تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

با شوهر بی مسئولیت چه کنیم که مسئولیت پذیر باشد

با شوهر بی مسئولیت چه کنیم

بی مسئولیتی یکی از خصلت های بسیار نا متعارفی است که در برخی از افراد دیده میشود و میتواند ریشه در خانواده داشته باشد و یا اینکه همنشین شدن با دوستان بی مسئولیت و راحت طلبی در برخی از افراد به وجود می آید زیرا به این نتیجه می رسند که با شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت، زندگی راحت تری خواهند داشت.

به راستی باید با همسر بی مسئولیت چگونه رفتار کرد و آیا راه حلی برای اصلاح این رفتار در شخص بی مسئولیت وجود دارد؟ در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

روش های موثر و کاربردی برای برخورد با شوهر بی مسئولیت

زندگی مشترک زمانی لذت بخش خواهد بود که هر دو طرف یعنی زن و مرد با مشارکت و همکاری یکدیگر مسیر زندگی را طی کنند و به کمک هم با مشکلات روبرو شوند و در این راه در کنار یکدیگر باشند در این صورت هر دو طرف زندگی شاد و مسالمت آمیزی را خواهند داشت.

اما هنگامی که یکی از طرفین از مسئولیت خود شانه خالی کند آن موقع است که تمام بار مسئولیت زندگی بر دوش یک نفر خواهد افتاده و سرانجام او را از پا در خواهد آورد. حس بی مسئولیتی در زندگی مشترک اساس و بنیاد خانواده را سست و ضعیف میکند و رابطه عاطفی زوج ها را به خطر می اندازد.

در برخی مواقع نیز اطرافیان به بی مسئولیت بودن فرد عادت کرده و از فرد مورد نظر دیگر توقع چندانی ندارند و همین موضوع باعث بروز برخی دیگر از خصلت های بد همچون پر توقع شدن، لجبازی و راحت طلبی را در فرد مورد نظر میشود که باید با اقدامات لازم و موثر از بروز چنین موقعیتی جلوگیری شود.

روش های موثر و کاربردی برای برخورد با شوهر بی مسئولیت

نحوه برخورد با شوهر بی مسئولیت

مسئولیت پذیری یکی از ارکان مهم زندگی مشترک میباشد در صورتی که هر یک از طرفین به هر دلیل از زیر بار مسئولیتشان شانه خالی کنند آن زندگی دچار مشکل خواهد شد.

بی مسئولیتی یکی از خصلت های ناپسندی است که هر فردی میتواند به آن مبتلا شود، شاید شما هم در اطراف خود زنان زیادی را دیده باشید که از بی مسئولیتی همسرانشان شکایت دارند و مجبور هستند به تنهایی به امور داخلی و خارجی خانه رسیدگی کنند و در این راه فشار روحی و روانی زیادی را تحمل میکنند.

اگر شما هم از آن دسته بانوانی هستید که همسری بی مسئولیت دارید که در در امور زندگی شما را یاری نمیکند و مجبورید به تنهایی بار زندگی را به دوش بگیرید ، نگران نباشید ما در ادامه این مقاله، ترفندهای مسئولیت پذیر شدن همسرتان را ارئه خواهیم کرد.

  1. باید بی مسئولیت بودن شوهرتان را جدی بگیرید

از کنار بی مسئولیتی همسرتان به راحتی عبور نکنید و روی این رفتار ناپسند او سر پوش نگذارید بلکه با پیدا کردن راهی درست سعی کنید رفتار او را اصلاح کرده و او را به شخصی مسئولیت پذیر تبدیل نمایید اگر امروز این مشکل را حل نکنید در آینده با مشکلات بسیاری در تربیت فرزندان خود روبرو خواهید شد پس بهتر است همین امروز به فکر حل این مشکل باشید.

  1. از خودتان شروع کنید

توجه داشته باشید که برای آموزش مسئولیت پذیری به همسرتان هرگز نباید وظایف او را انجام دهید. اگر میخواهید به همسر خود یاد دهید که مسئولیت پذیر باشد ابتدا باید در مقابل او رفتار خود را تغییر دهید تا شاهد تغییر رفتار همسر خود نیز باشید. مطمئن باشید که تغییر رفتار شما در همسرتان نیز باعث تغییرات مفیدی خواهد شد.

  1. در این راه باید به خودتان زمان دهید

برای حل این مشکل به صبور باشید و انتظار نداشته باشید که یک شبه همسر بی مسئولیت شما به یک فرد مسئولیت پذیر تبدیل شود، بلکه با تلاش زیاد، صبورانه در این راه قدم بردارید و بگذارید همسرتان به تدریج از این وضعیت خارج شده و قدم در راه درست بگذارد مسئولیت پذیر شود.

نحوه برخورد با شوهر بی مسئولیت

  1. مسئولیت های همسرتان را به او یادآوری کنید

برای داشتن همسری مسئولیت پذیر، ابتدا باید وظایف خود و همسرتان را مشخص کنید در این صورت هر یک از طرفین وظایف خود را خواهند شناخت و در انجام آن ها تلاش خواهند کرد اگر یکی از طرفین از زیر بار وظایف خود شانه خالی کند زندگی لنگ خواهد ماند همچنین زن و شوهر باید مسئولیت خود را به همسرش یادآوری کند و در انجام برخی امور نیز از یکدیگر کمک بخواهند.

  1. وظایف تان با همسرتان جا به جا نکنید

هرگز از سر دلسوزی وظایف یا مسئولیت همسرتان را انجام ندهید بهتر است هر کس نقش خود را در زندگی به خوبی ایفا نماید. مثلا اگر همسرتان از شما میخواهد تا با درآمدی که دارید برای نیازهای خودتان دیگر از او پول نخواهید و به تنهایی مایحتاج خود را تامین کنید، نباید این درخواست او را از روی محبت و یا دلسوزی قبول کنید، توجه داشته باشید که تامین نیازهای شما به عهده شوهرتان میباشد و او نباید از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کند.

البته لازم به ذکر است، همکاری زن و شوهر در تمام امور یک امر مهم در استوار ماندن پایه های زندگی است و باعث ایجاد روابط عاشقانه و صمیمانه میان آن ها خواهد شد، اما با این وجود نباید همسرتان این محبت و از خود گذشتگی شما را دائمی فرض کرده و به آن عادت کند چرا که در این صورت این کار باعث بی مسئولیتی او خواهد شد.

  1. از ترفند بن بست تنبلی استفاده کنید

مثلا انجام کاری را به همسر خود بسپارید و به او زمان بدهید تا آن را انجام دهد، صبور باشید و هرگز در انجام آن دست به کار نشوید فراموش نکنید که این کار شما اوضاع را بدتر خواهد کرد. همسرتان بالاخره در موقعیتی قرار خواهد گرفت به نام بن بست تنبلی و در آن زمان چاره ای جز انجام آن کار نخواهد داشت؛ با استفاده از ترفند “بن بست تنبلی” شوهر بی مسئولیت خود را وادار به انجام دادن کاری کنید و از او بخواهید تا در انجام یک کار مهم شما را یاری دهد.

  1. در جلسات مشاوره شرکت کنید

شما میتوانید با شرکت در کلاس های مشاوره خانواده و گرفتن مشاوره از روانشناسان متخصص در این زمینه رفتار همسر خود را تا حدود زیادی اصلاح کرده و راهکارهای مناسبی را در این زمینه به کار ببرید. و یا میتوانید از طریق تماس با این شماره  ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ بدون نیاز به حضور در جلسه از مشاوره تلفنی مرکز مشاوره هم اندیشان بهرمند شوید.

روش های برخورد با شوهر بی مسئولیت

  1. لجبازی نکنید

لجبازی و قطع رابطه با همسر بی مسئولیت کار شما را در زمینه اصلاح رفتار او سخت تر خواهد کرد، بهتر است ابتدا رابطه خود را با شوهرتان درست کرده و در صلح و آشتی وارد کار شوید تا نتیجه بهتری را دریافت نمایید.

هیچ وقت در مقابل رفتار نادرست شوهرتان دست به مقابله به مثل نزنید و لجبازی را با لجبازی پاسخ ندهید، بلکه بهتر است در این راه صبور باشید و از تلاش برای اصلاح رفتار همسرتان دست برندارید. توجه داشته باشید که در فضای تحقیر و لجبازی هیچ گاه کسی رفتارش را تغییر نمیدهد بلکه روز به روز به رفتارهای بد خود با شدت بیشتری ادامه خواهند داد.

  1. هرگز همه مسئولیت ها را به تنهایی به عهده نگیرید

وظایف همسرتان را انجام ندهید، زیرا این کار نه تنها در اصلاح رفتار او هیچ تاثیری نخواهد داشت بلکه اوضاع را نیز بدتر خواهد کرد. اگر به منظور اصلاح رفتار همسرتان همه مسئولیت های او را به عهده گرفته اید سخت در اشتباه هستید، زیرا با این کار او را به فردی طلبکار تبدیل خواهید کرد، پس باید هر یک از طرفین وظایف خود را انجام دهند.

در پایان

بی مسئولیتی و خونسردی مردان کل اعضای خانواده را با مشکل مواجه میکند؛ چرا که مرد به خصوص در جایگاه شوهر و پدر، نماد قدرت و تکیه گاه برای همه اعضای خانواده است. در این مقاله شما را با راهکار هایی موثر برای مسئولیت پذیر کردن شوهرتان آشنا کردیم اگر همه روش ها را انجام دادید ولی باز هم به نتیجه نرسیدید باید به مشاوره خانواده مراجعه کنید.

مرکز مشاوره هم اندیشان متشکل مشاوران با تجربه خانواده میباشد و شما میتوانید با راهنمایی های متخصصان روانشناس ما در این زمینه بی مسئولیتی همسر خود را درمان کنید. برای کسب اطلاعات  بیشتر در این خصوص با این شماره ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ تماس بگیرید. موفق باشید

سوالات متداول

با شوهر بی مسئولیت خود چه کنیم؟

بی مسئولیتی یکی از خصلت های بد میباشد و همواره بنیاد خانواده ها را تهدید میکنید، ما در این مقاله به ارائه راه کار های موثر برای مسئولیت پذیر کردن شوهران بی مسئولیت پرداخته ایم.

موثر ترین راهکار برای درمان بی مسئولیتی مردان چیست؟

راهکار های متفاوتی برای اصلاح بی مسئولیتی مردان وجود دارند که با توضیحات کامل در این مقاله ارائه شدند.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره