تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

مشاوره شکست عشقی و راهکار های طلایی درمان آن + دریافت مشاوره آنلاین بعد از شکست عشقی

مشاوره شکست عشقی – دریافت مشاوره روانشناسی آنلاین و تلفنی بعد از شکست عشقی

مشاوره شکست عشقی از مواردی است که برای افرادی که درگیر یک رابطه سمی بوده اند یا به تازگی از عشق خود جدا شده اند بسیار مفید و ضروری است.

یکی از زیباترین و عمیق ترین ارتباطات انسانی، عشق است. هر انسانی در طول زندگی خود عشق را تجربه می کند؛ البته گاهی ممکن است این عشق با جدایی تمام شده و تمامی احساسات خوشایند، تبدیل به غم و اندوه شوند.

در این هنگام فرد با شکست عشقی مواجه شده و رنج و غم سنگینی را تحمل می کند که اگر به موقع درمان نشود، عواقب جبران ناپذیری خواهد داشت.

شکست عشقی معمولا در زنان با افسردگی همراه است و در مردان نیز در بسیاری موارد با مصرف الکل و مواد مخدر همراه است و این اهمیت درمان شکست عشقی را به تنهایی مشخص می کند.

برای اینکه بیشتر با شکست عشقی و مشاوره روانشناسی آن آشنا شوید، توصیه می کنیم که در ادامه این مقاله با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید.

شکست عشقی چیست و چرا اتفاق می افتد؟

شکست عشقی به پایان غیر منتظره و دردناک عشق گفته می شود. یعنی این که فرد به دلایل مختلف از معشوقه خود جدا شده و تمامی احساسات خوب، تبدیل به غم و اندوه می شوند.

این جدایی به علل مختلفی اتفاق می افتد که از شایع ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پایان دادن به رابطه با بهانه تراشی های مختلف
 • پایان رابطه به دلیل خیانت
 • پایان رابطه به دلیل دعوا و عدم تفاهم
 • پایان رابطه با احترام به دلایل مختلف

و…

شکست عشقی چیست و چرا اتفاق می افتد؟

علل شکست عشقی از نظر روانشناسی کدامند؟

شکست عشقی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که برخی از این دلایل بسیار عمیق و ریشه ای هستند و همین باعث می شود که فرد از همان ابتدا انتخاب اشتباهی داشته باشد. علاوه بر این رفتارهای اشتباه در رابطه نیز می توانند باعث بروز شکست عشقی شوند.

از نظر روانشناسی دلایل شکست عشقی می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • نداشتن عزت نفس

در بسیاری از مواقع افراد به دلیل نداشتن عزت نفس کافی، وارد یک رابطه یک طرفه می شوند. این افراد کارهایی را می کنند که باعث تحقیر خود می شوند؛ در هر شرایطی به خواسته طرف مقابل تن می دهند و خود را فراموش می کنند. این مساله باعث تخریب فرد و رابطه او خواهد شد.

 • دلبستگی نا ایمن

این نوع دلبستگی برای کسانی است که دوران کودکی سختی را پشت سر گذاشته اند. این مساله باعث می شود که این افراد در بزرگسالی نسبت به دیگران وابستگی افراطی داشته باشند.

 • عدم داشتن مهارت های ارتباطی کافی

یکی دیگر از علل شکست عشقی، نداشتن مهارت کافی در زمینه ارتباطات فردی و عاطفی است. افرادی که مهارت های ارتباطی را ندارند، نمی توانند رابطه را به خوبی پیش ببرند. این مساله باعث از بین رفتن رابطه خواهد شد.

 • اختلالات شخصیتی

گاهی اختلالات شخصیتی در طرفین، باعث شکست رابطه می شود.

این اختلالات عبارتند از:

 • اختلال روان نژندی

اختلال روان نژندی یک نوع درگیری دایمی با اضطراب و افسردگی است، در این نوع اختلال فرد همواره منتظر یک خطر است که او را تهدید می کند. این اختلال باعث ترس دایمی در فرد شده و او را آسیب پذیر می کند. به همین دلیل این نوع اختلال می تواند یکی از دلایل شکست عشقی باشد.

علل شکست عشقی از نظر روانشناسی کدامند؟

فواید مشاوره شکست عشقی

مشاوره شکست عشقی می تواند به فرد کمک کند تا سریعتر خود را پیدا کند و به زندگی نرمال خود برگردد

بتواند اهدافی بزرگ برای خود بسازد و به زندگی خود معنا ببخشد. علاوه بر آن مشاوره شکست عشقی می تواند فرد را از تصمیمات عجولانه و یا تصمیم به خودکشی منصرف کند و باعث شود فرد خیلی سریع به زندگی روزمره خود بازگردد.

انواع مشاوره شکست عشقی

دو نوع شکست عشقی وجود دارد که مشاور با توجه به نوع آن راهکارهای متناسبی را ارائه می دهد در ادامه به بررسی آن می پردازیم :

شکست عشقی یک طرفه

در این حالت دختر یا پسری علاقه زیادی به طرف مقابل دارد بدون آن که نفر مقابل علاقه ای داشته باشد. این نوع شکست عشقی بسیار فرد را آسیب پذیر می کند و می تواند ا.و ار تا مرز خودکشی و آسیب به خود نیز ببرد. مشاوره شکست عشقی برای این نوع از افراد بسیار ضروری است.

شکست عشقی دوطرفه

شکست عشقی دو طرفه نیز بسیار تلخ و ناگوار است. در این حالت طرفین همدیگر را می خواهند اما خانواده ها مانع از رسیدن آن ها به هم شوند.

مشاوره در این حالت نیز می تواند به حل مسائل طرفین کمک زیادی کند.

راه های درمان شکست عشقی

افرادی که با شکست عشقی روبرو می شوند، شرایط سختی را تحمل می کنند. این افراد برای بازگشتن به زندگی عادی به حداقل 6 ماه زمان نیاز دارند تا این مشکل را درمان کنند.

راه های درمان شکست عشقی عبارتند از:

 • ورزش کردن

ورزش کردن باعث افزایش ترشح هورمون سروتونین در مغز می شود. بنابراین احساس شادابی در فرد بیشتر شده و روحیه او بهتر خواهد شد. همچنین ورزش باعث بالارفتن ضربان قلب شده و در روحیه فرد تاثیر بسزایی دارد.

 • سفر

برای اینکه بتوانید افکار خود را متمرکز کرده و افکار منفی را از خود دور کنید، سفر کنید. سفر کردن و به ویژه طبیعت گردی می تواند کمک بزرگی به روحیه شما بکند.

 • تغییر در ظاهر

تغییرات کوچک در ظاهر مانند تغییر در لباس یا رنگ مو، کمک زیادی به بهبود روحیه فرد خواهد کرد.

 • به فکر انتقام نباشید.

یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنید، این است که به فکر انتقام نباشید. در صورتی که طرف مقابل را عاشقانه دوست دارید و او در مقابل این عشق به شما خیانت کرده و یا شما را رها کرده است، بهتر است به جای فکر به انتقام، افکار مثبت را جایگزین احساسات منفی کنید.

 • رابطه جدیدی را شروع نکنید.

طبق تحقیقات انجام شده، شروع یک رابطه جدید بلافاصله بعد از یک رابطه قبلی، صدمات جدی را به طرفین رابطه وارد می کند. شاید فکر کنید که رابطه جدید می تواند باعث بهبود شرایط روحی شود؛ اما معمولا رابطه جدید به سود هیچ یک از طرفین رابطه نیست و باعث شکل گیری روابط سالمی نخواهد شد.

 • کنار آمدن با اتمام رابطه

مهم ترین مرحله درمان شکست عشقی این است که با تمام شدن آن کنار بیایید. پذیرفتن این موضوع برای همه سخت است؛ اما برای گذر از این مرحله و التیام غم و رنج ها، باید با این موضوع بالغانه برخورد کرد.

کنار آمدن با اتمام رابطه

 • خود را سرزنش نکنید.

معمولا افراد بعد از پایان رابطه دچار احساسات ضد و نقیضی می شوند. برخی از افراد مدام خود را به خاطر پایان دادن به رابطه سرزنش می کنند. این مساله باعث می شود که فرد به سمت افسردگی برود. بنابراین باید از اشتباهات گذشته درس بگیرید و آنها را تکرار نکنید.

سرزنش کردن خود هیچ قدم مثبتی برای درمان شکست عشقی نیست و شرایط را بدتر خواهد کرد.

 • تغییر دکوراسیون و نظافت

یکی از کارهایی که باعث تخلیه انرژی می شود، نظافت یا تغییر دکوراسیون است. برای اینکه افکار منفی را از خود دور کنید، می توانید خود را با تغییر دکوراسیون خانه یا محل کار سرگرم کنید. این کار حواس شما را از فکر کردن به گذشته دور کرده و احساس مثبتی را در شما ایجاد خواهد کرد.

 • تهیه کردن فهرستی از اهداف

از موثرترین راه کارهایی که به درمان شکست عشقی کمک می کند، هدف گذاری است. بنابراین می توانید یک فهرست از اهداف کوتاه مدت و یک فهرست از اهداف بلند مدت تهیه کنید. این اهداف نباید پیچیده و دست نیافتنی باشند. بلکه باید به شما کمک کنند تا برای آینده انگیزه پیدا کنید.

 • وقت گذراندن با خانواده و دوستان

گذراندن وقت با خانواده و دوستان یکی دیگر از راه های درمان شکست عشقی است. زمانی که شما با خانواده خود وقت می گذرانید، می توانید خلاء های عاطفی را پر کنید و این امر باعث می شود که کمتر به فکر رابطه قبلی خود بیفتید.

 • دوری از شبکه های اجتماعی برای مدتی

شبکه های اجتماعی ممکن است رابطه گذشته را به یاد شما بیاورند. بنابراین برای اینکه بهتر بتوانید رابطه قبلی را فراموش کنید، بهتر است که از شبکه های اجتماعی فاصله بگیرید.

 • پیدا کردن علت شکست

پیدا کردن علت شکست به شما کمک خواهد کرد که در رابطه های آینده از این تجربه استفاده کرده و دیگر شکست نخورید.

فرصت دادن به خود

 • فرصت دادن به خود

معمولا هر شخصی با توجه به شخصیت و شرایط خود به زمان نیاز دارد تا این مرحله را پشت سر بگذارد. بنابراین بهتر است که به خود برای کنار آمدن با این بحران، فرصت دهید.

 • دور انداختن هر چیزی که باعث یادآوری رابطه می شود.

معمولا در رابطه ها هدیه دادن و هدیه گرفتن مرسوم است. بنابراین بسیاری از ما این هدایا را به عنوان یادگاری نگهداری می کنیم.

اما بعد از پایان یک رابطه عاشقانه، بهتر است که تمامی یادگاری ها، عکس ها، پیام ها و… را دور بریزید. بدین ترتیب خیلی سریع تر می توانید با این شکست عشقی کنار بیایید.

 • دریافت مشاوره روانشناسی

بهترین راه درمان شکست عشقی، دریافت مشاوره روانشناسی است. چنانچه با هیچ کدام از روش های قبلی نتوانستید که درد و رنج خود را التیام دهید، حتما به روانشناس مراجعه کنید. روانشناس به شما کمک خواهد کرد تا افکار منفی را از خود دور کرده و افکار مثبت را جایگزین آن کنید.

درمان شکست عشقی در زنان

اگر درگیر شکست عشقی شده اید، به موارد زیر دقت کنید:

 • رابطه را تمام شده بدانید و به خود زمان بدهید.
 •  سعی نکنید با او تماس بگیرید یا کاری برای برگرداندن او به رابطه کنید؛ چرا که بی فایده است یا ممکن است پس از برگشت دوباره شما را ترک کند.
 • شکست عشقی در زنان منجر به پایین آمدن عزت نفس می شود؛ باید این نکته مهم را بدانید و روی بالا رفتن عزت نفس خود کار کنید.
 •  لیستی از نقاط قوت خود تهیه کنید و هنگامی که افکار منفی و خود سرزنشی به سمت شما آمد، این لیست را مرور کنید.
 • بهتر است از زاویه ای دیگر به موضوع نگاه کنید و بدانید که شما شکست نخورده اید بلکه تجربه کسب کرده اید و قوی تر شده اید. اتمام این رابطه به این معنا نیست که شما لایق عشق نیستید یا در هر رابطه ای رها خواهید شد.
 • با دوست صمیمی خود در این باره صحبت کنید و با او در مورد احساساتتان صحبت کنید تا آرام شوید.
 • به خودتان عشق ورزید. اگر بتوانید خود را دوست بدارید به راحتی می توانید فرد مقابل را فراموش کنید و خودتان الویت اول زندگیتان می شوید.
 • یک فعالیت جدید شروع کنید و وقت و انرژی خود را بر روی آن بگذارید. می توانید یک هنر جدید را امتحان کنید یا یک ورزش را شروع کنید.

درمان شکست عشقی در مردان

 • یکی از مهمترین مراحل برای درمان سوگواری است؛ به این معنی که به خودتان اجازه تخلیه احساسات بدهید و جلوی آن را نگیرید.
 • فعالیت هایی ماند ورزش مدیتیشن کنید.
 • مسافرت بروید.
 • فیلم های خنده دار ببینید.
 • به نیازهای خود بیشتر توجه کنید.
 • به خود عشق ورزید.
 • برای فراموشی رابطه گذشته به سرعت وارد رابطه دیگری نشوید و از برقراری روابط سطحی نیز بپرهیزید.
 • در شبکه های اجتماعی یا سایر جاها او را چک نکنید؛ این کار به درد شما می افزاید.

فواید استفاده از مشاوره شکست عشقی در بهبود وضعیت روحی زندگی فردی

چقدر زمان می برد تا یک نفر را فراموش کنیم؟

خبر خوب برای کسانی که شکست عشقی را تجربه کرده اند این است که این درد همیشگی نیست و با گذر زمان و گرفتن مشاوره می توان با آن کنار آمد.

شما می توانید با کمک گرفتن حرفه ای این مدت را کوتاهتر کنید. چرا که کمک تخصصی بهتر یم تواند در این مورد به شما کمک کند. در نظر داشته باشید این زمان برای افراد با روحیات مختلف متفاوت است.

مدت کنار آمدن با شکست عشقی در زنان  و مردان

مردان زودتر عشقشان را فراموش می کنند یا زنان؟ این سوال بسیاری از افراد است. با این که مدت زمان کنار آمدن با شکست عشقی در زنان و مردان متفاوت است چرا که هر دو جنس به شیوه متفاوتی رفتار می کنند.

زنان در ابتدای جدایی واکنش های شدیتر احساسی را از خود بروز می دهند آن ها گریه می کنند با دوستانشان در مورد جدایی صحبت می کنند مسئله را تحلیل می کنند

اما مردان در ابتدا احساس آزادی کرده و اوایل جدایی را در ناآگاهی سپری می کنند. اما پس از آن به مصرف مواد یا الکل روی می آورند  و کمتر واکنش شدید نشان می دهند.

در حالت کلی زمان مشخصی برای کنار آمدن با شکست عشقی وجود ندارد و این زمان بیشتر به  شخصیت افراد بستگی دارد.

فواید استفاده از مشاوره شکست عشقی در بهبود وضعیت روحی زندگی فردی

مشاوره می تواند در درمان شکست عشقی بسیار کمک کننده باشد.

مشاوره فواید زیر را در درمان شکست عشقی دارد:

تخلیه احساسات منفی

فرد می تواند در مورد شکست عاطفی با روانشناس صحبت کند و احساساتش را تخلیه کند. بدون آنکه نگران قضاوت باشد و فرد نگران برملا شدن راز هایش نخواهد بود چرا که مشاور محرم اسرار است.

دیدگاه های منفی فرد راجع به خودش را متعادل می کند

شکست عشقی رنج زیادی برای افراد دارد. ممکن است فرد خود را سرزنش کند و احساس ناکافی بودن کند یا در روند جدایی خود را تمام و کمال مقصر بداند.

روانشناس او را با دیدگاه های غلطی که شکست عاطفی برای او ایجاد کرده آگاه می کند و اجازه نمی دهد دیدگاه های منفی افراطی فرد راجع به خودش عزت نفس او پایین بیاورد.

دیدگاه های درستی به فرد می دهد

روانشناس فرد را نسبت به فوایدی که این جدایی داشته اگاه می کند. در بسیاری از موارد ما وارد روابطی می شویم که برای هر دو طرف مضر است و روند طبیعی زندگی هر دو نفر را به هم می ریزد.

در مشاوره شکست عشقی مشاور از دید دیگری به قضیه نگاه کرده و فرد را از مزایای جدایی از این فرد آگاه می کند و به او می گوید اگر این رابطه ادامه می داشت، چه اتفاقات تلخی ممکن بود رخ دهد.

قطعا فردی که رنج عاطفی را تحمل می کند آن قدر واقع بین نیست که این موارد را ببیند. مشاور چشم فرد را به روی حقایق باز کرده و کمک

هزینه مشاوره شکست عشقی

هزینه مشاوره شکست عشقی مانند سایر هزینه های روانشناسی محاسبه می شود . در صورتی که بخواهید هزینه کمتری بپردازید و یا نمی توانید به صورت حضوری به مراکز مشاور مراجعه کنید مشاوره تلفنی یا آنلاین جوابگوی شما است. مرکز مشاوره هم اندیشان خدماتی را بدین منظور فراهم کرده است.

بسته های مشاوره تلفنی هم اندیشان از 10 دقیقه تا 60 دقیقه وجود دارد که هزینه آن در زمان تخفیف بین 75 هزارتومان تا 210 هزار تومان است.

می کند فرد واقع بینانه و با آرامش دوره سوگواری را طی کند.

دریافت مشاوره روانشناسی آنلاین و تلفنی بعد از شکست عشقی

بسیاری از افراد بنا به دلایل مختلف نمی توانند به صورت حضوری به روانشناس مراجعه کنند؛ اما امروزه راه های سریع تر و راحت تری نیز وجود دارد. شما می توانید در هر ساعت شبانه روز و از هر کجای دنیا با مشاوره آنلاین یا تلفنی، افکار منفی را از خود دور کنید.

مشاوره آنلاین و تلفنی نیز همان کیفیت مشاوره حضوری را دارد؛ با این تفاوت که در هزینه ها و زمان صرفه جویی شده و فرد راحت تر می تواند حرف های خود را به مشاور بزند.

دریافت مشاوره روانشناسی آنلاین و تلفنی بعد از شکست عشقی

سخن آخر

شکست عشقی، پایان تلخ یک رابطه عاشقانه زیباست که به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. در این هنگام، فرد دچار غم و اندوه شده و ممکن است تا مرز افسردگی نیز پیش برود. بنابراین بهتر است که هر چه زودتر به فکر درمان شکست عشقی بود.

ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را با شکست عشقی، علل و راه های درمان آن آشنا کنیم. در صورتی که در این زمینه به مشاوره و راهنمایی نیاز داشته باشید، می توانید با کارشناسان ما در هم اندیشان در ارتباط باشید.

برای مشاوره تلفنی با شماره تلفن 02191023933 تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا بعد از شکست عشقی، 6 ماه زمان برای گذشتن از بحران کافی است؟

بعد از شکست عشقی هر فردی به زمان نیاز دارد؛ اما این مدت زمان برای هر فرد با توجه به شخصیت و شرایط او فرق می کند. به صورت میانگین 6 ماه زمان برای گذشتن از این مرحله در نظر گرفته شده است که برای برخی از افراد بیشتر و برای برخی دیگر کمتر از این زمان لازم است.

چرا بعد از پایان یک رابطه، نمی توان بلافاصله به رابطه دیگر فکر کرد؟

معمولا بیشتر رابطه هایی که بلافاصله بعد از پایان یک رابطه ایجاد می شوند، از روی هیجان بوده و فرد نمی تواند با افکار مثبت و بررسی های درست رابطه جدیدی را شروع کند. بنابراین رابطه دوم نیز با شکست مواجه می شود.

مشاوره شکست عشقی چه کمکی به فرد می کند؟

تخلیه هیجانات منفی، اصلاح دیدگاه های افراطی و آگاه کردن فرد از جنبه های خوب جدایی

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره