تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

دلایل افزایش سن ازدواج و پیامدهای آن

دلایل افزایش سن ازدواج و پیامدهای آن

در گذشته ازدواج حالت سنتی داشت و اکثرا نزدیکان اقدام به معرفی جوانان برای ازدواج با همدیگر می‌نمودند. اما مبحث ازدواج در جامعه امروزی که تا حدودی از حالت سنتی گذر کرده و به حالت مدرن تبدیل شده است، حالت نا به سامانی دارد.

امروزه بیشتر جوانان دوست دارند درس بخوانند و استقلال مالی پیدا کنند؛ از مجردی لذت کافی را ببرند و سپس به فکر ازدواج بیافتند. علاوه بر آن بسیاری دنبال کردن اهداف شخصی و کاری را مقدم بر ازدواج می دانند.

این موارد باعث افزایش چشمگیر سن ازدواج شده است و سن ازدواج را به نزدیکی 30 سال در شهرهای بزرگ رسانده است. آنچه خطرناک است، این است که در جامعه کنونی مجردی به یک ارزش تبدیل شده است و تاهل ارزش خود را از دست داده است.

در این مقاله به بررسی دلایل بالا رفتن سن ازدواج و عواقب ناشی از آن می پردازیم. پس از شما دعوت می‌کنیم در ادامه مطلب با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید.

دلایل بالا رفتن سن ازدواج

دلایلی وجود دارد که باعث افزایش سن ازدواج در افراد میگردد. برخی از افراد از این افزایش سن خود رضایت دارند و برخی ناراضی هستند اما بهترین کار، ازدواج در زمان مناسب است که توصیه ما استفاده از مشاوره ازدواج برای یافتن زمان مناسب آن است.

دلایل زیر، از اصلی‌ترین عواملی است که باعث بالا رفتن سن ازدواج شده است.

1- تحصیلات بالا

با بالارفتن مقطع تحصیلات در پسران، آنها دیرتر وارد بازار کار کرده و در نتیجه دیرتر به درآمد و استقلال مالی دست پیدا می کنند. بنابراین شرایط ازدواج را در سنین بالا بدست می آورند.

برای دختران شرایط به گونه ای دیگری است؛ آنها از ترس این که نتوانند بعد از ازدواج به تحصیل بپردازند و به اهداف تحصیلی و شغلی خود دست یابند، در سنین پایین به ازدواج فکر نمی کنند و ترجیح می دهند پس از اتمام تحصیلات و استقلال مالی ازدواج کنند.

در تحقیقاتی که در سال 1392 انجام گرفته است، نشان داده شد که ادامه تحصیل در دختران، باعث بالا رفتن دو تا سه ساله سن ازدواج شده است.

2- روابط قبل از ازدواج

در برخی موارد سهل الوصول بودن روابط پیش از ازدواج دلیلی است بر این که جوانان به جای پذیرفتن تعهد و ورود به یک زندگی، با این گونه روابط نیازهای عاطفی خود را برآورده کنند. این روابط جذابیت ازدواج را برای جوانان از بین می برند.

در برخی موارد دوستی های پیش از ازدواج بسیار طول می کشد. در این زمان سن هر دو بالا می رود و در طی دوستی شرایط ازدواج فراهم نمی شود یا با مخالفت والدین مواجه می شوند و نمی توانند ازدواج کنند.

در برخی موارد دوستی های متعدد باعث می شود افراد تنوع طلب شوند و نتوانند فردی را برای ازدواج انتخاب کنند، یا میلی به داشتن تعهد طولانی مدت در خود نیابند.

3- کمال گرایی

برخی افراد که مبتلا به کمال‌گرایی هستند، به دنبال یک فرد کامل و همه چیز تمام می گردند؛ تمرکز بر روی نواقص افراد دارند و در جستجوی آن سن ازدواج را بالا برند.

در حالی که چنین فردی وجود ندارد و افراد باید به دنبال فردی هماهنگ با معیارهای خود باشند نه یک فرد کامل!

دلایل بالا رفتن سن ازدواج

4- ترس از شکست عاشقی و طلاق

بسیاری از دختر و پسرها، نسبت به ازدواج ترس و مقاومت دارند. آنها با دیدن آمار بالای خیانت و طلاق یا خشونت های خانگی که در بسیاری از زوج های جوان است، از ازدواج می ترسند و نمی‌خواهند آرامش خود را به خطر بیندازند.

ممکن است فردی در خانواده‌ای بزرگ شده باشد که پدر و مادرش دائم در حال جر و بحث هستند؛ یا افرادی که دوران کودکی خود را در ترس از دعواهای والدینش گذرانده‌اند و این دعواها منجر به طلاق والدین شده است، در این صورت می ترسند با ازدواجشان، این تجربه‌ها برایشان تکرار شود.

5- ترس از ازدواج

در بسیاری از موارد جوانان از ازدواج می هراسند؛ چرا که درک درستی از ازدواج و مسئولیت های پس از آن ندارند.

برخی دیگر نیز دچار ازدواج هراسی یا گاموفوبیا هستند، که یک اختلال است و درمان های روانشناختی را می طلبد.

6- نیافتن گزینه مناسب

بسیاری از افرادی که در سنین ازدواج هستند، نبود فرد مناسب را مهمترین عامل در ازدواج نکردن خود می دانند.

7- مشکلات اقتصادی

بالا رفتن سن ازدواج به خصوص در پسران، به خاطر شرایط مالی اتفاق می افتد. در برخی از موارد پسران شغل یا پشتوانه مالی ندارند؛ آنها نمی دانند آیا از پس اداره زندگی برمی آیند یا نه؟!

از طرفی دیگر، هزینه‌هایی مانند اجاره خانه، خوراک و پوشاک که روز به روز گران می شود نیز عاملی بر نگرانی و بالا رفتن سن ازدواج است.

8- نداشتن بلوغ روانی

برای تشکیل یک زندگی، تنها بلوغ جسمانی یا اقتصادی کافی نیست؛ بلکه باید پختگی لازم را پیدا کنند. این پختگی به شناخت روحیات و دنیای جنس مخالف توانایی ایجاد یک ارتباط صمیمانه مربوط می شود.

مسلما فردی که انگیزه‌ای برای ازدواج ندارد و نمی داند دنبال چیست، آمادگی ازدواج را نیز ندارد و مرتبا از آن فرار می کند. عامل دیگر این است که افراد معیارهای خاصی برای انتخاب همسر نیز ندارند.

در خصوص موضوع انگیزه‌های ازدواج و اشتباهات رایج در آن، پیشنهاد می‌کنیم مقاله “انگیزه های ازدواج – کدام انگیزه ها برای ازدواج غلط است؟” را مطالعه بفرمایید.

نداشتن بلوغ روانی

بالا رفتن سن ازدواج چه پیامدهایی دارد؟

  • مسائل روحی روانی از قبیل اضطراب، افسردگی، وسواس
  • نداشتن انگیزه برای زندگی گاها رسیدن به پوچی و ناامیدی
  • افزایش اعتیاد
  • کاهش انعطاف پذیری
  • مشکلات باروری
  • ازدواج اجباری با عجله و توام با نگرانی در مورد افزایش سن
  • ترویج فساد و مشکلات مربوط به آن از جمله بارداری های ناخواسته، سقط جنین و بیماری های مقاربتی
  • کاهش رشد جمعیت

بالا رفتن سن ازدواج چه پیامدهایی دارد؟

چگونه از بالا رفتن سن ازدواج جلوگیری کنیم؟

قبل از هر چیزی نیاز است جوانان به خودشناسی برسند؛ هدف های خود را از ازدواج مشخص کرده و معیارهای فرد دلخواهشان بنویسند. سپس فردی را بیابند که در مورد اهداف و رویاها با او هماهنگ باشند.

ادامه مطلب شامل برخی راهکارها برای جلوگیری از افزایش سن ازدواج می‌باشد. مطالعه آنها را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

1- تقویت استقلال

جوانان باید حس استقلال و دوری از وابستگی از والدین را تمرین کنند. آنها باید بتوانند مسئولیت زندگی را خود به عهده بگیرند و رفته رفته در امور مربوط به زندگی و وظایف آن را به تنهایی انجام دهند تا برای زندگی آماده شوند.

2- شناسایی ترس و اضطراب‌های درونی خود

جوانان باید مسئولیت زندگی خود را به عهده بگیرند و دلایل ترس و اضطراب خود را بیابند. همچنین این ترس و اضطراب را باید با یک فرد باتجربه یا روانشناس مطرح کنند و آنها را حل کنند.

در این صورت می توانند به خوبی با شرایط پس از ازدواج سازگاری پیدا کنند.

3- تمرین کردن پذیرش تعهد و مسئولیت

برای این که این حس را در خود تقویت کنید، به استقبال مسائل بروید و خود را به چالش بکشید.

در مورد تعهد باید بدانید که وجود حس  تعهد باعث می شود از زندگی بیشتر لذت ببرید. اما اگر این حس تعهد در رابطه نباشد، افراد درگیر روابط سطحی می شوند و نمی توانند لذت یک رابطه عمیق عاطفی و زندگی مشترک موفق را درک کنند.

چگونه از بالا رفتن سن ازدواج جلوگیری کنیم؟

آمارهای مربوط به بالا رفتن سن ازدواج

اگر بتوانید دلایل بالا رفتن سن ازدواج را در آمار و ارقام نشان دهیم، بهتر می توانیم مشکل را بررسی کرده و راه حل های درست تری را نشان دهیم.

در سال 1392، تحقیقاتی بر روی 800 جوان که در رده سنی 18 تا 40 سال قرار داشتند انجام شد. آماری که از تحقیق بر روی این 800 نفر بدست آمده است، در جدول زیر به صورت خلاصه دیده می شود.

علل عدم ازدواج دختران پسران
نبود فرد مورد علاقه %37.1 %10
ادامه تحصیل %25.8 %20
مسائل اقتصادی %30
بیکاری %23
موارد دیگر %11.3 %5

آمارهای مربوط به بالا رفتن سن ازدواج

در پایان

همان طور که آمارها بیان می کند، در دختران بیشترین عاملی که باعث بالا رفتن سن ازدواج شده است، نبود فرد مورد علاقه و پس از آن ادامه تحصیل است. در پسرها نیز مسائل اقتصادی و نبود شغل نیز در افزایش این ازدواج موثر است.

اگر در مورد ازدواج و سن مناسب برای اقدام آن سوالی دارید، می توانید با مرکز مشاوره هم اندیشان تماس گرفته و از مشاوران باتجربه این موسسه کمک بخواهید.

برای دریافت مشاوره تلفنی، می‌توانید از سراسر کشور بدون پیش شماره با 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

عواملی که بیشترین تاثیر را در بالا رفتن سن ازدواج دارند، کدامند؟

در دختران نبود فرد مورد علاقه و در پسران مسائل اقتصادی عاملی بر بالا رفتن سن ازدواج است.

در تحقیقات سال 1392 در خصوص علل افزایش سن ازدواج، نتایج به چه شکلی بود؟

بنابر نتایج این تحقیقات، در دختران بیشترین عاملی که باعث بالا رفتن سن ازدواج شده است، نبود فرد مورد علاقه و پس از آن ادامه تحصیل است. در پسرها نیز مسائل اقتصادی و نبود شغل نیز در افزایش این ازدواج موثر است.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره