هم اندیشان
0

مشاوره خانواده – دریافت مشاوره روانشناسی به صورت حضوری و غیر حضوری

مشاوره خانواده – دریافت مشاوره روانشناسی به صورت حضوری و غیر حضوری

برای تمام انسان ها داشتن خانواده شاد یک هدف والا است.

در واقع هر زوجی با هدف تشکیل خانواده شاد ازدواج می کند؛ اما در طول زندگی ممکن است مسائلی پیش بیاید که زوجین نتوانند آن ها را حل کنند؛ در این گونه موارد مشاوره خانواده می تواند به زوجین کمک کند.

بنابراین برای حفظ گرمی و همدلی در خانواده، بهتر است با مشاور خانواده در ارتباط باشیم.

برای اینکه با مشاوره خانواده و مزایای دریافت آن بیشتر آشنا شوید، توصیه می کنیم که این مقاله را حتما بخوانید.

مشاوره خانواده چیست و چه اهمیتی دارد ؟

یکی از شاخه های روان درمانی، مشاوره خانواده است.

این مشاوره می تواند استرس و تعارضات بین اعضای خانواده را تا حد زیادی کاهش دهد؛ بدین ترتیب ارتباطات این اعضای خانواده بیشتر می شود و می توانند به راحتی و صادقانه با یکدیگر صحبت کنند و احساسات خود را ابراز کنند.

از آنجایی که اغلب مشاوره خانواده برای پیشگیری است تا درمان، بنابراین توصیه می شود افراد همواره مشاور خانواده را در کنار خود داشته باشند.

یک مشاوره خوب و حرفه ای با توصیه ها و راهنمایی هایی که ارائه می دهد، از بروز مشکلات متعدد در خانواده، مانند: اختلاف، اعتیاد و… جلوگیری می کند.

در بسیاری از منابع مشاوره ازدواج، مشاوره زوجین و مشاوره کودکان نیز جزئی از مشاوره خانواده است.

مشاور خانواده کیست و چه کمکی به افراد  می کند؟

یک مشاور خانواده دانش آموخته ارشد یا دکتری روانشناسی است که در زمینه روان درمانی و سیستم های خانوادگی آموزش دیده است. این فرد می تواند اختلالات روانی و عاطفی را در چارچوب ازدواج و سیستم های خانوادگی حل کند.

این متخصص می توانند گستره وسیعی از مشکلات خانواده را شناسایی و برطرف کنند. این افراد باید در زمینه خانواده درمانی و ازدواج حداقل 2 سال تجربه بالینی داشته باشند

مزیت های دریافت مشاوره خانواده کدامند؟

همان طور که می دانید، خانواده اولین اجتماعی است که افراد آن را تجربه می کنند. این اجتماع باید سلامت کافی را داشته باشد، تا اعضای آن بتوانند با آرامش وارد اجتماعات بزرگتر شوند.

دریافت مشاوره خانواده به افراد یک خانواده کمک می کند تا مشکلات و معضلات را بهتر بررسی کنند و به خوبی بتوانند آن ها را حل کنند.

دریافت مشاوره خانواده مزایای متعددی دارد که در ادامه به شرح برخی از آنها می پردازیم.

1- بهبود روابط خانوادگی

معمولا در هر خانواده ای مشکلاتی وجود دارد؛ که این مشکلات گاهی باعث ایجاد فاصله و قطع ارتباط اعضاء خانواده می شوند.

این فاصله ها منجر به مشکلات بزرگتری در بستر آینده خانواده می شود؛ بنابراین وجود یک مشاور خوب می تواند به افراد خانواده کمک کند تا نقش خود را در خانواده درک کنند.

این مشاور از فروپاشی خانواده جلوگیری کرده و به افراد کمک می کند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و حرف ها و احساسات خود را صادقانه ابزار کنند.

مزیت های دریافت مشاوره خانواده کدامند؟

2- شادتر شدن خانواده

امروزه وقتی افراد دچار استرس می شوند و یا با مشکلی مواجه هستند، به سراغ ابزارهای هوشمند (تلویزیون، تلفن های هوشمند و…) می روند؛ در واقع با این کار می خواهند به نوعی از شرایط فرار کنند و این مساله باعث نگرانی و استرس سایر اعضاء خانواده می شود.

مشاور خانواده در این مواقع به افراد کمک می کند که با مشکلات خود روبرو شوند؛ همچنین نقش اعضای خانواده را در حل مشکل، درک کنند؛ این مساله باعث می شود که اعضاء خانواده در کنار هم مشکلات را حل کنند و زندگی شادتری داشته باشند.

3- بهبود روابط و تقویت پیوندها

در برخی از خانواده ها، فرزندان با یکدیگر درگیری دارند؛ این درگیری ها که ناشی از حسادت است، مشکلات دیگری را نیز در پی خواهد داشت. بسیاری از والدین این مساله را درک نمی کنند و به همین علت فرزندان شان با احساسات حل نشده تربیت می شوند.

دریافت مشاوره در این مورد، کمک بزرگی به والدین خواهد کرد. والدین می توانند با شناخت و درک فرزندانشان، اختلافات بین آن ها را حل کنند؛ همچنین صحبت مشاور با تک تک فرزندان باعث می شود که آنها رابطه بهتری با هم داشته باشند.

4- ایجاد عزت نفس

همه ما برای اینکه بتوانیم مشکلات زندگی خود را حل کنیم، به عزت نفس نیاز داریم.

افرادی که عزت نفس ندارند، در برابر مشکلات فردی و اجتماعی، آسیب پذیرتر هستند. بطور کلی اگر والدین عزت نفس نداشته باشند، به احتمال زیاد، فرزندان نیز عزت نفس نخواهند داشت.

وجود یک روانشناس و ارائه مشاوره به افراد خانواده کمک خواهد کرد که بیشتر همدیگر را بشناسند و درک کنند. بنابراین اعضاء خانواده احساس خوبی نسبت به خودشان و ارزش هایشان خواهند داشت.

تقویت عزت نفس در افراد به آنها کمک خواهد کرد که زندگی مثبت تر و شانس موفقیت بیشتری داشته باشند.

5- جلوگیری از طلاق

یکی از بزرگترین خطراتی که زندگی افراد را تهدید می کند، طلاق است. البته در برخی از مواقع ممکن است که افراد برای طلاق دلیل موجه ای داشته باشند؛ اما در بسیاری از موارد، دریافت مشاوره می تواند به زوج ها کمک کند تا زندگی خود را نجات دهند.

مشاور می تواند دلایل سوتفاهم و درگیری را در خانواده شناسایی کند؛ سپس به افراد در حل مشکلات و بهبود روابط کمک کرده و باعث استحکام خانواده شود.

حتی در صورتی که یکی از افراد برای طلاق مصمم باشد، سایر افراد خانواده می توانند با دریافت مشاوره، با این موضوع بهتر کنار بیایند و پذیرش آنها بالاتر خواهد رفت.

مزیت های دریافت مشاوره خانواده کدامند؟

6- سلامت روحی و جسمی

آرامش روحی علاوه بر سلامت روان، برای سلامت جسم نیز بسیار مفید است.

زمانی که افراد بتوانند یکدیگر را درک کنند و در کنار هم زندگی خوبی داشته باشند، سلامت روحی آنها بهبود یافته و آستانه تحملشان بالاتر می رود. این آرامش و توانایی بر سلامت جسمی افراد نیز تاثیرگذار خواهد بود.

وقت و زمان مناسب برای مراجعه به مشاور خانواده

زمانی که فکر می کنید مشکلات خانوادگی بزرگ شده اند و قادر به حل یا مدیریت آنها نیستید، باید به مشاور مراجعه کنید. مشاور در موارد مختلفی به شما کمک خواهد کرد تا مشکل را پشت سر بگذارید.

این موارد عبارتند از:

 • زمانی که فرزندان با مشکلاتی مانند: مدرسه، اختلالات تغذیه ای و… مواجه هستند.
 • زمانی که یک تغییر بزرگ در خانواده ایجاد شود؛ مانند یک حادثه طبیعی، زندانی شدن یکی از اعضاء خانواده، تغییر مکان و…
 • زمانی که یکی از اعضاء خانواده به طور ناگهانی فوت کند.
 • زمانی که یک عضو جدید به خانواده اضافه شود؛ مانند تولد یک فرزند یا فرزند خواندگی
 • زمانی که خشونت خانوادگی وجود دارد.
 • زمان طلاق
 • زمانی که پدر و مادر اختلاف دارند.
 • زمانی که مشکلات رفتاری کودکان وجود دارد.
 • زمانی که خواهران و برادران با هم مشکل دارند.
 • زمانی که خیانتی اتفاق می افتد.
 • مشکلات یا اختلاف نظر در مورد مسائل و مشکلات مالی

اگر یکی از مشکلاتی که در بالا گفته شد، در خانواده شما وجود دارد، می توانید با مرکز مشاوره هم اندیشان تماس بگیرید. این مرکز با اتکا به مشاوران خانواده باتجربه خود، به شما در حل مسائل خانواده و داشتن یک خانواده شاد کمک خواهد کرد.

با تماس با شماره 9099071985 یک وقت مشاوره خانواده برای شما رزرو می شود که می توانید در زمان رزرو شده با مرکز مشاوره هم اندیشان تماس گرفته و با بهترین مشاوران خانواده صحبت کنید.

دریافت مشاوره خانواده از بهترین و متخصص ترین مشاوران کشور

ویژگی های یک مشاور خانواده خوب

 • بدون کوچکترین قضاوتی به صحبت های مراجعان گوش می کند
 • امانت دار اسرار خانوادگی شماست.
 • شرایط و باورهای خانوادگی شما را درک می کند
 • هرگز شما را نصیحت نمی کند بلکه راهکار نشان می دهد.
 • به کوچکترین مشکلات شما توجه کرده و برای آن راهکار ارائه می دهد.
 • مشکلات شما را در زمان معقولی حل می کند به این معنا که جلسات خانواده درمانی را بی جهت افزایش نمی دهد.

دریافت مشاوره خانواده از بهترین و متخصص ترین مشاوران کشور

امروزه آگاهی افراد نسبت به گذشته بیشتر شده است و همه به دنبال راه هایی هستند که آرامش روحی خود را بهبود دهند؛ دریافت مشاوره نیز یکی از راه کارهایی است که به افراد کمک می کند تا از فشارهای روحی خود بکاهند.

از آنجایی که سلامت روانی خانواده بسیار اهمیت دارد، دریافت مشاوره خانواده نیز بسیار مهم می شود. این مشاوره ها می توانند به صورت حضوری و غیر حضوری باشند تا افراد از هر جایی بتوانند از خدمات ارائه شده استفاده کنند.

باید توجه داشت که مشاور و روانشناس باید مهارت و توانایی بررسی شرایط و درک موضوع را داشته باشد تا بتواند تعارض ها و مشکلات خانواده را به خوبی حل و فضل کند؛ بنابراین همواره در انتخاب مشاور خانواده دقت کنید.

مشاوره خانواده تلفنی

مشاوره تلفنی خانواده به صورت فردی یا گروهی انجام می شود و در آن، مشاور خانواده با فرد یا افراد خانواده صحبت کرده و به مشکلات پی می برد.

پس از بررسی ها، مشاور راه حل خود را ارائه می دهد و با دادن آگاهی، دیدگاه درست را به فرد نشان می دهد و در صورت نیاز، به فرد مهارت مقابله با مسائل و مشکلات را آموزش می دهد.

این مشاوره برای افرادی خوب است که به علت مشغله نمی توانند به صورت حضوری در مراکز مشاوره حضور داشته باشند و یا به مراکز مشاوره دسترسی ندارند؛ درنتیجه این افراد به راحتی می توانند با تنظیم وقت مشاوره از مزایای مشاوره خانواده بهره مند شوند.

مشاوره خانواده تلفنی

دریافت مشاوره حضوری مشاوره خانواده

در این نوع مشاوره فرد با تعیین وقت مشاوره، به تنهایی یا با اعضای خانواده در مرکز مشاوره حضور یافته و به صورت حضوری با مشاور صحبت کرده و از او راهنمایی و راه حل می گیرد.

در این نوع مشاوره به دلیل حضوری بودن، تشخیص مشکل دقیق تر صورت می گیرد و آموزش های مشاور خانواده بیشتر در ذهن درمان جو ها می ماند.

این شیوه به درد افرادی می خورد که مشکلات آن ها حاد و پیچیده شده است.

مشاوره خانواده حضوری بهتر است یا تلفنی؟

مراجعه به روانشناس و دریافت مشاوره به یکی از ضرورت های زندگی امروزی تبدیل شده است.

اما بسیاری از افراد زمان کافی برای مراجعه به روانشناس را ندارند. هزینه مراجعه به روانشناس نیز بالا است برای حل این مشکل مشاوره خانواده حضوری به شما پیشنهاد می کنیم.

در این نوع از مشاوره هزینه بسیار پایین تر از مشاوره حضوری بوده و از طرفی در زمان رفت و آمد نیز صرفه جویی می شود.

در جلسه مشاوره خانواده چه کارهایی انجام می شود؟

ابتدا مشاور با اعضای خانواده صحبت می کند تا مشکل را درک کند و از آن ها سوالاتی می پرسد تا مشکل را از دیدگاه هر کدام بررسی کند؛ سپس مشاور خانواده طرح درمانی خود را تعیین می کند. این طرح بدون سرزنش و مقصر دانستن اعضای خانواده اجرا می شود.

مشاوره خانواده باعث می شود اعضای خانواده بهتر با هم ارتباط بگیرند و بتوانند مشکلات خود را از طریق بهتری حل کنند.

علاوه بر آن مشاور خانواده با مهارت هایی که به خانواده یاد می دهد، به آن ها کمک می کند در مواقع بروز اختلاف، آن را به خوبی مدیریت کنند.

در جلسه مشاوره خانواده چه کارهایی انجام می شود؟

در جلسات مشاوره خانواده چه سوالاتی پرسیده می شود؟

در حالت کلی چنین سوالاتی پرسیده می شود

 • اختلاف دقیق ما بر سر چه مسائلی است
 • چه چیزهایی شما را دچار تنش کرده
 • الگوی رفتاری و ارتباطی اشتباه شما چیست؟
 • نقاط ضعف و قوت هر کدام از افراد خانواده
 • چه چیزی شما را به هم پیوند می دهد؟
 • ساختار قدرت در خانواده شما چگونه است؟
 • چه چیزی باعث شده نقش افراد در خانواده درست کار نکند؟
 • پس از این که به این سوالات را از شما پرسید و پاسخ های شما را ارزیابی کرد برای رفع مشکلات به شما راهکارهای علمی می دهد و شما را آموزش می دهد.

سخن آخر

برای اینکه بتوانید یک خانواده گرم، شاد و همراه داشته باشید، بهتر است همواره در ایجاد تعامل و ارتباط با تک به تک اعضاء خانواده بکوشید. چنانچه حل مشکلی خارج از توان شما بود، دریافت مشاور خانواده را در برنامه کار خود بگذارید.

دریافت مشاوره صحیح به شما کمک خواهد کرد تا بنیان های خانواده خود را مستحکم کنید و در برابر فشارهای روحی و روانی که اجتماع و محیط بر شما وارد می کند، کمتر آسیب ببینید.

با توجه به توضیحات داده شده، امیدواریم که همواره در خانواده احساس امنیت و آرامش داشته باشید؛ اما در صورتی که احساس می کنید به مشاوره خانواده نیاز دارید، با کارشناسان ما در هم اندیشان تماس بگیرید. ما در موسسه هم اندیشان آماده ارائه راهنمایی و مشاوره به شما هستیم.

می توانید با بهترین مشاوران خانواده در مورد مسائل خود صحبت کرده و راهکارهای اصولی را دریافت کنید. برای دریافت وقت مشاوره با شماره 9099071985 تماس بگیرید

سوالات متداول

مشاور خانواده کیست؟

مشاور خانواده متخصصی است که می تواند استرس و تعارضات بین اعضای خانواده را تا حد زیادی کاهش دهد و ارتباطات بین اعضای خانواده را افزایش دهد و مهارت های بیان احساسات را به افراد خانواده آموزش دهد.

مزیت های دریافت مشاوره خانواده کدامند؟

بهبود روابط خانوادگی – شادتر شدن خانوادگی – بهبود روابط و تقویت پیوندها – ایجاد عزت نفس – جلوگیری از طلاق – ایجاد سلامت جسمی و روحی و…

مشاوره تلفنی چه مزیت هایی دارد؟

هزینه آن کمتر از مشاوره حضوری است. همچنین در زمان فرد صرفه جویی می شود؛ چرا که نیازی به رفت و آمد نیست و با یک تلفن می توان به بهترین مشاوران دسترسی پیدا کرد.

اینستاگرام

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره