تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

زیبایی چقدر در ازدواج مهم است؟

زیبایی چقدر در ازدواج مهم است؟

زیبایی قانون خاصی ندارد و بیشتر سلیقه ای است. ممکن است فردی در نظر کسی بسیار زیبا باشد، ولی در نگاه فرد دیگری چندان زیبا به نظر نیاید! پس زیبایی نسبی است و نظرات افراد در این مورد با هم فرق دارد.

زیبایی به اندازه ای مهم است که طرفین همدیگر را بپسندند – به اصطلاح به دل هم بنشینند – و برای هم جذابیت داشته باشند. همچنین طرفین در جذابیت و ظاهر زیبا باید متناسب و هم سطح باشند

اگر فردی ظاهر همسر خود را نپسندد، ممکن است حسرت افراد زیبا را بخورد و همسر خود را با افراد دیگر مقایسه کند؛ ممکن است آن قدر  از او ایراد بگیرد که زندگی را بر او تلخ کند و اعتماد به نفس او را از بین ببرد.

اگر فردی از ظاهر و زیبایی همسرش رضایت داشته باشد، چشم و فکرش درگیر دیگران نشده و ایمان عفتش حفظ خواهد شد.

اگر زیبایی با معیارها و صفاتی چون اخلاق زیبا، خانواده خوب، و عقل همراه باشد، باارزش خواهد بود؛ ولی به عنوان تنها ملاک انتخاب همسر درست نیست و زنگ خطری برای ازدواج محسوب می شود؛ چرا که چشم فرد از دیدن دیگر مسائل عاجز می ماند.

در انتخاب همسر باید نگاه سیستمی داشته باشیم و مجموعه‌ای از ویژگی ها را بخواهیم، نه فقط یک ویژگی را! اگر فرد مورد نظر حدود 70 درصد ملاک های شما را داشت، او برای ازدواج انتخاب کنید؛ چرا که فردی با صد درصد ایده آل های ما وجود ندارد.

از شما دعوت می کنیم در ادامه این مطلب با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید تا به بررسی میزان اهمیت زیبایی در انتخاب برای ازدواج بپردازیم.

سوالاتی برای فهمیدن اهمیت ظاهر و جذابیت در ازدواج

در جامعه ما، گاه مسائل عامیانه ای مطرح می شود که جلوی انتخاب درست را می گیرد؛ با آگاهی از این مسائل می توانید انتخاب درستی داشته باشید.

در ادامه به بررسی برخی از مهمترین سوالاتی که دغدغه دختران و پسران جوان برای ازدواج است، می پردازیم.

سوالاتی برای فهمیدن اهمیت ظاهر و جذابیت در ازدواج

1- آیا در ازدواج ظاهر و قیافه مرد مهم است؟

این را از بسیاری از والدین می شنویم که در نصیحت به دختران جوان خود می گویند، ظاهر مرد نباید برای تو مهم باشد؛ در صورتی که این حرف بسیار غلط است!

جملاتی مانند “مردان زیبایی خاصی ندارند” یا “برای یک زندگی مشترک موفق، شوهر باید زشت باشد!” عامیانه بوده و اساس علمی و روانشناختی ندارد.

باید اشاره کرد که زنان نیز به ظاهر مردان توجه می کنند و نظرات خود را در مورد زشتی یا زیبایی یک مرد دارند.

2- استاندارد زیبایی چیست؟

زیبایی استاندارد مشخصی ندارد و برای هر کسی زیبای به گونه ای تعریف می شود!

ممکن است برخی صورت گرد را زیبا بدانند، برخی صورت کشیده و استخوانی را؛ از آن گذشته استاندارد زیبایی از زمانی به زمان دیگر متفاوت است و در بین اقوام مختلف و ملت ها ملاک های زیبایی متفاوت است.

اما در حالت کلی ملاک زیبایی در زنان ظرافت چهره و تناسب اجزای صورت و مردان چهره ای با ابهت و متقارن است.

3- آیا زیبایی پس از مدتی عادی می‌شود؟

بسیاری از والدین به دختران خود می گویند که زیبایی پس از مدتی عادی می شود و انتظار دارند دخترشان به خواستگار خوب ولی بدقیافه بله بگوید؛ این اشتباه است!

ما به چهره زیبا عادت می کنیم، ولی به چهره نازیبا نه! چهره زیبا عادی می شود، اما چهره بد همیشه در نظر ما زشت باقی می ماند.

اما این را بدانید که صورت زیبا جای اخلاق خوب و سایر ویژگی های مطلوب را نمی گیرد.

4- به دیگران چه بگویم؟

استقلال فکری در ازدواج بسیار مهم است؛ اگر شما شخصیت قوی یا مستقلی نداشته باشید، ممکن است پس از ازدواج تحت تاثیر نظر اطرافیان قرار بگیرید. حتی خانم های مستقل هم ترجیح می دهند همسرشان تاحدی مورد تایید دوستان یا بستگان باشد!

ممکن است پس از ازدواج، از دوستان و آشنایان نظرات منفی در مورد همسرتان بشنوید و این باعث دلسردی شما بشود. می توانید رابطه اتان را با این افراد قطع کنید؛ یا به حرف آنان توجهی نکنید!

البته این موضوع به قدرت تحمل شما نیز بستگی دارد؛ اما در مجموع باید فردی را انتخاب کنید که بتوانید از او دفاع کنید و نظرات دیگران باعث تردید شما نشود.

ملاک های من برای جذابیت چیست؟

5- ملاک های من برای جذابیت چیست؟

علاوه بر زیبایی چهره، شما باید موارد زیر را هم بررسی کنید؛ چرا که در جذابیت فرد موثر است:

  • آیا او لباس خوبی می پوشد و به لحاظ ظاهری آراسته است؟
  • آیا همیشه بوی خوبی می دهد یا نه؟
  • تن صدا و لحن صحبت او چگونه است؟
  • خانواده او چگونه هستند؟
  • و…

اینها موارد مهمی در ازدواج هستند؛ اما هیچ یک از این ملاک ها را فدای قیافه خوب نکنید و یا اگر جذب او نشدید، به امید موارد خوب دیگرش با او ازدواج نکنید!

6- آیا اخلاق خوب برای ازدواج کافی است؟

وقتی برای مشاوره قبل از ازدواج مراجعه می کنید، روانشناس ابتدا مواردی مانند جذابیت ظاهری و تناسبات اولیه را بررسی می کنند. این موارد برای موفقیت ازدواج بسیار مهم هستند و نباید نادیده گرفته شوند.

اما این را بدانید که اخلاق خوب جایگزین جذابیت در ازدواج نیست؛ چه کسی حاضر است با فردی که خوش اخلاق است، اما جذابیت ندارد وارد رابطه جنسی شود؟

رابطه جنسی از غرایز مهم انسان است که اساس فیزیولوژیک دارد؛ یعنی شما برای برقراری رابطه صمیمانه با جنس مخالف، نیازمند ترکیبی از زیبایی، جذابیت و علاقه قلبی هستید.

اگر جذابیت را فدای اخلاق کنید، زندگی بدون شور جنسی خواهید داشت که ممکن است به یکنواختی یا جدایی تبدیل شود.

آیا اخلاق خوب برای ازدواج کافی است؟

7- آیا مردان خوش قیافه، گزینه بهتری برای ازدواج هستند؟

برخی تحقیقات بیانگر این است که در ازدواج هایی که زن کمی زیباتر از مرد است، رضایت زناشویی زوجین بیشتر است؛ چرا که مرد از انتخاب خود راضی است و زن توجه و عشق بیشتری دریافت می کند و رضایتش جلب می شود. در نتیجه هر دو خوشحال و راضی هستند.

این به معنای این نیست که مردان خوش قیافه بی کفایت هستند یا جذابیت بی اهمیت است؛ بلکه هدف از این تحقیق، کاهش حساسیت دختران در انتخاب مرد ایده آل برای زندگی است.

8- چگونه جذابیت خواستگارم را ارزیابی کنم؟

برای این سنجش سوالات زیر را از خود بپرسید:

  1. از آشنایی شما چقدر زمان می گذرد؟

برای سنجش میزان جذابیت او به حداقل 5 الی 6 جلسه زمان نیاز دارید. در این مورد به خودتان و او فرصت بدهید.

  1. برای بار اول از صفر تا صد چه نمره ای به ظاهر او می دهید؟

ممکن است بار اولی که او را می بینید، نتوانید نمره خوبی به او بدهید؛ پیشنهاد ما این است که به خود فرصت دهید و پس از چند بار رفت و آمد این نمرات را بسنجید. اگر تا 60 الی 70 از 100 رسیده بود، این رابطه ارزش ارزیابی بیشتر را دارد؛ اما اگر با گذر زمان این نمرات کمتر و کمتر شود، او دیگر برای شما جذابیت لازم را نخواهد داشت.

  1. آیا دوباره مشتاق دیدار او هستید؟

آیا وقتی از پیش شما می رود دلتان تنگ می شود؟ توقع ایجاد عشق آتشین در این زمان محدود را نداریم، اما باید برای دیدن دوباره او اشتیاق داشته باشید. آیا او را در جایگاه همسر خود تصور می کنید؟ می توانید او را در آغوش بگیرید یا ببوسید؟ آیا جذابیت جنسی برای شما را دارد؟

چگونه جذابیت خواستگارم را ارزیابی کنم؟

در پایان

هدف ما از نگاشتن این مقاله، بررسی تاثیر زیبایی و جذابیت در ازدواج بود! ظاهر و جذابیت همسر مقوله مهمی است که نباید به آن بی توجهی شود.

جایگزینی جذابیت با اخلاق یا دیگر ملاک ها باعث می شود فرد از همسر خود رضایت نداشته باشد و از رابطه جنسی لذت نبرد؛ چرا که مبنای این رابطه فیزیولوژیک بوده علاوه بر عشق و صمیمت نیاز به جذابیت دارد.

مرکز مشاوره هم اندیشان در کنار شماست تا به شما کمک کند زندگی مشترک موفقی را تشکیل دهید و همواره از زندگی خود لذت ببرید. برای دریافت مشاوره تلفنی می توانید با شماره 9099071985 تماس بگیرید و سوالات خود را مطرح نمایید.

سوالات متداول

آیا چهره زیبا یا نازیبا پس از مدتی برایمان عادی می شود؟

نمی توان جواب دقیقی به این سوال داد، چرا که خصوصیات افراد با یکدیگر متفاوت است. می توان گفت ما به چهره زیبا عادت می کنیم، ولی به چهره نازیبا نه! چهره زیبا عادی می شود، اما چهره بد همیشه در نظر ما زشت باقی می ماند.

اگر فرد متقابل سایر معیارهایمان را دارد، اما از لحاظ زیبایی انتخاب ما نیست، تن به این ازدواج بدهیم؟

خیر؛ هیچ یک از ملاک ها و معیارهایتان را فدای قیافه خوب نکنید و یا اگر جذب او نشدید، به امید موارد خوب دیگرش با او ازدواج نکنید!

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره