تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

خشم و عصبانیت در کودکان | راهکار های کنترل خشم کودکان

خشم و عصبانیت در کودکان

همانطور که افراد بزرگسال خشم را میتوانند به یک احساس منفی تبدیل کنند و رفتار پرخاشگرانه داشته باشند، کودکان نیز از این قاعده مستثنا نیستند و ممکن است نتوانند خشم خود را مدیریت کنند. کنترل خشم در کودکان یک مسئله بسیار مهم است، شما باید به کودک خود مدیریت خشم و عصبانیت در کودکان را یاد بدهید، اگر فرزند شما به یک کودک پرخاشگر، عصبانی و مضطرب تبدیل شود.

مسلما هم به خود و هم به اطرافیان آسیب میرساند به همین علت در این مقاله از مرکز مشاوره هم اندیشان به بررسی خشم و عصبانیت در کودکان خواهیم پرداخت  و آموزش راهکار های کنترل خشم در کودکان را نیز برای شما ارئه خواهیم کرد.

نشانه های کودک عصبی و پرخاشگر

بعضی از کودکان زمانی که خوشحال نیستند، نگران یا بی حوصله هستند رفتارهای پرخاشگرانه و غیر قابل درک و کنترلی از خود نشان میدهند، که میتواند برای کل خانواده استرس زا و خطرناک باشد.

برخی از علائمی که نشان می دهد کودک پرخاشگر است و در کنترل عصبانیت ضعیف است عبارتند از:

  • مشکل در برقراری ارتباط
  • پرخاشگری
  • ایجاد اختلال در زندگی خانوادگی
  • رفتار های اشتباه بصورت مکرر
  • خستگی و نامیدی مکرر

شما می توانید از مشاوران  با تجربه هم اندیشان در این زمینه کمک بگیرید.

نشانه های کودک عصبی و پرخاشگر

راهکارهای برای آموزش کنترل خشم به کودکان

  • الگو باشید

بهتر است خودتان یک الگو برای کنترل عصبانیت در کودکتان باشید، اگر کودکتان ببیند که شما در هنگام عصبانیت خونسردی تان را حفظ میکنید، او نیز در کنترل عصبانیت و تشخیص رفتار مناسب  و رفتار نامناسب دچار مشکل نخواهد شد.

بعضی اوقات والدین احساساتشان را پنهان میکنند البته خوب است که کودکان از مشکلات خانواده با خبر نباشند تا دچار اضطراب نشوند اما در برخی موارد آنها نیاز دارند تا ببینند در مواقع بحرانی والدینشان چگونه احساس عصبانیت خود را کنترل کنند.

وقتی که عصبانی می شوید مسئولیت رفتار خود را بپذیرید و از کودک خود معذرت خواهی کرده و رفتار صحیح خود را بروز دهید.

  • آموزش تفاوت بین احساس عصبانیت و پرخاشگری

یک کودک معمولا در درک تفاوت میان احساس عصبانیت و رفتار پرخاشگرانه مشکل دارند. به کودکتان درباره احساسات آموزش دهید و به او یاد دهید که احساس خستگی و عصبانیت و یا نا امیدی شان را برایتان بگویند و و در این مورد با شما صحبت کنند.

در کودکان که احساساتی هستند ناراحتی و آسیب به شکل رفتار پرخاشگرانه نمود پیدا میکند. به کودکتان یاد دهید که چگونه احساساتش را بشناسد و به طور کلامی بیان کند مثلاً در مواقعی که عصبانی است بگویید:

” من از دست تو عصبانی ام چون تو بدون اجازه اسباب بازی من را برداشته ای.”

راهکارهای برای آموزش کنترل خشم به کودکان

همچنین، به او بگویید که عصبانیت هم مثل بقیه احساسات میباشد که بعضی وقت ها ما احساس عصبانیت میکنیم و این اصلا چیز عجیب یا بدی نیست، ولی باید بتوانیم عصبانیتمان را با کلام بیان کنیم نه با رفتار های پرخاشگرانه، مثل (کتک زدن یا فحش دادن) بروز دهیم.

  • ورزش کردن و بازی کردن

در برنامه روزانه فرزندتان ورزش و بازی کردن با او را قرار دهید فعال بودن و فعالیت داشتن می تواند یک راه حل عالی برای کاهش یا توقف احساسات خشم در کودکان باشد. ورزش کردن یک راهکار عالی برای بهبود ترس، اضطراب و افسردگی است.

  • وضع قوانین برای عصبانیت

یک قانون نوشته شده در خانه تان بگذارید که مشخص میکند که چه کار می توانند بکنند وقتی که عصبانی میشوند و اگر قانون را رعایت نکنند چه پیامدهایی برایشان دارد.

قوانین عصبانیت باید با مرکزیت ادب و احترام باشد چون احساس عصبانیت این حق را به آنها نمیدهد که به دیگری بی احترامی کرده یا به آنها آسیب برساند و هم چنین در آن قانون خانگی باید لحاظ شود که پرخاشگری بطور کلی ممنوع است.

  • در صورت نیاز پیامدهای رفتاری را دنبال کنید

کودکان باید وقتی که قوانین غلبه بر عصبانیت را دنبال میکنند پیامدهای مثبت دریافت کنند و وقتی نقض قوانین میکنند پیامدهای منفی دریافت کنند. پیامدهای مثبت باید رعایت شود تا رفتارهای خوب کودک ادامه پیدا کند، البته تاثیر بکارگیری پیامدهای رفتاری به سن کودکتان بستگی دارد؛ و خیلی طبیعی است که کودکتان در بعضی موقعیتها نتوانند عصبانیت خود را کنترل کنند.

در پایان

فراموش نکنید اگر فرزند شما در موقعیتی قرار می‌گیرد و می‌تواند از راهبردهای سالم برای کنترل خشم خود استفاده کند، تلاش‌های او را تحسین کنید، زیرا این کار به او در توانایی مدیریت خشم خود کمک می‌کند. اجازه ندهید عصبانی شدن و خشمگین شدن به یک رفتار و احساس عادی در کودک شما تبدیل شود.

می توانید با روانشناسان مجرب مرکز مشاوره هم اندیشان از سراسر کشور و بدون پیش شماره با 02191023933 تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا خشم و عصبانیت در کودکان طبیعی است؟

خشمگین شدن کودکان یک امر طبیعی است، اما آموزش کنترل خشم به کودکان نیز ضروری است در این مقاله راهکار های آموزش کنترل خشم به کودکان را ارائه کرده ایم.

خشم از چه سنی در کودکان شروع می شود؟

خشم می تواند حتی در نوزادان هم ظاهر شود. خشم و عصبانیت با رشد نوزاد افزایش می یابد.  و اگر به موقع کنترل نشود به بالاترین مقدار خود در نوجوانی میرسد که میتواند در آینده دردسر ساز شود.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره