تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

دوپامین چیست؟ معرفی چند روش کاربردی و طبیعی برای افزایش دو پامین مغز

دوپامین چیست؟ معرفی چند روش کاربردی و طبیعی برای افزایش دو پامین مغز

حتما شما هم در مورد دوپامین زیاد شنیده اید. در واقع این دوپامین است که باعث شادی انسان می شود و نقش بسیار مهمی در خون و مغز انسان دارد.

ما در این مقاله سعی داریم تا شما را با دوپامین و راه های افزایش آن آشنا کنیم. بنابراین توصیه می کنیم که حتما این مقاله را بخوانید و از همین لحظه برای افزایش دوپامین در مغز خود تلاش کنید.

دوپامین چیست؟

دوپامین یک پیام رسان مهم در مغز انسان است و تاثیر بسزایی در انگیزه، حافظه، توجه و تنظیم حرکات بدن دارد. درواقع زمانی که این ماده به میزان زیاد در بدن وجود داشته باشد، احساس لذت و رضایت به فرد دست می دهد.

پایین بودن دوپامین نیز باعث بی انگیزگی و کاهش شوق و اشتیاق افراد می شود. بنابراین افرادی که دوپامین پایینی در بدن آن ها ترشح می شود، حوصله کار و فعالیت ندارند. این افراد شاد نیستند و همواره بی ذوق و اشتیاق فعالیت می کنند.

اما باید گفت که راه های طبیعی برای افزایش ترشح دوپامین در بدن وجود دارد. بنابراین افراد اگر بتوانند این راه ها را امتحان کنند، حتما به شور و نشاط ایده آل خود می رسند.

دوپامین چیست؟

وظیفه دوپامین در بدن

دوپامین مسئول لذت و پاداش است. در واقع ذهن ما وقتی در انتظار پاداش است دوپامین ترشح می کند. با ترشح دوپامین فرد لذت بخش بودن کاری را متوجه شده و سعی در انجام دوباره آن دارد.

در واقع مغز فقط در زمان لذت دوپامین را ترشح نمی کند بلکه وقتی فرد انتظار اتفاقات لذت بخش تری را دارد نیز ترشح دوپامین اتفاق می افتد مانند وقتی که فرد شرایطی ناگواری را سپری می کند که تمایلی به ماندن در آن ندارد.

کارکرد دوپامین محدود به این ها نیست بلکه اثرات آن در خواب خلق و خو حافظه کنترل حرکت و توجه است.

علایم کمبود دوپامین در بدن

 • افسردگی
 • ناهماهنگی بدن
 • لرزش دست و سندرم پای بی قرار
 • دردهای عضلانی
 • لذت نبردن از فعالیت ها و بی میلی نسبت به آن ها
 • درد عضلانی، اسپاسم و گرفتگی عضلات و درد در سایر نقاط بدن
 • اختلال در شنیدن صدا و شنیدن صداهای غیر واقعی
 • مشکلات حافظه کوتاه مدت
 •  بروز علایم بیش فعالی و اسکیزوفرنی
 • شکلات خواب
 • ریفلاکس معده
 • احساس گناه ترس اضطراب
 • ناامیدی و اعتماد به نفس پایین
 • اختلال دید
 • آسیب به خود و داشتن افکار خودکشی

علایم کمبود دوپامین در بدن

راه های طبیعی افزایش دوپامین کدامند؟

برای افزایش دوپامین راه های زیر را حتما امتحان کنید. مطمئن باشید که با این روش ها به نشاط و شادابی ایده آل خود خواهید رسید.

راه های افزایش دوپامین عبارتند از:

 • داشتن رژیم غذایی با پروتئین زیاد

پروتئین ها از آمینو اسید ساخته می شوند. یکی از آمینو اسیدهای موجود در پروتئین، تیروزین نام دارد که نقش مهمی در تولید دوپامین در بدن ایفا می کند. یکی دیگر از اسیدهای آمینه که در پروتئین ها وجود دارد، فنیل آلانین است که این اسید آمینو نیز در ترشح دوپامین بسیار موثر است.

این اسیدآمینه ها در غذاهایی مانند گوشت قرمز، بوقلمون، تخم مرغ، لبنیات، سویا و حبوبات به وفور یافت می شوند. بنابراین استفاده از پروتئین برای ایجاد احساس شادی و نشاط بسیار موثر است.

 • کاهش مصرف چربی اشباع شده

استفاده از چربی زیاد مانند چربی حیوانی، کره، لبنیات پرچرب، روغن پالم و روغن نارگیل باعث کاهش دوپامین در بدن می شود. بنابراین افراد با کاهش دادن مصرف این چربی ها می توانند ترشح دوپامین را در مغز خود افزایش دهند.

 • استفاده از پروبیوتیک در رژیم غذایی

طبق تحقیقات انجام شده، روده دارای میزان زیادی عصب است که دوپامین تولید می کنند. زمانی که پروبیوتیک در حجم بالایی مصرف می شود، دوپامین زیادی در روده تولید شده و بر روحیه و طرز رفتار فرد اثر می گذارد.

راه های طبیعی افزایش دوپامین کدامند؟

 • خوردن باقلا مخملی

باقلا مخملی یک نوع باقلاست که دارای میزان زیادی ال دوپا (مولکول پیش رونده دوپامین) است. خوردن این نوع باقلا میزان دوپامین را به طور طبیعی بالا برده و باعث پیشرفت مهارت های حرکتی می شود.

 • ورزش

ورزش کردن همواره برای افزایش میزان اندورفین و بهتر شدن روحیه افراد مفید است. افرادی که هر روز حداقل 10 دقیقه ورزش ایروبیک را انجام می دهند، میزان دوپامین مغزشان افزایش می یابد.

طبق تحقیقات انجام شده، انجام ورزش فشرده چند نوبت در هفته، باعث بهبودی مهارت های حرکتی در افراد مبتلا به پارکینسون می شود. بنابراین ورزش در نشاط و شادابی نقش بسیار موثری دارد.

 • خواب کافی

زمانی که افراد شب را بیدار مانده اند و مدت خواب کمی داشته اند، زمان بیدار شدن از خواب، میزان گیرنده های دوپامین آنها کم است. از آنجایی که دوپامین باعث می شود که مغز احساس بیداری و هوشیاری کند، کاهش دوپامین باعث می شود که فرد احساس خواب آلودگی کند.

کاهش میزان دوپامین در افراد عواقب ناخوشایندی مانند کاهش تمرکز و کاهش توانایی هماهنگی در مغز را به دنبال خواهد داشت. اما داشتن خواب کافی، منظم و باکیفیت باعث می شود که دوپامین بدن متعادل شده و فرد بیشتر احساس هوشیاری و توانایی فیزیکی داشته باشد.

گوش دادن به موسیقی

 • گوش دادن به موسیقی

یکی از روش های جذاب برای افزایش دوپامین، گوش کردن به موسیقی است. گوش دادن به موسیقی، میزان فعالیت قسمت پاداش مغز را افزایش داده و باعث احساس رضایت در این بخش مغز خواهد شد.

طبق تحقیقات انجام شده، گوش کردن به موسیقی تا حد زیادی به ترشح دوپامین کمک کرده و حتی در مهارت های حرکتی بیماران پارکینسون نیز بسیار موثر است.

 • مدیتیشن

همان طور که می دانید، مدیتیشن یک تمرین برای تمیز کردن ذهن، افزایش تمرکز و رها کردن افکار بیهوده یا معانی آنهاست. مدیتیشن در هر روز و به صورت مداوم باعث می شود که افراد سلامت ذهنی و فیزیکی بهتری داشته باشند.

همچنین مدیتیشن باعث افزایش دوپامین در مغز شده و باعث نشاط و خوشحالی فرد می شود.

 • استفاده از نور خورشید

افراد بسیاری در زمستان به دلیل تغییرات آب و هوا، دچار غم و افسردگی می شوند. دلیل این مشکل کمبود نور خورشید است. افرادی که کمتر از نور خورشید بهره می برند، دوپامین کمتری در بدنشان ترشح می شود.

بنابراین بهتر است که افراد هر روز، با رعایت نکات ایمنی (استفاده از ضد آفتاب و…) کمی در زیر نور خورشید قرار بگیرند. بدین ترتیب با ترشح دوپامین، شادابی و نشاط بیشتری خواهند داشت.

 • مکمل رژیمی

اگر می خواهید که میزان دوپامین را در بدنتان افزایش دهید، به میزان زیادی ویتامین و مواد معدنی نیاز خواهید داشت که عبارتند از: آهن، نیاسین، فولات و ویتامین B6. اگر بدن این ویتامین ها و مواد معدنی را به اندازه کافی نداشته باشد، در ترشح دوپامین با مشکل روبرو می شود.

بنابراین می توانید برای تامین این ویتامین ها و مواد معدنی از مکمل های مواد غذایی استفاده کنید. مکمل هایی مانند ویتامین D، منیزیم، عصاره مرزنجوش و چای سبز.

مکمل رژیمی

سخن آخر

دوپامین یک پیام رسان عصبی است که باعث می شود تا افراد احساس لذت، رضایت و شادی کنند. این پیام رسان انگیزه فعالیت و زندگی به افراد می دهد. بنابراین ترشح آن به میزان زیاد در بدن بسیار مهم است.

ما در این مقاله سعی کردیم تا با معرفی چند روش طبیعی ترشح دوپامین به شما کمک کنیم تا همواره از زندگی لذت ببرید. در صورتی که در مورد دوپامین به اطلاعات بیشتری نیاز داشته باشید، با کارشناسان ما در هم اندیشان تماس بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره تلفنی با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

دوپامین و پیش بینی پاداش چیست؟

زمانی که ما یک خاطره خوب به یاد می آوریم، مغز ما با تجربه لذت بخشی که داشته است، دوپامین تولید می کند. یا زمانی که یک پیام محبت آمیز دریافت می کنیم، مغز با استفاده از حافظه و یادگیری، دفعه بعد با شنیدن صدای نوتیفیکیشن دوباره تجربه قبلی را به یاد آورده و دوپامین تولید می کند. به این نوع تولید دوپامین پیش بینی پاداش می گویند.

دوپامین بر چه چیزهایی تاثیر می گذارد؟

دوپامین در یادگیری، تشویق، حافظه، ضربان قلب، عملکرد عروق، عملکرد کلیه ها، تولید لاکتین، خواب، مود یا حالت، توجه، هضم غذا، کنترل تهوع و استفراغ و پروسه درد تاثیر زیادی دارد.

کمبود دوپامین باعث چه بیماری هایی در انسان می شود؟

زمانی که دوپامین به میزان کافی ترشح نشود، فرد دچار بیماری های مختلفی چون مشکلات روانی، اسکیزوفرنی، بیش فعالی و پارکینسون یا آلزایمر می شود.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره