تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

با شوهر خسیس چگونه برخورد کنیم؟

با شوهر خسیس چگونه برخورد کنیم؟

افرادی که خسیس هستند، نسبت به خرج کردن پول احساس خوبی ندارند. این افراد مدام در حال جمع آوری پول هستند؛ آن ها هر اندازه که پول داشته باشند نمی توانند از خرج کردن پول و تامین مایحتاج خود لذت ببرند؛ این افراد آن قدر ترس از دست دادن پول دارند، که نمی توانند به راحتی این پول را خرج زندگی و خانواده خود کنند.

وجود شوهر خسیس، باعث می شود افراد خانواده وی در مورد مسائل مالی در مضیقه بمانند و بسیاری از نیازهایشان تامین نشود.

در ادامه این مقاله، به بررسی ویژگی این افراد پرداخته و راهکارهایی برای برخورد با شوهر خسیس ارائه می دهیم؛ پس از شما دعوت می کنیم در ادامه مطلب با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید.

چه تفاوتی میان خساست و صرفه جویی وجود دارد؟

صرفه جویی، یعنی استفاده درست از منابع و امکانات، اما خساست به معنی استفاده نکردن از آن ها می باشد.

برخی از تفاوت های خساست و صرفه جویی، بشرح زیر است:

 1. در صرفه جویی، فرد پول خود را آگاهانه خرج می کند؛ اما فرد خسیس از خرج کردن پول هراسان است و آن قدر به خود سخت می گیرد که ممکن است مریض شود.
 2. فرد صرفه جو با مدیریت مصرف، منابع مالی را در جهت رشد و ترقی خود به کار می گیرد؛ در حالیکه خسیس کوچکترین استفاده ای از منابع نمی کند و همیشه سر جای اول خود باقی می ماند.
 3. صرفه جو سفر می کند و با کمترین قیمت بهترین تفریحات را برای خود ایجاد می کند؛ اما فرد خسیس با خساست خود سفر را به کام بقیه تلخ می کند، چرا که به هر دری می زند تا ریالی پول خرج نکند.
 4. فرد صرفه جو در بسیاری از موارد نیز به خیریه کمک می کند؛ در حالی که فرد خسیس با کار خیر دشمنی دارد.
 5. فرد صرفه جو مهمان دعوت می کند، اما در سفره او خبری از تجملات و اسراف نیست؛ اما فرد خسیس از دیدن مهمان خوشحال نمی شود.
 6. در یخچال فرد صرفه جو همه نوع خوراکی یافت می شود، اما به قدر احتیاج، نه بیش از اندازه؛ اما در یخچال فرد خسیس موادی کهنه و غیرقابل خوردن یافت می شود، که این فرد آن ها را مصرف می کند.

چه تفاوتی میان خساست و صرفه جویی وجود دارد؟

چند نوع خساست داریم؟

خساست دو نوع است:

 • خساست مالی

در خساست مالی، فرد نمی خواهد کوچکترین پولی خرج کند و در بسیاری از مواقع آن قدر خود را در مضیقه قرار می دهد، که ممکن است خود یا اطرافیانش بیمار شوند.

 • خساست عاطفی

خساست فقط محدود به امور مالی نمی شود؛ بسیاری از افراد در روابط عاطفی و ابراز محبت نیز خساست به خرج می دهند و همیشه گیرنده هستند. این افرا از صمیمیت می ترسند و نمی توانند احساسات خود را با دیگران شریک شوند؛ نمی توانند شادی خود را با دیگران قسمت کنند.

دلایل خساست در مردان چیست؟

خسیس بودن، تنها مختص مردان نیست؛ اما مردان به علت این که مدیر مالی خانواده خود هستند، ممکن است خساست بیشتر در آنان دیده شود.

از دلایل خساست در مردان، عبارتند از:

 • ریشه در کودکی فرد دارد.
 • فرد در برهه ای از زندگی با مشکلات زیاد مالی مواجه شده است.

ممکن است فرد خسیس در ابتدا فردی دست و دلباز بوده باشد و حتی در این کار نیز افراط می کرده، اما پس از این که با یک مشکل مالی مواجه شد و دارایی خود را از دست داد، درگیر تجارب سختی شده باشد.

این تجارب تا مدت ها با او خواهند بود، حتی پس از این که فرد از این دوران عبور کرد و به شرایط مالی خوبی رسید، تاثیر این تجربیات منفی را با خود حمل می کند و این احساس نا امنی، از خرج کردن پول باعث می شود او خسیس شده و در نهایت خود و خانواده اش را در مضیقه بگذارد.

 • رفتارهای خسیسانه را از والدین و اطرافیان خود یاد گرفته است.

ممکن است والدین این فرد خود خسیس بوده باشند یا فرد در خانواده ای زندگی کند که فرهنگ غالب آن منع از خرج کردن پول باشد؛ در این صورت فرد با این تربیت رشد کرده و در بزرگسالی نیز خسیس خواهد شد.

دلایل خساست در مردان چیست؟

نشانه های مرد خسیس

 • در مورد درآمد شما کنجکاوی می کند و برای آن برنامه می ریزد.
 • خریدن هدیه و تفریح را کاری بیهوده می بیند.
 • در مورد مسائل مالی و مشکلات آن بیش از اندازه صحبت می کند.
 • از شما حمایت نمی کند.
 • لباس های مناسبی نمی پوشد.
 • وسایلی بسیار کهنه را تعمیر می کند و علاقه ای به خرید وسایل نو ندارد.
 • در مواقع ضروری می ترسید از او پول بخواهید.

نشانه های خساست در همسر آینده

خساست، جزو منفورترین صفت هایی است که می تواند در یک مرد وجود داشته باشد. بهتر است که قبل از ازدواج، دقت کنید که در همسر آینده شما چنین صفاتی وجود نداشته باشد.

رفتارهای زیر، هشداردهنده خساست در همسر آینده شما هستند:

 • خرید برای او مسئله ای ممنوعه است.
 • همه چیز را به پول ربط می دهد.
 • شما را وادار می کند پولی خرج نکنید.
 • حتی از خرید چیزهای ارزان نیز شما را منع می کند.
 • همواره دنبال جاهای ارزان و حراجی ها است.
 • دوست دارد دست به جیب شوید و اگر تعارف کنید می پذیرد.
 • از ماشین استفاده نمی کند و پیاده می رود.
 • علاقه به نگهداری وسایل کهنه دارد و می گوید روزی به درد می خورد.

نشانه های خساست در همسر آینده

با مرد خسیس چگونه رفتار کنیم؟

بهتر است با فرد خسیس ازدواج نکنید؛ اما اگر سال هاست که با همسر خسیس خود زندگی می کنید، بهتر است راهکارهایی را به کار ببرید.

نمونه ای از این راهکارها عبارتند از:

 • با او صحبت کنید

اولین قدم در حل هر مشکلی گفتگو است؛ با او صحبت کنید به او زمان بدهید تا در مورد صحبت های شما فکر کند.

ویژگی های افراد خسیس را برشمارید و با صحبت های منطقی، او را بفهمانید که خسیس است و رفتارهای نادرست او باعث آزار شما شده است؛ به او فرصتی برای فکر کردن راجع به رفتارش و  جبران آن بدهید؛ اگر این کار را نکنید، او فکر می کند که رفتار درستی دارد و به آن ادامه می دهد.

 • با او به درستی رفتار کنید

هرگز در جمع به او نگویید که تو خسیس هستی؛ این کار باعث لجبازی او می شود؛ با او مقابله به مثل نکنید، این رفتار اثر نامطلوبی دارد و باعث تکرار این رفتار می شود.

بهتر است از جروبحث پرهیز کنید؛ چرا که همیشه نتیجه عکس دارد و بهتر است با برشمردن نکات مثبت رفتاری فرد مقابل باشد. مثلا به جای اینکه او را خسیس خطاب کنید، به او بگویید “تو خوبی های زیادی داری، من از این که همسر توام خیلی راضی ام، اما به نظرم می تونی توی امور مالی خیلی بهتر عمل کنی، جوری که هم اسراف نشه هم نیاز خانواده تامین بشه”.

 • مشاوره را جدی بگیرید

خساست، یک بیماری است و فرد خسیس از یک ناامنی روانی رنج می برد، که ممکن است ریشه در کودکی او داشته باشد. یک مشاور به او کمک می کند با مشکل خود مواجه شود و آن را بپذیرد و رفتار متعادل تری را در پیش بگیرد.

همچنین مشاور به شما کمک می کند تا بهتر با این فرد کنار بیایید و رفتار درست تری داشته باشید، تا همسر شما بتواند رفتار خود را متعادل تر کند.

با مرد خسیس چگونه رفتار کنیم؟

در آخر

اگر همسرتان از خساست رنج می برد و باعث مشکلاتی در شما و خانواده تان رو به رو شده است، بهتر است از مشاوره کمک بگیرید.

روانشناسان ما در مرکز مشاوره هم اندیشان، می توانند به شما کمک کنند. برای دریافت مشاوره تلفنی، با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

عمده ترین تفاوت خساست و صرفه جویی در چیست؟

فرد صرفه جو از منابع، بهترین استفاده را می کند؛ در حالیکه خسیس به هر دری می زند تا ریالی پول خرج نکند و تنها به جمع آوری حریصانه پول اقدام می کند.

رفتار درست در مواجه با همسر خسیس چیست؟

صحبت و آگاه سازی او – پرهیز از رفتارهای غلط مانند مقابله به مثل و خسیس خطاب کردن او در جمع – بهره گیری از مشاوره و… .

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره