تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

انگیزه های ازدواج – کدام انگیزه ها برای ازدواج غلط است؟

انگیزه های ازدواج - کدام انگیزه ها برای ازدواج غلط است؟

بسیاری از دختران و پسران جوان دوست دارند ازدواج کنند؛ اما اگر در مورد انگیزه های آنها بپرسیم، گاه با ملاک ها و انگیزه های نادرستی مواجه می شویم که با واقعیت زندگی زناشویی در تضاد است.

ازدواج با انگیزه های اشتباه، نه تنها باعث خوشبختی در آنها نمی شود، بلکه باعث رنج و عذاب می شود.

در این مقاله تصمیم گرفته ایم تا از مهمترین انگیزه های نادرست برای ازدواج حرف بزنیم. پس لطفا با مرکز مشاوره هم اندیشان در ادامه مطلب همراه باشید.

انگیزه های نادرست برای ازدواج

ازدواج از گاه های مهم و مورد توجه در زندگی دختران و پسران است که اگر به شکل صحیح صورت نگیرد، باعث بروز مشکلات بی شماری در زندگی طرفین می شود. با این اوصاف توجه به بسیاری از موارد قبل از ازدواج بسیار حائز اهمیت است.

یکی از این موارد مهم، توجه به انگیزه ازدواج و سنجش درستی و نادرستی آن است.

در ادامه مهمترین انگیزه های نادرستی که می تواند باعث بروز مشکلات و آسیب هایی در زندگی مشترک شود را بررسی می کنیم.

1- تنهایی

هنگامی که برخی از افراد به سن مشخصی می رسند، به خاطر ترس از تنهایی و این که دیگر فرد مناسبی را برای ازدواج پیدا نکرده و تا آخر عمر تنها بمانند، تن به ازدواج با فردی می دهند که هیچ تناسبی با او نداشته ندارد.

این گونه ازدواج ها یک تصمیم عجولانه است که با ترس، در زمان بروز احساس تنهایی گرفته شده است که نهایتا نمی تواند عاقبت خوبی داشته باشد و فرد را به سعادت برساند.

اگر با ترس تصمیم بگیرید، شانس ملاقات با فرد واقعی زندگی خود را از دست می دهید.

انگیزه های نادرست برای ازدواج

2- فرار از خانه پدری

برای بسیاری از افراد، شرایط در خانه پدری به قدری نامناسب است که در جستجوی راهی برای فرار از آنجا و شرایطش هستند. این مورد به ویژه برای دختران جوانی است که والدینشان با آنها مطابق کلیشه های قدیمی جامعه برخورد می کنند و از آزادی و حق انتخاب محرومند.

در برخی موارد، این افراد با اولین خواستگار خود وصلت می کنند؛ حتی اگر شرایط مناسبی برای ازدواج نداشته باشد. این نوع ازدواج ها نیز عاقبت خوبی ندارد؛ چرا که انگیزه اصلی آنها سعادت نیست؛ بلکه فرار از موقعیتی محدود کننده است.

به خاطر داشته باشید برای ازدواج موفق باشد، طرفین باید با هم هماهنگ باشند و گرنه در شرایط بدتری گرفتار می شوند.

3- میل جنسی

ممکن است برخی از افراد تنها به خاطر تامین میل جنسی ازدواج کنند. اگر اصلی ترین انگیزه شما برای ازدواج، تامین نیاز جنسی است، باید احساس خطر کنید! چرا که پس از گذشت زمانی اختلافات فرهنگی و اخلاقی خود را نشان خواهند داد.

4- مراسم عروسی

پوشیدن لباس عروس رویای بسیاری از دخترها است. اما بسیاری از افراد در رویای پوشیدن لباس عروس و مراسم عروسی برای ازدواج عجله می کنند. آنها بدون آنکه به معیارهای ازدواج خود فکر کنند، بیشتر به فکر مراسم عروسی، عکاسی و ماه عسل هستند.

بسیاری از صنایع وابسته به تجهیزات و برنامه های مراسم عروسی نیز به تبلیغات گسترده ای دست زده اند و این مراسم ها را مجللتر از آن چه که هست نشان می دهند. آنها کلیپ ها و عکس های زیبایی تولید می کند که می تواند اشتیاق برای ازدواج را بیشتر و بیشتر کند.

نباید تحت تاثیر این کلیپ ها اقدام به ازدواج کنید. اگر به تن کردن لباس عروس آرزوی شما است، باید صبر کنید و عجله نکنید. تنها زمانی که آماده ازدواج بودید و همسر دلخواه خود را پیدا کردید، ازدواج کنید.

5- امکانات مالی

ازدواج به خاطر پول، یکی از قدیمی ترین دلایل نادرست ازدواج است که بسیار مرسوم بوده است. پول باعث می شود برخی از مشکلات به راحتی حل شوند؛ اما ازدواج به خاطر عشق بسیار ارزشمندتر است.

هنگامی که با عشق ازدواج می کنید و همه چیزهای خوب و بد را با همسرتان شریک می شوید؛ هم خوبی ها، هم امکانات مالی و هم نقص ها را می پذیرید. اما در زمانی که تنها ملاک فرد برای ازدواج پول باشد، نمی توانید نقص های او را بپذیرد.

قبل از ازدواج مطمئن شوید که فرد را به خاطر خودش می خواهید، نه به خاطر پول و امکانات مالی او!

ازدواج به خاطر پول

6- فرزندآوری

هدف برخی از افراد از ازدواج، تنها پدر یا مادر شدن است؛ در حالیکه معیارهای درستی برای ازدواج ندارند.

این را بدانید، فردی که نمی تواند همسر خوبی برای شما باشد، نمی تواند پدر خوبی برای فرزند شما نیز باشد!

7- بی هدف

برخی از افراد در زندگی هدفی ندارند و برای این که زندگی شان از بی هدفی خرج شود و از روزهای تکراری خلاص شوند، تصمیمی به ازدواج می گیرند.

آنها به اولین فردی که سر راهشان قرار می گیرد، بله می گویند؛ چون ازدواج را به عنوان تنها راه حل برای اتمام روزهای تکراری می بینند. در حالیکه باید در جستجوی هدفی برای زندگی باشند، تا ازدواج اشتباه نکنند و پشیمان نشوند.

8- مهاجرت

هدف برخی از افراد از ازدواج، مهاجرت و گرفتن تابعیت کشور های خارجی است؛ این افراد به دنبال فردی برای مهاجرت هستند

آنها از ازدواج به عنوان پلی رای رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند. ازدواجی که هدف آن غیر از عشق باشد، نمی تواند برای شما سعادت به ارمغان بیاورد.

9- پیدا کردن کار

برخی از افراد نیز به خاطر یافتن شغل ازدواج می کنند، تا از امتیازات افراد متاهل برای پیدا کردن کار برخوردار شوند. در حالیکه با ادامه پیدا کردن بیکاری، نارضایتی و جدایی اتفاق می افتد.

ازدواج برای پیدا کردن کار

10- زیبایی ظاهری

زیبایی برای ازدواج لازم است و فردی که او را برای زندگی انتخاب می کنید، باید به دل شما بنشیند. اما اگر به عنوان تنها ملاک در نظر گرفته شود، باعث شکست می شود؛ چرا که فرد با تمرکز بر روی زیبایی های از سایر خصوصیت های او غافل می ماند و نمی تواند او را به درستی بشناسد.

افرادی که ظاهری جذاب دارند، به نظر می رسد در سایر ویژگی های شخصیتی نیز عالی باشند. در حالیکه ممکن است این فریب ذهن باشد و فردی که ظاهر او را دوست دارید، رفتارهایی داشته باشد که نتوانید تحمل کنید.

قبل از ازدواج با فرد زیبا، باید به خوبی او را بشناسید؛ چرا که زیبایی بدون در نظر گرفتن هماهنگی، فرهنگی، شخصیتی و اخلاقی می تواند خطر ازدواج اشتباه را بالا ببرد.

11- اعتماد به نفس پایین

برخی از افراد خود را دوست داشتنی نمی دانند؛ آنها می خواهند با ازدواج با اولین کسی که بر سر راهشان قرار می گیرد، این خلا را پر کنند. در حالیکه اگر فرد قبل از بالا بردن اعتماد به نفس ازدواج کند، آسیب های زیادی در رابطه می بیند.

12- گریز از مسئولیت

هدف برخی از افراد از ازدواج این است که مسئولیت زندگی خود را به دوش دیگری بیندازند. آنها نمی توانند مسئولیت های زندگی خود از قبیل تامین امکانات مالی و… را برعهده بگیرند؛ در نتیجه به دنبال فردی هستند که این بار را به دوش او بیندازند.

قبل از ازدواج مطمئن شوید که برای چه هدفی ازدواج می کنید و از نیت فرد مقابلتان از ازدواج با شما نیز آگاه باشید.

ازدواج برای گریز از مسئولیت

13- احساس گناه از سمت والدین

دلیل ازدواج بسیاری از افراد این است که جملاتی نظیر “قبل از مردن می خوام عروسی تو رو ببینم” یا “دوست دارم فرزند تو رو ببینم” را از زبان والدین خود می شنوند.

این جملات می تواند احساس گناه زیادی به فرزندان بدهد و باعث می شوند دست به یک اشتباه بزرگی بزنند که یک عمر در ندامت به سر ببرند. این جملات باعث می شود آنها در ازدواج عجله کنند و بدون توجه به خواسته ها، معیارهایشان و بدون در نظر گرفتن آمادگی ازدواج کنند.

اگر شما نیز چنین جملاتی را از والدین خود می شنوید، این را بدانید که شما باید برای خود زندگی کنید و بهترین ها را انتخاب کنید؛ چرا که همیشه موضوعی برای احساس گناه خواهد بود تا با آن شما را مجبور به انجام کاری کنند.

14- ازدواج به خاطر ترحم

گاهی دلیل ازدواج یک فرد این است که می خواهد نفر مقابل را تنها نگذارد. این در مواردی دیده می شود که یکی از اطرافیان به دیگری وابسته است و نفر مقابل به خاطر ترحم با او ازدواج می کند.

به خاطر داشته باشید این انگیزه ها پس از مدتی کارایی خود را از دست می دهد و زندگی افراد با بحران روبه رو می شود. شما باید طبق خواسته های خود ازدواج کنید نه به خاطر ترحم بر دیگری

ازدواج به خاطر ترحم

ازدواج های خطرناک

موارد زیر در دسته ازدواج های خطرناک قرار می گیرند:

 • ازدواج دو فرد با اختلاف فرهنگی زیاد
 • ازدواج با افراد زیر 20 سال
 • ازدواج با تفاوت سنی بالا
 • ازدواج با فاصله سنی معکوس
 • ازدواج دو فرد با فاصله طبقاتی زیاد
 • ازدواج دختری با تحصیلات بالا با پسری با تحصیلات پایین
 • ازدواج با فرد معتاد
 • ازدواج با فردی با سابقه چندین بار ازدواج
 • ازدواج با فردی با خانواده او مخالف وصلت او هستند.
 • ازدواج بدون شناخت کافی
 • ازدواج با پسری بدون ثبات شغلی
 • ازدواج با فردی که به بلوغ و پختگی لازم برای ازدواج نرسیده است.

ازدواج های خطرناک

در آخر

انگیزه های غلط ازدواج می تواند منجر به شکست در ازدواج شود؛ چرا که با مطابق با واقعیت ها و اصول زندگی مشترک نیست.

اگر تصمیم به ازدواج دارید، اما تردید دارید، بهتر است با یک مشاور یا روانشناس در این زمینه صحبت کنید.

مرکز مشاوره هم اندیشان در کنار شما است تا با ارائه خدمات مشاوره قبل از ازدواج، برای شروع زندگی مشترک موفق، شما را یاری کند. برای دریافت مشاوره تلفنی ازدواج با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

از انگیزه های اشتباه برای ازدواج، به چه مواردی می توان اشاره کرد؟

ازدواج به خاطر علاقه والدین به دختر یا پسر، ازدواج اجباری، ازدواج به خاطر لجبازی با نامزد سابق، فشار جامعه و برخی انگیزه های بسیار اشتباه دیگر که در مقاله فوق به توضیح کامل آنها پرداخته ایم.

آیا ازدواج بعلت احساس تنهایی خوب است؟

خیر؛ این گونه ازدواج ها یک تصمیم عجولانه است که با ترس، در زمان بروز احساس تنهایی گرفته شده است که نهایتا نمی تواند عاقبت خوبی داشته باشد و فرد را به سعادت برساند.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره