تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

ترس از ازدواج یا گاموفوبیا (Gamophobia) چیست؟

ترس از ازدواج یا گاموفوبیا (Gamophobia) چیست؟

تاکنون چند بار این جملات را شنیده اید؟

 • “از ازدواج می ترسم!”
 • “من آدم ازدواجی نیستم.”
 • “هنوز آمادگی ازدواج را ندارم.”

ازدواج برای برخی رویا و برای بعضی کابوس است.

ترس از ازدواج برای همه افراد مجرد منطقی است؛ اما هنگامی که این ترس شکل غیرمنطقی به خود بگیرد و تبدیل به فوبیا شود، مشکل ساز شده و زندگی فرد را مختل می کند.

در این مقاله به مبحث اختلال ترس از ازدواج یا Gamophobia می پردازیم. جهت آشنایی بیشتر با این اختلال و راه های درمان آن، از شما دعوت می کنیم در ادامه مطلب همراه ما باشید.

ترس از ازدواج چیست؟

گاموفوبیا (Gamophobia)، ترسی شدید و غیرمنطقی است که فرد از ازدواج، تعهد و تاهل دارد؛ به طوری که حتی اگر به طرف مقابل علاقمند باشد، این ترس دست از سر او بر نمی دارد؛ این ترس اجازه نمی دهد فرد روابط عاطفی خود را حفظ کند، حالات آن مداوم و بسیار وحشتناک است.

این فرد اگر در رابطه ای عاطفی باشد، به محض مطرح شدن بحث ازدواج از سوی طرف مقابل، بسیار عصبی شده و پرخاشگری می کند؛ یا حتی ممکن است رابطه عاطفی خود را قطع کند.

علایم گاموفوبیا

این افراد با مطرح شدن مسئله ازدواج، علایم زیر را تجربه می کنند:

 • به شدت احساس ترس و نا امنی می کنند.
 • افکار منفی به ذهنشان هجوم می آورد.
 • شروع به گریه کردن می کنند.
 • عصبی می شوند و کنترل خود را از دست می دهند.
 • ممکن است دچار تهوع شوند یا به صورت غیرارادی بدنشان شروع به لرزیدن کند.
 • دچار تنگی نفس می شوند و قفسه سینه شان درد می کند.

افراد گاموفوبیایی در عشق چگونه اند؟

این افراد عشق های آتشین و کوتاه مدتی را تجربه می کنند. به محض این که بحث ازدواج در روابط این افراد به میان می آید، احساس ترس و عدم امنیت کرده و از شریک عاطفی خود فاصله می گیرند.

فرد مبتلا به این فوبیا، به مسخره ترین شکل رابطه عاطفی خود را پایان می دهند؛ همچنین اغلب جملات “من لیاقت تو رو ندارم” یا “تو بهتر از منی” یا “تو با کس دیگری خوشبخت تر می شوی” را به کار می برند؛ حتی به قیمت از دست دادن فرد محبوبشان از زیر بار مسئولیت ازدواج فرار می کنند.

افراد گاموفوبیایی در عشق چگونه اند؟

دلایل گاموفوبیا (Gamophobia)

ترس از ازدواج دلایل زیاد و متنوعی می تواند داشته باشد؛ برخی از این دلایل عبارتند از:

بزرگ شدن در خانواده پرتنش

وقتی فردی در خانواده ای رشد یافته که محیط پر از تنش بوده، والدین دائم در حال مشاجره با هم بوده اند و در هر دعوا اتفاقات ناخوشایندی رخ می داده، این فرد باور می کند که ازدواج آسیب زا است.

برای این فرد که تجربه شرایط فوق را داشته، ازدواج تداعی کننده دعوا، کشمکش و تجربیات ناخوشایند است. وقتی در کودکی این باورها در ذهن او ایجاد شده و مستحکم شود، به مرور زمان ازدواج برای او به غول ترسناکی تبدیل می شود که بر آینده او تاثیر منفی می گذارد.

شنیدن تجربیات ناخوشایند دیگران

گاهی علت ترس فرد از ازدواج، خانواده ناسالم نیست؛ بسیاری از افراد در خانواده سالمی بزرگ شده اند، اما به دلیل این که اطرافیان در مورد تجربیات ناخوشایند خود با آن ها صحبت کرده اند، یا فرد در میان دوستان و همسالان خود ازدواج های ناموفق زیادی را دیده است، باورهای مخربی در مورد ازدواج پیدا کرده و تمامی ازدواج ها را ناموفق و ازدواج اشتباه می پندارد.

دلبستگی نا ایمن

وقتی فردی در کودکی محبت مادری دریافت نکند، به طور ناخودآگاه می آموزد که به کسی اعتماد نکند و فکر می کند این دلبستگی بی پاسخ خواهد ماند.

این فرد در بزرگسالی از دلبستگی های طولانی، مانند ازدواج هراسان خواهد بود و تمایلی به ازدواج نخواهد داشت.

ترس های غیر واقعی

برخی افراد، ازدواج را مساوی با از بین رفتن حریم خصوصی خود می دانند و فکر می کنند وقتی فردی ازدواج می کند، از تمامی حقوق فردی از جمله حقوق اجتماعی، شخصی و مالی خود دست می کشد و آزادی خود را به طور کامل از دست می دهد.

این نوع نگرش به تنهایی می تواند ایجاد وحشت کند.

ترس از مسئولیت

بسیاری از افراد درک درستی از مسئولیت های بعد از ازدواج ندارند و آن ها را غیر واقعی و بزرگنمایی شده می بینند و از مسئولیت پس از ازدواج وحشت دارند.

از بازماندن از اهداف

بسیاری از افراد به این دلیل از ازدواج می ترسند که نگران بازماندن از اهداف خود هستند؛ در حالیکه ازدواج به شما اعتبار، ارزش و دیدگاه های جدیدی می دهد و برخی اعتبارها را از شما می گیرد.

این تغییر در ارزش ها است، نه ورشکستگی عاطفی، شخصیتی و معنوی.

دلایل گاموفوبیا (Gamophobia)

ترس از صمیمیت

ترس از صمیمیت در پسران بیشتر دیده می شود و دلیل عمده آن، این است که پسرها در کودکی باید از مادر خود فاصله گرفته و وارد دنیای مردان شوند.

پس از بزرگ شدن، رفته رفته فرد این نوع صمیمیت را دفع کرده و خود را بی نیاز از زنان می داند؛ در نتیجه هنگام ازدواج فرد دچار سردرگمی شده و از صمیمیت گریزان می شود.

شخصیت درونگرا و اجتنابی

فردی که شخصیت درونگرا و اجتنابی دارد و برای خود خلوتی داشته است، ممکن است ازدواج برای او کابوسی باشد؛ چرا که تاکنون از تمام تجربیات جدید اجتناب کرده است.

این فرد باید با شخصیتی همانند خود ازدواج کند، تا هیچ کدام از طرفین دچار مشکل نشوند؛ در این ازدواج هر دو نفر زوجین علاوه بر اینکه فضای مشترکی را ساخته اند، به تنهایی های همدیگر احترام می گذارند.

ترس از شکست عاطفی

افرادی که تجربه شکست عاطفی دارند، یا موارد زیادی از ازدواج های ناموفق یا پرتنش در اطرافشان دیده اند، یا آمار بالای طلاق را بررسی می کنند، همواره در هراس هستند که این اتفاق برای خود آن ها رخ بدهد؛ در نتیجه دچار گاموفوبیا می شوند.

گاموفوبیا می تواند به دلایل روانی زیر نیز رخ دهد:

 • افسردگی
 • اضطراب
 • ترس از شکست
 • عدم اعتماد به نفس
 • عزت نفس و خودباوری ضعیف
 • نداشتن اعتماد به نفس جنسی
 • جذاب ندانستن خود
 • داشتن آسیب روانی
 • ترس از طلاق
 • تجربه شکست عاطفی

موارد فوق می تواند از جمله دلایلی باشد که فرد ضمن علاقه به ازدواج، از آن نیز بترسد.

ترس از شکست عاطفی

گاموفوبیا چطور درمان می شود؟

وقتی این ترس از حالت عادی خارج شده و منجر به حملات هراسی می شود، زندگی فرد را مختل می کند؛ در این حالت نیاز به مداخلات اضافی برای درمان است.

گاموفوبیا درمان اختصاصی ندارد، اما روانشناسان و روانپزشکان روش های دیگری را به کار می برند که برای انواع دیگر فوبیاها استفاده می شود.

این روش ها بشرح زیر هستند:

درمان از طریق مواجهه

این روش از متداول ترین روش هایی است که روانشناسان برای غلبه بر ترس انجام می دهند.

در این روش از فرد می خواهند آرام آرام خود را در معرض چیزی که می ترسد قرار دهد تا نسبت به آن بی تفاوت شود. ممکن است درمانگر از فرد بخواهد چند روزی در مورد ازدواج حرف بزند یا در مجالس عروسی حاضر شود تا برای شما عادی شود.

رفتار شناختی درمانی یا CBT

این درمان یکی از رایج ترین روش های درمان است که در درمان فوبیا به خوبی عمل می کند؛ تا کنون چندین نوع فوبیا با این روش درمان شده اند.

در این نوع درمان، تمرکز بر روی آگاهی فرد از احساسات خود است و این که این افکار و احساسات چگونه بر رفتار فرد تاثیر می گذارد؛ با این روش شما یاد می گیرید رفتار خود را تغییر دهید و رابطه سالمی با شریک عاطفی خود ایجاد کنید.

درمان دارویی

گاموفوبیا داروی اختصاصی ندارد؛ اما ممکن است روانپزشک داروهای ضدافسردگی برای فرد تجویز کند تا اضطراب فرد کنترل شود.

برخی از داروهای ضدافسردگی نیز علایم ترس را کاهش می دهد.

گاموفوبیا چطور درمان می شود؟

در پایان

باید گفت مشکلاتی که در زندگی دیگران می بینید، قرار نیست برای شما هم تکرار شود.

هیچ کس کامل نیست و هیچ زندگی ای بی نقص نیست؛ در زندگی ممکن است مشکلاتی پیش بیاید اما با دانستن مهارت های حل مسئله، به خوبی قابل حل هستند.

بهتر است معیارهای خود از ازدواج را تعیین کنید و با دید واقع بینانه تری به ازدواج نگاه کنید. اگر در گذشته دچار شکست های عاطفی بوده اید، می توانید با روانکاوی، مشکل خود را حل کنید و دیدگاه متعادل تری نسبت به ازدواج داشته باشید.

اگر شما نیز دچار گاموفوبیا (Gamophobia) هستید، بهتر است به یک روانکاو مراجعه کنید. مرکز مشاوره هم اندیشان با روانشناسان باتجربه خود، شما را در حل مشکلتان یاری می رسانند. برای اطلاع بیشتر و رزرو مشاوره تلفنی، با شماره 9099071985 تماس حاصل فرمایید، از همراهی شما با هم اندیشان سپاسگزاریم.

سوالات متداول

آیا ترس از ازدواج (Gamophobia) با ترس از عاشق شدن یکی است؟

نخیر، این دو متفاوت از هم هستند.

ترس از ازدواج (گاموفوبیا) چگونه درمان می شود؟

گاموفوبیا درمان اختصاصی ندارد، اما درمانگر از برخی روش هایی که برای درمان سایر فوبیاها مانند درمان از طریق مواجهه، CBT و یا دارو درمانی استفاده می شود، بهره می برند.

افراد مبتلا به گاموفوبیا (Gamophobia)، در روابط عاشقانه چگونه اند؟

این افراد به دلیل ترس کاذب از ازدواج و تعهدات زندگی مشترک، عشق های آتشین و کوتاه مدتی را تجربه می کنند.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره