تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

نیاز عاطفی؛ با مهم ترین نیازهای عاطفی در هر رابطه آشنا شوید.

نیاز عاطفی؛ با مهم ترین نیازهای عاطفی در هر رابطه آشنا شوید.

همواره زمانی که خواسته و یا آرزوی شما برآورده می شود، بسیار خوشحال شده و احساس رضایت می کنید. این در حالی است که اگر به نیاز و آرزوی شما اهمیتی داده نشود، احساس ناکامی و شکست خواهید کرد.

از جمله نیازهایی که همه افراد دارند، نیاز عاطفی است. نیازهای عاطفی در هر رابطه ای باید به وسیله طرف مقابل تامین شوند؛ در غیر این صورت افراد از همدیگر دور می شوند و احساس ناخوشایندی نسبت به همدیگر خواهند داشت.

ما در این مقاله سعی داریم تا ضمن تعریف نیاز عاطفی، شما را با مهم ترین نیازهای عاطفی در هر رابطه آشنا کنیم. توصیه می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه بفرمایید.

نیاز عاطفی چیست؟

نیازهای عاطفی، حالات و شرایطی هستند که باید برآورده شوند تا بتوانیم شادی و آرامش را حس کنیم.

با برآورده شدن این نیازها ما به لحاظ روحی در تعادل خواهیم بود و باید خاطر نشان کرد که تامین نیازهای عاطفی برای یک زندگی سالم بسیار ضروری است.

مهم ترین نیازهای عاطفی زوجین کدامند؟

از مهم ترین نیازهای عاطفی اولیه که در هر رابطه ای باید به آن ها پاسخ داد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محبت
 • ارضای جنسی
 • گفت و گو
 • همراهی در تفریحات
 • صداقت
 • جذابیت جسمانی
 • حمایت مالی
 • حمایت خانوادگی
 • تعهد
 • تحسین

زمانی که در رابطه این نیازها برطرف می شوند، طرفین احساس رضایت و خوشحالی می کنند؛ اما اگر به این نیازها پاسخ داده نشود، موجب ناکامی و دلشکستگی می شود.

همواره بین زن و مرد اولویت های این نیازها فرق می کند و برخی از موارد برای یکی از طرفین مهم تر از سایر نیازهاست و بیشتر چالش های زندگی بر سر این مساله خواهد بود که کدام نیاز برای مرد و کدام نیاز برای زن اهمیت بیشتری دارد.

در یک رابطه نیازهای زن و مرد متفاوت از هم است؛ در واقع هیچ زن یا مردی نمی تواند نیازهای همسرش را با خود یکسان بداند.

هر شخص خودش باید نیازهای عاطفی مورد نظرش را به صورت اولویت بندی شده مشخص کند و با طرف مقابل این لیست را به اشتراک بگذارد.

مهم ترین نیازهای عاطفی زوجین کدامند؟

عاطفه و محبت

محبت به شما کمک می کند حس نزدیکی بیشتری با همسرتان داشته باشید. در رابطه عاطفی محبت به شکل های مختلفی مانند رفتار محبت آمیز کلمات عاشقانه تماس فیزیکی و تماس جنسی خود را نشان می دهد.

در بیشتر اوقات زوجین به نوع خاصی از محبت که طرف مقابل ارائه می دهد عادت می کنند و آن را به عنوان رفتار محبت آمیز می شناسند.

پذیرش

این که بدانید فرد مقابلتان شما را همان گونه که هستید دوست دارد و می پذیرد و نمی خواهد شما را تغییر دهد به شما دلرم داده و باعث می شود در رابطه احساس تعلق کنید. پذیرش داشتن احساس تعلق به او، خانواده و محیط اوست.

تایید

در هر رابطه ای اختلاف نظر ممکن است پیش بیاید اما زمانی که شما و طرف مقابلتان صد در صد با هم موافق نیستید باید همدیگر را درک کنید و به نگاه هم احترام بگذارید.این موضوع آن قدر مهم است که اگر طرف مقابل نتواند نگاه شما را به موضوع بفهمد احساس درک نشدن می کنید.

استقلال

با پیشرفت رابطه افراد علایق خود را به اشتراک می گذارند و با هم فعالیت های مشترکی را شروع می کنند و کم کم  حس نزدیکی و یکی شدن می کنند. یک نکته مهم در یک رابطه آن است که در رابطه باید استقلال دو طرف حفظ شود و هر دو نفر فضایی برای خود، علایق و ارتباط با دوستانشان در نظر بگیرند و به این فضای فرد مقابل نیز احترام بگذارند.

این مانع از آن می شود که هویت شما محو شود. این یک زنگ خطر است که شما برای نزدیکی بیشتر خود را کاملا شبیه فرد مقابل کنید. چنان چه حس می کنید در رابطه بسیار شبیه فرد مقابل شده اید زمانی را با دوستانتان بگذرانید.

امنیت

نشانه یک رابطه سالم داشتن امنیت است. به این معنا که در ابراز احساسات خود راحت هستید. به تصمیماتتان احترام گذاشته می شود.  به لحاظ فیزیکی امنیت دارید. محدودیت های خود را قاطعانه اعلام کنید و پذیرفته شود برای مثال اگر سر من داد بزنی نمی توانم جوابت را بدهم.

نیازهای عاطفی زنان کدامند؟

نیازهای عاطفی زنان در زندگی زناشویی، چندان چیزهای عجیب و پیچیده ای نیستند. فقط کافی است برای شناخت و درک زنان وقت بگذارید. راه های بسیار زیادی برای خوشحال کردن زنان از نظر عاطفی وجود دارد.

ازجمله مواردی که می تواند به نیازهای عاطفی زنان پاسخ دهد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • توجه به زن

این هدیه با ارزش ترین هدیه و احساسی است که می تواند یک زن را خوشحال کند. برای این کار باید به حرف های او گوش دهید، با او صحبت کنید و کارهای او را ببینید. همچنین زنان دوست دارند که از کارهای آنها تعریف کنید؛ بنابراین با تعریف و تمجید می توانید توجه خود را به او نشان دهید.

 • تعهد و وفاداری

زنان به وفاداری مرد بسیار اهمیت می دهند. این کار به آنها احساس رضایت خاطر زیادی می دهد.

 • رفع نیازهای مالی

یکی از مهم ترین نیازهای زنان تامین مالی است. آنها در رابطه به رفع نیازهای مالی خود بسیار فکر می کنند.

 • صداقت

زن ها همواره خواهان همسری صادق هستند که هیچ گاه دروغ نگوید.

 • احترام

یک زن همواره به احترام همسر خود نیاز دارد؛ همچنین انتظار دارد تا از او محافظت کند. در واقع حس امنیتی که یک مرد می تواند به یک زن بدهد، بسیار رضایت بخش است.

نیازهای عاطفی مردان کدامند؟

نیازهای عاطفی مردان کدامند؟

مردها نیز در رابطه به دنبال رفع نیازهای عاطفی خود هستند. در واقع شاید نیازهای مردان با زنان فرق داشته باشد؛ اما مردان نیز به محبت نیاز دارند و از مواردی که می تواند به یک مرد احساس رضایت و خوشحالی دهد، می توان به موارد زیادی اشاره کرد.

برخی از این موارد عبارتند از:

 • امنیت

امنیت، یکی از عناصر مهم در رابطه است. زن ها بیشتر به این فکر می کنند که مردان تمایلی به پذیرش تعهد ندارند؛ اما مردان زمانی که تعهدی را می پذیرند، تا طولانی مدت به آن پایبند هستند.

امنیت برای مرد یعنی اینکه می تواند امید و آرزوهایش را با یک نفر دیگر تقسیم کند. امنیت در نظر او یعنی این که می تواند با فرد دیگری آینده مشترکی بسازد.

 • فاصله

مردان باید گاهی اوقات تنها باشند. آن ها برخلاف زن ها، گاهی به تنهایی نیاز دارند. زمانی برای صرف مطالعه، ورزش، گذراندن وقت با دوستان و… .

در این مواقع زنان نیز باید شرایط را درک کنند و اجازه دهند که مرد کمی تنها باشد.

 • نزدیکی عاطفی

معمولا مردها از بروز احساسات خود اجتناب می کنند؛ زیرا فکر می کنند که بروز احساسات نشان دهنده ضعف آنهاست.

مردها برای بروز احساسات خود به زمان نیاز دارند. در این راستا زنان باید مردان را درک کنند تا آن ها بتواند احساسات خود را ابراز کنند.

نزدیکی عاطفی

 • رابطه جنسی

رابطه جنسی خوب، یکی از الزامات رابطه موفق است. زن و مرد برای بهتر کردن رابطه خود، به ارتباط جنسی نیاز دارند.

این نیاز در مردها بیشتر از زنان است؛ زیرا مردها می خواهند مطمئن شوند که برای زن ها جذاب هستند.

 • احترام

مردها همواره برای جلب احترام تلاش می کنند. آنها دوست دارند که آدم های مهم زندگی شان همواره احترام آنان را حفظ کنند.

بنابراین در رابطه باید احترام وجود داشته باشد. اگر مرد احترام موردنظر را دریافت نکند، احساس ناامنی خواهد کرد.

 • قدردانی

مردان همواره مغرورتر از زنان هستند. معمولا زن ها همواره دوست دارند که مورد قدردانی قرار بگیرند؛ اما مردان نیز گاهی به قدردانی نیاز دارند؛ گرچه شاید این مساله را هیچ وقت بازگو نکنند.

در رابطه زن و مرد، زن نیز باید از کارهای خوب همسرش تشکر کرده و از او قدردانی کند. تعریف و تمجید از مرد باعث می شود که او احساس مفید بودن کرده و رضایت خاطر داشته باشد.

قدردانی

در  آخر

نیازهای عاطفی، از مهم ترین نیازهای هر رابطه ای هستند.

افرادی که وارد یک رابطه می شوند باید بتوانند به نیازهای عاطفی طرف مقابل پاسخ دهند. بدین ترتیب از رابطه احساس رضایت و خرسندی خواهند داشت و این رابطه می تواند ادامه داشته باشد.

نیازهای عاطفی برای هر شخص شامل موارد متعددی می شود و اولویت بندی آنها نیز منحصر به همان فرد است؛ بنابراین دلیلی وجود ندارد که هم زن و هم مرد نیازهای عاطفی یکسان و اولویت های یکسانی داشته باشند.

ما در این مقاله سعی کردیم تا مهم ترین نیازهای عاطفی هر رابطه را به شما معرفی کنیم. در صورتی که در مورد این نیازها به اطلاعات دقیق و مشاوره بیشتر نیاز داشته باشید، می توانید با کارشناسان ما در هم اندیشان در ارتباط باشید.

سوالات متداول

در صورتی که نیازهای عاطفی رفع نشوند، چه اتفاقی می افتد؟

در صورتی که در یک رابطه به نیازهای عاطفی توجه نشود، کم کم دو طرف از هم دور شده و روابط آن ها تیره می شود. در یک رابطه زناشویی، عدم رفع نیازهای عاطفی مشکلات زیادی را به بار می آورد و در نهایت ممکن است به طلاق و جدایی برسد.

مردان چگونه می توانند از همسر خود تعریف و تمجید کنند؟

برای تمجید از زن ها، باید به جزئی ترین مسائل نیز توجه داشت. باید به او بگویید که بی نظیر است و از کار او بسیار خوشتان آمده است. قدردانی و تشکر، زن و مرد ندارد و زنان نیز باید از همسر خود قدردانی کنند و به او انگیزه کار و زندگی بهتر را بدهند.

آیا نیاز مالی نیز یکی از نیازهای عاطفی است؟

بله، نیاز مالی و حمایت مالی از طرف مقابل نیز یکی از نیازهای عاطفی است. در واقع در هر رابطه ای دو طرف از نظر مالی و معنوی به یکدیگر وابسته می شوند؛ بنابراین این نیاز نیز زیر مجموعه نیازهای عاطفی است.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره