه؟ چه خطایی از او سرزده است؟

دلبستگی ایمن و ناایمن چیست؟

نشانه های دلبستگی نا ایمن چیست؟

افرادی که دلبستگی ناایمن دارند، نشانه های زیر را دارند:

 • همیشه با من باش

برای مثال فردی که دلبستگی ناایمن دارد، همیشه می خواهد همسرش تمام وقتش را با او بگذراند و پیش کس دیگری نباشد؛ یا می خواهد همسرش بدون او هیچ کاری نکند.

 • شک کردن

افرادی که دلبستگی ناایمن دارند، مدام به همسر خود شک می کنند و می خواهند تمامی افرادی که با او در ارتباط است را بشناسند و به همسر خود اطمینان ندارند. از او راجع به ارتباطاتش سوال می پرسند و به همه شک دارند.

 • ناتوانی در ایجاد رابطه نزدیک و صمیمانه

نمی توانند رابطه صمیمانه با همسر خود ایجاد کنند؛ آنها دیواری به دور خود کشیده اند، که مانع هر گونه صمیمیتی می شود.

 • ترس روابط نزدیک

فرد قادر به ایجاد روابط نزدیک نیست؛ چرا که می ترسد آسیبی به او برسد. این یک تناقض در فرد ایجاد می کند. از سویی دوست دارد با فرد مورد علاقه شان ارتباط ایجاد کنند؛ از سویی او را رد می کنند.

 • بی اعتمادی

او هیچ وقت به همسر خود به طور کامل اعتماد نمی کند؛ چرا که فکر می کند قرار است روزی به او خیانت کند.

 • ترس از ترک شدن

او فکر می کند روزی همسرش او را ترک می کند و دلیل منطقی برای این ترسش ندارد؛ بنابراین از نزدیک شدن به او اجتناب می کند. فرد از صمیمیت می ترسد، چون مادرش در کودکی او را تنها گذاشته است.

 • کنترل گری

ترس از ترک شدن و خیانت، باعث می شود این فرد روابط صمیمانه اش را کنترل کند؛ امر و نهی می کند و همیشه دوست دارد بر همسرش تسلط داشته باشد.

 • مشکل داشتن با ابراز محبت

این فرد با ابراز محبت و رفتارهایی که صمیمت را نشان می دهد، مشکل دارد. اگر کسی را ببیند که در جمع دیگری را بغل می کند، ناراحت می شود. ریشه این رفتار در کودکی فرد است؛ او در کودکی مورد محبت مادرش نبوده است و یاد نگرفته چگونه محبت کند یا محبت دریافت کند.

نشانه های دلبستگی نا ایمن چیست؟

انواع دلبستگی ناایمن

بی توجهی والدین، ممکن است سه نوع دلبستگی ناایمن را در کودک ایجاد کند که در بزرگسالی تاثیرات مخربی بر روابط تعاملات او بگذارد.

این سه نوع دلبستگی ناایمن، بشرح زیر است:

1- دلبستگی اضطرابی

این کودکان با دوری از والدین بسیار آزرده می شوند و ناآرامی می کنند. هنگامی که والدین را می بینند، اهمیتی به حضور آنها نمی دهند و با دیدن آنها پرخاش می کنند.

دلبستگی اضطرابی در کودکانی شکل می گیرد که والدینشان ثبات رفتاری ندارند و گاهی به آنها محبت کرده، گاهی آنها را پس می زنند.

2- دلبستگی اجتنابی

در این نوع دلبستگی کودک علاقه ای به ارتباط با والدین ندارد؛ به صورت کاملا خودمختار عمل کرده و تفاوتی میان والدین با فرد غریبه نیستند.

کودکانی که مورد بی توجهی والدین قرار گرفته اند و از سوی آنها نادیده گرفته شده اند، به این نوع دلبستگی گرفتار می شوند.

والدینی که در هنگام نیاز کودک در دسترس او  نیستند یا برخورد سردی دارند، باعث می شوند کودک ناایمن شود. او خود را تنها حس کرده و تصمیم می گیرد به تنهایی از پس خود بربیاید.

3- دلبستگی آشفته

دلبستگی آشفته، ترکیبی از وابستگی اضطرابی و اجتنابی است. این افراد نیز دوست دارند با دیگران ارتباط برقرار کنند، اما از نزدیکی هراس دارند. نمی توانند به دیگران اعتماد کنند و دوستان صمیمی کمی دارند.

انواع دلبستگی ناایمن

دلبستگی ناایمن چه بر سر روابط می آورد؟

دلبستگی ناایمن رابطه را دشوار می کند. همسر این فرد همیشه باید در مورد ارتباطاتش جواب پس دهد؛ آزادی لازم را ندارد و نمی تواند به خوبی ابراز علاقه کند.

این فرد به خاطر ترس از دست دادن، دیواری به دور خود کشیده است و نمی تواند رابطه نزدیکی با همسرش ایجاد کند.

افراد با دلبستگی ناایمن در روابط

افراد با دلبستگی ناایمن، رفتارهای متفاوتی در رابطه از خود نشان می دهند که در ادامه به آنها می پردازیم.

1- دلبستگی نوع اضطرابی

افراد با الگوی دلبستگی ناایمن اضطرابی، در رابطه چسبنده هستند و ترس از ترک شدن دارند. این نگرانی را با تماس های مداوم با شریک عاطفی از خود نشان می دهند.

این افراد هنگامی که مشکل کوچکی در رابطه ببینند، بسیار ناراحت و نگران می شوند و از خود سوال می کنند “نکنه شریک زندگیم منو ترک کنه؟” یا “نکنه فرد دیگه ای رو برای زندگی انتخاب کرده؟”

باید گفت که این افراد به شدت از تنهایی می ترسند.

2- دلبستگی نوع اجتنابی

افراد با دلبستگی ناایمن اجتنابی، بیشتر به فکر استقلال خود هستند و تمایلی به بودن در رابطه ندارند؛ اگر وارد رابطه شوند نیز هیچ تلاشی نمی کنند، چون فکر می کنند دیر یا زود این رابطه از هم می پاشد.

همچنین در رابطه چندان صمیمی نمی شوند؛ درخواست کمک نمی کنند؛ از تعهد فراری هستند و آشنایان زیاد و دوستان صمیمی کمی دارند.

افراد با دلبستگی ناایمن در روابط

افراد با دلبستگی ایمن در روابط

 • افراد با دلبستگی ایمن، هراسی از تنهایی ندارند.
 • از روابط صمیمانه لذت می برند.
 • می توانند به صورت طولانی به افراد اعتماد کنند.
 • می توانند از دیگران کمک و حمایت دریافت کنند.
 • عزت نفس بالایی دارند.
 • می توانند احساسات خود را با دیگران به اشتراک بگذراند.

چگونه دلبستگی ناایمن را درمان کنیم؟

 • قبول کنید که مشکلی وجود دارد.
 • مشکل را شناسایی کنید؛ برای این کار باید رفتارهای خود را بررسی کنید.
 • از یک مشاور یا درمانگر برای درمان آن کمک بگیرید.

چگونه دلبستگی ناایمن را درمان کنیم؟

در آخر

دلبستگی ناسالم، باعث آزار فرد و اطرافیانش می شود. اگر دلبستگی ناایمن دارید، ناامید نشوید. شما می توانید با کمک تخصصی و تراپی آن را درمان کنید و از نعمت روابطی سالم بهره مند شوید.

برای داشتن رابطه سالم هرگز دیر نیست؛ شما می توانید این دلبستگی ناایمن را تغییر دهید. اگر به کمک تخصصی برای تغییر دلبستگی ناایمن نیاز دارید، می توانید با مرکز مشاوره هم اندیشان در ارتباط باشید.

اگر به هر دلیلی مکان مراجعه حضوری ندارید، می توانید از امکان مشاوره تلفنی این موسسه استفاده کنید. برای دریافت مشاوره تلفنی از سراسر کشور با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

دلبستگی ناایمن چگونه به وجود می آید؟

زمانی که ارتباط خوبی مابین مادر و نوزاد ایجاد نشود و کودک از والدینش توجه کافی نگیرد، یا در هنگامی که کودک نیاز به والدین دارد، به او توجهی نکنند و او را پس بزنند، یکی از سه شکل دلبستگی ناایمن در او به وجود می آید.

پیامدهای ایجاد سبک دلبستگی ناایمن در افراد چیست؟

عدم استقلال و متکی بودن به دیگران – عزت نفس پایین – ناتوانی در مدیریت بحران – اعتماد به نفس کاذب – افسردگی

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره