تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

تست ازدواج چیست و شامل چه مواردی می شود + معرفی بهترین تست های روانشناسی ازدواج

تست ازدواج چیست و شامل چه مواردی می شود + معرفی بهترین تست های روانشناسی ازدواج

ازدواج یک اتفاق مهم در زندگی انسان است. بنابراین همه افراد برای ازدواج باید تمامی جوانب کار را بسنجند. برای این کار بهتر است که افراد با دریافت مشاوره و انجام تست ازدواج، تصمیم درست را برای این کار بگیرند.

روانشناس با استفاده از ابزارهای مفید و کاربردی، به افراد کمک می کند که از وضعیت شخصیتی خود و طرف مقابل مطلع شوند و بدین ترتیب ازدواج موفقی داشته باشند. برای همین است که تست ازدواج از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ما در این مقاله سعی داریم تا تست ازدواج را به طور کامل به شما معرفی کنیم. بنابراین توصیه می کنیم که حتما تا انتهای این مقاله با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید.

تست ازدواج چیست؟

همان طور که می دانید، یکی از عوامل بسیار مهم که منجر به یک ازدواج موفق می شود، سطح کیفی روابط قبل از ازدواج است. نوع برخوردها و تعاملات زوجین قبل از ازدواج، می تواند سطح روابط در زندگی مشترک را تعیین کند.

از طرفی داشتن روابط و تعاملات صمیمانه و تن دادن به ازدواجی از روی میل باطنی و رضایت قلبی، باعث می شود که عشقی ماندگار و مستحکم بین زوجین ایجاد شود. برای این که روابط و تعاملات زوجین مورد سنجش و ارزیابی قرار بگیرد، انجام تست روانشناسی قبل از ازدواج (مشاوره ازدواج) بسیار مهم است.

تست ازدواج برای کنار آمدن و به تفاهم رسیدن بر سر ارزش ها و باورهای اخلاقی، می تواند تاثیرگذار و موثر باشد. از آنجایی که هر ازدواج چالش ها و سختی های خاص خود را دارد، بنابراین بهتر است که زوجین با انجام تست ازدواج، خود را برای کنار آمدن با این چالش ها محک بزنند.

تست ازدواج چیست؟

تست ازدواج شامل چه مواردی می شود؟

در این تست، زوجین به صورت جداگانه به جواب دادن به سوالات مختلف می پردازند. در صورتی که زوجین به سوالات زیادی جواب درست داده باشند، احساس رضایت آنها از روابط بیشتر خواهد بود. در غیر این صورت تفاهم بین آنها بسیار کم می باشد.

بدین ترتیب روانشناس به آنها داشتن رابطه ای فعال و خلاق را آموزش داده و برای داشتن یک زندگی مشترک موفق، راهکار مناسبی را ارائه خواهد داد.

در واقع تست ازدواج، شخصیت طرفین و همچنین تفاهم بین آنها را بررسی کرده و باعث می شود که آنها راهکارهای بهتری را برای داشتن یک زندگی ایده آل در نظر بگیرند.

انواع تست های ازدواج کدامند و بهترین تست ازدواج کدام است؟

تست های روانشناسی قبل از ازدواج، در مدل های مختلفی وجود دارند که هر کدام از آنها برای بررسی بخشی از مسائل مربوط به زندگی مشترک مناسب هستند.

در ادامه مطلب به معرفی و توضیح برخی از تست های مورد توجه ازدواج می پردازیم. لطفا کماکان با ما همراه باشید.

1- تست شخصیت شناسی MBTI

تست MBTI یکی از تست های روانشناسی مهم قبل از ازدواج است که برای اطلاع از ویژگی های شخصیتی و درونی افراد بسیار تاثیرگذار و موثر است.

با استفاده از این تست، افراد می توانند شخصیت خود یا دیگران را بهتر بشناسند و با آگاهی و اطلاع داشتن از اهداف، صفات ذاتی و شخصیتی، خواسته ها و علایق خود، انتخاب های بهتری داشته باشند.

تست شخصیت شناسی MBTI یکی از بهترین و کاربردی ترین ابزارهای روانشناسی، برای بررسی و سنجش شخصیت زوجین قبل از ازدواج است.

2- تست تفاهم

تست تفاهم یکی از تست های روانشناسی قبل از ازدواج است که علاوه بر ارزیابی میزان سازگاری و تفاهم زوجین، به پیش بینی سطح کیفی زندگی آنان در آینده نیز می پردازد.

از آنجایی که بسیاری از زوجین قبل از ازدواج، تفاوت های شخصیتی، سلیقه ای و فرهنگی طرف مقابل را چندان مهم نمی دانند و بعد از ازدواج در طول زمان با تعارضات و اختلافات زیادی مواجه می شوند، بنابراین تست تفاهم از اهمیت بسیاری برخوردار است.

3- تست شخصیت شناسی هارتمن

در این تست شخصیت شناسی، شخصیت افراد در چهار رنگ زرد، آبی، قرمز و سفید طبقه بندی می شود. رنگ زرد، نماد لذت و تفریح است. رنگ سفید به معنی صلح و آرامش است؛ رنگ آبی نماد صمیمیت بوده و رنگ قرمز نماد قدرت است.

در این آزمون کلید شخصیت هر فرد، ارزش های مورد پذیرش او می باشند. با استفاده از این تست هر فرد می تواند نسبت به ارزش های محوری شخصیت خود، اطلاعات لازم و کافی به دست آورد. در این تست 45 سوال وجود دارد که زوجین باید به سوالات آن پاسخ دهند.

انواع تست های ازدواج کدامند و بهترین تست ازدواج کدام است؟

4- تست سنجش صفات شخصیت پنج عاملی NEO

در آزمون نئو، 60 سوال طراحی شده است که افراد می توانند با پاسخگویی به آنها از برخی از ویژگی های فردی و شخصیتی خود مطلع شوند.

5- تست عشق استرنبرگ STLS

این تست میزان عشق زوجین را نسبت به یکدیگر مورد بررسی و سنجش قرار می دهد.

6- تست بلوغ عاطفی EMS

تست بلوغ عاطفی، نشان دهنده این خواهد بود که آیا طرفین به بلوغ کافی برای روابط عاطفی رسیده اند یا خیر!

7- تست تعارضات زناشویی MT

از دیگر تست های ازدواج، تست تعارضات زناشویی است، که اختلافات زناشویی بین زوجین را مورد ارزیابی و سنجش قرار می دهد.

8- تست مقیاس سازگاری زوجین MST

سازگاری و انعطاف پذیری زوجین، یکی از مواردی است که در زندگی مشترک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. تست مقیاس سازگاری زوجین به آنها کمک می کند تا میزان انعطاف پذیری و سازگاری خود را بررسی کنند.

9- تست روانشناسی کیفیت زندگی SF

تست کیفیت زندگی نیز یکی دیگر از تست های مطرح برای قبل از ازدواج است، که کیفیت زندگی زوجین را مورد بررسی قرار می دهد.

روانشناس چگونه به زوجین کمک می کند تا زندگی ایده آلی داشته باشند؟

روانشناس چگونه به زوجین کمک می کند تا زندگی ایده آلی داشته باشند؟

روانشناس بعد از انجام تست ازدواج و مشاهده نتایج آن، به زوجین کمک می کند که نقاط قوت خود را تقویت کرده و مهارت های مختلف را برای داشتن یک زندگی سالم و موفق بیاموزند.

افراد با شناختن شخصیت خود و طرف مقابل، متوجه نقص ها و کمبودهای رابطه شده و یاد خواهند گرفت که چگونه از بروز مشکلات و تعارضات در زندگی مشترک پیش گیری کنند. بدین ترتیب برای شروع یک زندگی مشترک، آماده تر خواهند بود و با آگاهی بیشتری اقدام به شروع این مسیر مشترک خواهند کرد.

سخن آخر

ازدواج یکی از مقاطع حساس و سرنوشت ساز در زندگی هر فردی است و افراد باید با آگاهی و آمادگی کافی در این مسیر قدم بردارند.

برای داشتن زندگی مشترک موفق، طرفین باید از شخصیت خود و طرف مقابل شناخت کافی داشته باشند تا بتوانند با هم پوشانی همدیگر، زندگی عاشقانه زیبایی داشته باشند. به همین دلیل است که تست ازدواج از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

تست ازدواج به زوجین کمک می کند تا علاوه بر شناخت شخصیت خود، آینده زندگی مشترک را نیز پیش بینی کنند و با آموزش مهارت های مختلف، برای شروع زندگی موفق آماده شوند.

در صورتی که به دریافت مشاوره ازدواج و انجام تست های ازدواج نیاز دارید، حتما با مشاوران مجرب موسسه هم اندیشان در ارتباط باشید.

برای دریافت مشاوره تلفنی با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا تست ازدواج به صورت آنلاین امکان پذیر است؟

بله؛ امروزه دریافت مشاوره و همچنین برگزاری تست های روانشناسی مختلف به صورت آنلاین نیز امکان پذیر است و شما می توانید از هر جای دنیا و در هر ساعت شبانه روز از این خدمات استفاده کنید.

چرا تست ازدواج از اهمیت بالایی برخوردار است؟

تست ازدواج باعث می شود که زوجین در همان ابتدای کار متوجه اخلاق ها و رفتارهای متفاوت یکدیگر شوند. بنابراین با چشم و گوش بازتری تن به ازدواج خواهند داد و راه های کنار آمدن با اختلافات عقیده و فرهنگ را خواهند آموخت.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره