تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

هزینه روانشناس – تعرفه مشاوره روانشناسی در سال 1401

هزینه روانشناس – تعرفه مشاوره روانشناسی در سال 1400

دریافت مشاوره، یکی از الزامات زندگی امروز است؛ یعنی اینکه افراد در هر سن و هر شرایطی نیاز به یک مشاور دارند تا بتوانند با کمک او با مشکلات و بحران های زندگی روبرو شوند؛ اما یکی از دغدغه های مردم، هزینه روانشناس است.

با توجه به وضع اقتصادی، افراد بسیاری از مراجعه به روانشناس خودداری می کنند؛ زیرا فکر می کنند که هزینه روانشناس زیاد بوده و از عهده آن بر نخواهند آمد.

ما در این مقاله سعی داریم تا تعرفه مشاوره روانشناسی 1401 را به شما اعلام کنیم؛ بدین ترتیب با اطلاع از این موارد، بودجه بندی بهتری خواهید داشت و می توانید با بهره گیری از مشاوره، مسائل زندگی خود را بهتر حل کنید و از زندگی و لحظات خود لذت بیشتری ببرید.

پس از شما دعوت می کنیم در ادامه مطلب، مرکز مشاوره هم اندیشان را همراهی نمایید.

تعرفه روانشناسی در سال 1401

هزینه هایی که درمانگر از مراجعین خود دریافت می کند، به عوامل متعددی بستگی دارد و بین مراجعین متفاوت است. در واقع نوع خدمات و نحوه مشاوره، نقش مهمی در هزینه های مشاوره خواهد داشت.

تعرفه روان شناسی مربوط به خدمات روانشناسی است که هر سال از طرف سازمان نظام روان شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران مشخص می شود و برای اجرایی شدن آن، این تعرفه باید توسط دولت تایید شود.

روان شناسان و مشاوران سراسر کشور باید طبق این تعرفه فعالیت کنند و از دریافت مبالغ اضافه خودداری کنند.

تعرفه روانشناسی در سال 1400

عواملی که بر هزینه مشاوره تاثیر می گذارند، کدامند؟

عوامل متعددی بر هزینه مشاوره تاثیر می گذارند، که عبارتند از:

 • میزان تحصیلات روانشناس

هزینه روانشناسی با مدرک کارشناسی ارشد و دکتری، با یکدیگر متفاوت است. معمولا درمانگر هایی که مدارج عالی تحصیلی را طی کرده اند، هزینه های بیشتری را دریافت می کنند.

 • محل درمان

محل درمان و خصوصی یا دولتی بودن مرکز مشاوره، در هزینه آن تاثیر گذار است. همچنین منطقه شهری و یا مشاوره در کلان شهرهای کشور بر قیمت مشاوره تاثیر می گذارند.

تعرفه روانشناسی در کلان شهرها معمولا بالاتر از سایر شهر ها است.

 • شهرت و تجربه مشاور

معروفیت روانشناس در بین مردم و تجربه بالاتر او در هزینه روانشناسی تاثیرگذار خواهد بود.

 • طول جلسه درمان

یکی از مهم ترین عوامل که در قیمت مشاوره تاثیر می گذارد، طول جلسه درمان است. هر چقدر که دوره درمان طولانی تر باشد، فرد باید هزینه بیشتری برای مشاوره پرداخت کند.

طول جلسات درمان، با توجه به نظر درمانگر در همان جلسه اول تعیین می شود، و هزینه کل باید در همان جلسه اول برآورد شود. طول جلسه درمان معمولا 45 دقیقه است.

 • تخصص

روانشناسی، شامل تخصص های مختلفی مانند روانکاوی، روانشناس وجودی، درمانگر شناختی رفتاری، روانشناس تربیتی، روانشناسی کودک، خانواده درمانی و… است.

زمانی که درمانگر در زمینه مشکل فرد تخصص و تجربه کافی را داشته باشد، یا فرد با شرایط دشوار را درمان کند، هزینه مشاوره بیشتر خواهد بود.

قیمت مشاوره

قیمت مشاوره

در سال 1401، به تعرفه روانشناسی سال 1400، 30 درصد اضافه شد و تعرفه روانشناسی سال 1401، برای هر 45 دقیقه مشاوره، توسط یک دکتر روانشناس 207 هزار تومان و برای یک روانشناس با مدرک کارشناسی ارشد دارای پروانه  176 هزار تومان است.

البته باید توجه داشت که با توجه به عوامل مختلف، این مبلغ می تواند تغییر کند. به عنوان مثال هزینه مشاوره خانواده با هزینه مشاوره قبل از ازدواج، روان درمانی، مشاوره روانشناسی و یا سکس تراپی متفاوت است.

از طرفی دیگر، مشاوره فردی در 45 دقیقه، می تواند بین 180 تا 250 هزار تومان باشد و یا زوج درمانی 220 هزار تومان برای 45 دقیقه است.

میانگین هزینه جلسات مشاوره و قیمت روانشناس

به صورت میانگین، هزینه جلسات مشاوره و قیمت روانشناس در سال 1401 به شرح زیر خواهد بود:

 • قیمت مشاوره روان درمانی (فردی) به مدت 45 دقیقه با روانشناسی با مدرک کارشناسی ارشد؛ 176 هزار تومان
 • قیمت مشاوره روان درمانی (فردی) به مدت 45 دقیقه با روانشناسی با مدرک دکتری؛ 200 هزار تومان
 • قیمت مشاوره ازدواج به مدت 45 دقیقه با روانشناسی با مدرک کارشناسی ارشد؛ 176 هزار تومان
 • قیمت مشاوره ازدواج به مدت 45 دقیقه با روانشناسی با مدرک دکتری؛ 200 هزار تومان
 • قیمت مشاوره زوج درمانی به مدت 45 دقیقه با روانشناسی با مدرک کارشناسی ارشد؛ 160 هزار تومان
 • قیمت مشاوره زوج درمانی به مدت 45 دقیقه با روانشناسی با مدرک دکتری بین 200 تا 250 هزار تومان
 • قیمت هر جلسه روانکاوی به مدت 45 دقیقه بین 150 تا 300 هزار تومان

هزینه مشاوره آنلاین یا تلفنی

هزینه مشاوره آنلاین یا تلفنی

برای مشاوره آنلاین و تلفنی، تعرفه مشخصی از سوی سازمان نظام روانشناسی تعیین نشده است. هر موسسه روانشناسی با توجه به شرایط و موقعیت خود بودجه ای برای مشاوره در نظر می گیرد. مرکز مشاوره هم اندیشان نیز بسته های مشاوره ای را برای مراجعانش در نظر گرفته است که جهت اطلاع از هزینه های آن می توانید با شماره 02191023933 تماس بگیرید.

از مزایای مشاوره تلفنی هم اندیشان این است که وی قبض تلفن ثابت حساب می شود و نیازی به پرداخت آنلاین هزینه ها نیست.

هزینه ویزیت روانپزشک ۱۴۰۱

در سال 1401 هزینه ویزیت روانپزشک در صورت استفاده از بیمه 90 هزار تومان و به صورت آزاد 106 هزارتومان خواهد بود.

روانشناسان و روانپزشکان هر دو در حوزه سلامت کار می کنند. روانپزشکان، پزشکانی هستند که پس از طی دوره پزشکی عمومی در روانپزشکی تخصص گرفته اند و انواع اختلالات و بیماری های روانی را درمان می کنند. روانپزشکان  قادر به تجویز دارو هستند و می توانند در درمان اختلالات با توجه به نوع تشخیص به تجویز دارو بپردازند.

بیمه پایه و تکمیلی خدمات مشاوره روانشناسی

رئیس سازمان نظام روانشناسی گفت: تصمیم بر این بود که در سال 1401 استفاده از خدمات روانشناسی و مشاوره مشمول بیمه شود و این طرح نیز برای تخصیص بودجه به مجلس راه پید اکند. این طرح در سال 1400 مطرح شد اما عملی نشد ما آن را در سال 1401 پیگیری می کنیم. در صورت عملی شدن آن مردم از بیمه برای مشاوره استفاده می کنند که این باعث کاهش هزینه ها و سهولت استفاده از مشاوره ها می شود.

با توجه به این که مقوله مراجعه به روانشناس در کشور ما نیاز به فرهنگ سازی زیاد و توسعه زیرساخت ها دارد. بسیاری از مردم مشاوره روانشناسی را امری ضروری ندانسته و هزینه آن را  بالا می دانند در حالی که یک مشاوره می تواند به بهبود امور مالی افزایش اعتمادبه نفس و کاهش استرس کمک کند. شاید هزینه یک جلسه آن کمتر از یک وعده غذا در رستوران باشد اما تاثیرات شگفت انگیزی بر روان و زندگی فرد داشته و کیفیت زندگی و میزان موفقیت افراد را بالا می برد.

سخن آخر

هزینه روانشناس یا تعرفه مشاوره روانشناسی در سال 1401، به وسیله سازمان نظام روانشناسی تعیین و به تایید دولت رسیده است.

البته این هزینه ها با توجه به عوامل تاثیرگذار متعدد، می توانند دست خوش تغییراتی نیز شوند؛ اما در کل میانگین تعرفه به همان صورتی است که در مقاله به شما توضیح داده شد.

در صورتی که به مشاوره نیاز دارید، برای دریافت مشاوره و برآورد هزینه های جلسات، با همکاران ما در هم اندیشان در ارتباط باشید. ما در مرکز مشاوره هم اندیشان، با تکیه بر کار حرفه ای و تجارب مشاورین خود، بهترین خدمات را به شما ارائه خواهیم داد. برای کسب اطلاع بیشتر با شماره 02191023933 تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا هزینه مشاوره تلفنی در مصوبات نظام روانشناسی آورده می شود؟

خیر؛ نظام روانشناسی تنها برای مشاوره حضوری تعیین قیمت می کند. تعرفه مشاوره های تلفنی و آنلاین بستگی به قیمت گذاری مرکز مشاوره دارد.

کدام مشاوره ها قیمت بیشتری دارند؟

مشاوره هایی که در کلان شهرها انجام می شود، مشاوره هایی که به وسیله دکتری روانشناسی انجام می شود و همچنین مشاوره های مربوط به ازدواج، سکس تراپی و … نسبت به مشاوره خانواده قیمت بالاتری دارند.

هزینه هر جلسه مشاوره روانشناسی با موضوع ازدواج چقدر است؟

در صورتی که روانشناس مدرک کارشناسی ارشد داشته باشد، هزینه مشاوره مبلغ 140 هزار تومان خواهد بود.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره