تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

اعتیاد به تماشای فیلم های پورن چیست و چگونه درمان می شود؟

اعتیاد به تماشای فیلم های پورن چیست و چگونه درمان می شود؟

اعتیاد به فیلم های پورن و غیر اخلاقی، دغدغه بسیاری از خانواده ها است؛ این اعتیاد که بیشتر نوجوانان را درگیر می کند، حتی در برخی بزرگسالان نیز دیده می شود!

این اعتیاد آسیب های جسمی و روحی زیادی به افراد وارد می کند؛ اگرچه بسیاری از افراد این نوع اعتیاد را مخرب نمی دانند، اما همانند اعتیاد به مواد مخدر باید برای ترک آن اقدام کرد.

از شما دعوت می کنیم در این مقاله با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید تا شما را از آسیب های جدی تماشای فیلم های پورن آگاه سازیم!

اعتیاد به تماشای فیلم های پورن چیست؟

زمانی می گوییم یک فرد اعتیاد به فیلم پورن دارد، که به لحاظ احساسی و جنسی وابسته به فیلم های غیر اخلاقی است و بدون آنها نمی تواند با همسر خود رابطه جنسی برقرار کند.

همچنین این فیلم ها تاثیر مخربی بر روابط زناشویی آنها داشته و فرد کارهایی را که در این فیلم ها انجام می شود را از همسر خود تقاضا دارد؛ در صورتی که این کارها بسیار غیر معمول است و در رابطه طبیعی اتفاق نمی افتد.

اگر انتظارات غیر معمول بر آورده نشود، فرد به اشتباه فکر می کند رابطه آنها دچار مشکل است و نارضایتی جنسی پیامد آن خواهد بود!

علایم اعتیاد به تماشای فیلم های پورن چیست؟

 • از دست دادن علاقه به رابطه جنسی
 • ایجاد مشکل در روابط زناشویی
 • از دست دادن علاقه به همسر
 • تماشای فیلم پورن در جاهایی مانند محل کار
 • فرار از مسئولیت برای تماشای پورن
 • ناتوانی در کنترل تماشای فیلم های مستهجن
 • احساسات از تماشای پورن
 • فرار از مشکلاتی مانند افسردگی، غم و اضطراب به تماشای فیلم های پورن

علایم اعتیاد به تماشای فیلم های پورن چیست

دلیل اعتیاد به پورن

اعتیاد به پورن نیز مانند اعتیاد به مواد مخدر است؛ هنوز دلیل اصلی اعتیاد به پورن مشخص نیست، اما محققان معتقدند دلیل اعتیاد به پورن عواملی مانند اضطراب پنهان است.

دلایل زیر می تواند از عوامل اعتیاد به تماشای فیلم های مبتذل باشد:

 • فرار از مشکلات

بسیاری از این افراد دچار مشکلات روان هستند که از این فیلم ها برای مواجه نشدن با آن و فرار از مشکلات استفاده می کنند.

 • مشکلات رابطه جنسی

زمانی که زوجین نمی توانند رابطه جنسی خوبی برقرار کنند، یکی از آن ها به دیدن پورن پناه می برد تا نیاز خود را برطرف سازد.

 • تصویر ای غلط فرهنگی

زمانی که پیش زمینه ذهنی فرد از رابطه جنسی با آن چه در اولین رابطه جنسی اش رخ می دهد همخوانی نداشته باشد، این احتمال وجود دارد که فیلم های غیر اخلاقی را ببیند!

 • تنوع بالا

تنوع بالای این فیلم ها، مهمترین عاملی است که اعتیاد ایجاد می کند. فرد در کنار رابطه جنسی خود نیازهایش را با دیدن رابطه جنسی افراد مختلف ارضا می کند.

 • لذت بسیار زیاد

هدف بسیاری از افراد از تماشای فیلم پورن، جستجوی رابطه جنسی ایده آل در این فیلم ها است. سایت های پورن به گونه ای است که افراد می توانند نوع رابطه مورد نظر خود را انتخاب کنند و با دیدن آن لذت جنسی را تجربه کنند.

 • در دسترس بودن

این فیلم ها به راحتی قابل دسترس هستند و این نیز یکی از دلایلی است که جوانان به آن گرایش پیدا کرده و رفته رفته اعتیاد پیدا می کنند.

دلیل اعتیاد به پورن

اثرات فیلم پورن بر مغز

یکی از تحقیقاتی که با موضوع تاثیر دیدن فیلم مبتذل بر مغز انجام گرفته، اثبات می کند نوار مغزی افراد معتاد به پورن کاملا شبیه نوار مغزی افراد معتاد به مواد مخدر است. این نشان می دهد مغز در مواجهه با این دو مسئله کاملا یکسان عمل می کند.

گفتنی است که اعتیاد به تماشای پورنوگرافی، بر ساختار مغز و اعصاب نیز تاثیر منفی می گذارد.

عوارض اعتیاد به فیلم پورن

شاید به نظر برسد تماشای یک یا چند فیلم پورن نقش زیادی در زندگی فرد ندارد، اما واقعیت این است که این فیلم ها بیش از آنچه به نظر می رسند خطرناک هستند!

در ادامه به عوارض این فیلم ها بر زندگی افراد می پردازیم.

1- بی علاقگی برای ازدواج و زندگی مشترک

فیلم های پورن به دلیل تعداد و تنوع زیاد به راحتی در دسترس هستند و این باعث می شود جوانان نیازهای خود را از طریق فیلم پورن برطرف کنند. همچنین باعث ایجاد وسواس در انتخاب شریک زندگی می شود؛ به طوری که فرد معیارهایی را انتخاب می کنند که شاید همگی آنها در یک فرد نباشد.

2- تنوع‌ طلبی در رابطه جنسی

عادت به دیدن فیلم پورن، افراد را دچار تنوع طلبی می کند؛ به طوری که با یک شریک جنسی راضی نخواهند بود.

3- انتظارات غیر معمول از شریک جنسی

این فیلم ها حرکات انجام شده غیرواقعی است و افراد با دیدن آن ها فکر می کنند که باید همان را از همسر خود بخواهند، که نتیجه آن انتظارات بیهوده و فردی که فکر می کند شریک او به اندازه کافی خوب نیست و طلاق در اثر نارضایتی جنسی است.

4- آسیب‌ زدن به شریک جنسی

برخی از افراد با دیدن این فیلم ها با تصور این که این حرکات درست هستند، آن ها را یاد گرفته و در رابطه خود پیاده می کنند که این می تواند آسیب زیادی به جسم و روح شریک زندگی خود بزند.

5- پایین آمدن میزان اعتماد به‌ نفس

برخی از این افراد با دیدن فیلم های پورن، دچار کاهش اعتماد به نفس می شوند؛ چرا که بدن خود یا همسر را با این افراد مقایسه کرده و به اشتباه فکر می کنند اندام جنسی آن ها مشکل دارد.

6- بروز مشکلات جنسی

تماشای فیلم‌ های پورن و خودارضایی در مردان، مشکلاتی مانند زود انزالی یا اختلال نعوظ ایجاد می کند. همچنین این مشکل زندگی جنسی فرد را تحت تاثیر قرار داده و  باعث پیامدهای روانی زیادی می شود.

7- از بین رفتن صمیمیت با همسر

این معضل که بیشتر در مردان دیده می شود و بر صمیمیت با همسر تاثیر منفی گذاشته و روابط را خراب می کند.

8- کاهش عملکرد روزمره

فرد زمان های مفید برای کارهای خود را از دست داده و عملکردش در محیط کار تحصیل یا خانه مختل می شود. او کارهای مهم خود از جمله قرار با مشتری وقت ویزیت دکتر را به خاطر تماشای فیلم های پورنو از دست خواهد داد.

عوارض اعتیاد به فیلم پورن

نحوه درمان اعتیاد به تماشای فیلم های پورن چیست؟

درمان اعتیاد، کار هر کسی نیست و فرد باید متخصص و کارآزموده باشد؛ چرا که هر فرد متناسب با شرایط زندگی و شخصیتش نیاز به درمان متفاوتی دارد. در برخی موارد این اعتیاد از وجود مشکل بین زوجین یا افسردگی یا شرم از برقراری روابط جنسی نشات می گیرد.

یک متخصص، با توجه به شرایط فرد یکی از این روش های درمانی را انتخاب می کند:

 • مراجعه به روانشناس

قدم اول برای درمان و ترک اعتیاد به تماشای پورن، مشاوری است که انتخاب می کنید! این مشاور با پرسش هایی که از شما می کند، به دلیل اصلی اعتیاد پی می برد و برای آن درمان هایی در نظر می گیرد که مشکل را از ریشه حل می کند.

 • زوج درمانی

اگر مشاور علت این اعتیاد را وجود مشکل در رابطه با همسر فرد تشخیص دهد، با ترتیب دادن جلسات زوج درمانی، با روانشناس متخصص امر باعث بهبود روابط و از بین رفتن اعتیاد می شود.

 • دارو درمانی

در صورتی که نیاز به درمان های دارویی بود، روانشناس شما را به روانپزشک ارجاع می دهد تا به تناسب وضعیت شما داروهایی تجویز شود. باید این داروها مرتب استفاده شود تا درمان نتیجه بدهد و در بسیاری موارد دارودرمانی و مشاوره همزمان با هم اتفاق می افتد.

اگر اعتیاد به پورنوگرافی درمان نشود، چه مشکلاتی برای فرد پیش می‌ آید؟

 • ضعیف شدن کیفیت روابط زناشویی
 • رضایت جنسی کمتر
 • عزت نفس پایین‌ تر
 • بی مسئولیت‌ هایی زیاد
 • انجام ندادن تعهدات
 • ایجاد مشکلات مالی یا شغلی

اگر اعتیاد به پورنوگرافی درمان نشود چه مشکلاتی برای فرد پیش می‌آید؟

در آخر

در این مقاله به بررسی اعتیاد به پورن و علل و عوامل زمینه ساز آن پرداختیم. چنانچه در این زمینه نیاز به راهنمایی بیشتری دارید، با روانشناسان ما در مرکز مشاوره هم اندیشان تماس بگیرید.

برای استفاده از خدمات مشاوره تلفنی با شماره 02191023933 تماس بگیرید.

سوالات متداول

اگر اعتیاد به پورن درمان نشود، چه عواقبی در پی دارد؟

کاهش عزت نفس و رضایت جنسی و هزاران مسئله دیگر که در این مقاله به بخشی از آن پرداختیم.

درمان های اعتیاد به پورن چیست؟

روان درمانی، دارو درمانی، زوج درمانی

 

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره