تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

بیماری ترس از دست دادن عزیزان چیست و چگونگی غلبه و درمان آن

بیماری ترس از دست دادن عزیزان چیست و چگونگی غلبه و درمان آن

ترس از دست دادن عزیزان یک ترس طبیعی است. بسیاری از افراد به از دست دادن عزیزان فکر می کنند و از آن ترس دارند. این ترس زمانی اختلال محسوب می شود که شما بدون این که عزیزانتان بیمار باشند یا دلیل دیگری وجود داشته باشد از مرگ آن ها می ترسید.

این ترس فعالیت های زندگی روزمره شما را تحت تاثیر قرار می دهد، بدون آن که دلیل خاصی برای ترس باشد. در ادامه با ما همراه شوید تا در مورد ترس از دست دادن عزیزان توضیح داده و دلایل و راه های درمان آن را بر شماریم.

ترس از دست دادن عزیزان چیست؟

فومو یا ترس از دست دادن می تواند در هر زمینه ای از زندگی رخ بدهد. در زمینه مرگ نیز ممکن است بترسیم عزیزان خود را از دست بدهیم. اما به عقیده فروید ترس از دست دادن عزیزان در افراد، ترس از ماهیت مرگ در خود فرد است.

فرد باید بتواند حقیقت مرگ را قبول کند و آن را به عنوان بخشی از روند زندگی قبول کند. مقابله با ترس از مرگ یا اضطراب مرگ شناسی از مواردی است که فرد باید آن را یاد بگیرد و از عمر خود به خوبی استفاده کند.

در مورد ترس از دست دادن عزیزان، ما با دو نوع ترس سالم و ترس ناسالم مواجه هستیم در ترس سالم فرد به نبود عزیزانش فکر کرده و زندگی بدون آن ها را تصور کرده و چار ترس می شود این ترس گاهی به سراغ فرد می آید و پس از چند دقیقه از یاد فرد میرود.

اما در ترس ناسالم یا فوبیا، فرد اضطراب شدید دارد و به طور پیوسته به اینکه اگر عزیزانش نباشد زندگی او چگونه خواهد شد فکر می کند. این ترس باعث به خطر افتادن سلامتی فرد می شود و با اختلال خواب یا خوردن یا ناراحتی های معده همراه است.

ترس از دست دادن عزیزان چیست؟

دلایل ترس از دست دادن عزیزان چیست؟

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم یکی از مهمترین دلایلی که باعث ترس از دست دادن عزیزان می شود پدیده اضطراب مرگ شناسی (thanatophobia) است؛ در این حالت فرد نتوانسته با مرگ کنار بیاید و آن را به عنوان بخشی از روند زندگی قبول کند.

عامل دیگری که در دلایل ترس از دست دادن تاثیر دارد می تواند سن کم افراد باشد. این ترس در کودکان به دلیل ناشناخته بودن مرگ و وابستگی به والدین می تواند زیاد باشد. این ترس باید در کودکان به موقع درمان شود تا به اختلال تبدیل نشود.

وابستگی نیز میتواند از عوامل فوبیای از دست دادن عزیزان باشد. فردی که به همسر یا فرزندانش وابسته است و می ترسد روزی آن ها را از دست بدهد؛ در معرض ابتدا به این بیماری است.

به این نکته توجه کنید که: باید وابستگی احساسی یا مالی یا هر نوع وابستگی دیگری در افراد کنترل شود و جای خود را به استقلال بدهد.

درمان ترس از دست دادن عزیزان

با برخی از راهکارها می توان این ترس را به حالت سالم تبدیل کرد؛ که در ادامه به بررسی 11 روش ساده اما تاثیر گذار از این راهکار ها خواهیم پرداخت.

پذیرش مرگ

از مهمترین قدم هایی که برای درمان باید برداشته شود توانایی کنار آمدن با مرگ است. فرد باید بتواند مرگ را به عنوان بخشی از زندگی بپذیرد.

دلایل ترس از دست دادن عزیزان چیست؟

رهایی از وابستگی

وابستگی نیز از مهمترین دلایل ترس از دست دادن عزیزان است چرا که فرد هنوز قادر نیست کارهای خود را انجام دهد یا نمی داند بدون کمک عزیزانش چگونه زندگی کند. در صورتی که فرد بتواند استقلال خود را تقویت کند این ترس به میزان زیادی کم می شود.

با کنترل وابستگی فرد می تواند بهتر به زندگی خود بپردازد و کنترل آن باعث می شود فرد به توانای ها و استعدادهای خود پی برده؛ با استفاده از آن ها زندگی خود را بهتر و بهتر کند.

محبت و عشق دادن به عزیزان

یکی از بهترین راه ها برای مقابله با ترس از دست دادن عزیزان این است که در لحظه به عزیزانتان محبت کنید و به آنها عشق بورزید. شما می توانید با اختصاص دادن زمان به عزیزانتان مرور خاطرات شیرین گذشته و گفتن این که چقدر برای شما عزیز هستند می توانید در زمان حیات آن ها از این فرصت به خوبی استفاده می کنید

از هر فرصتی برای عشق ورزی به عزیزانتان استفاده کنید چون کسی از فردا خبر ندارد. در این صورت اگر او را از دست بدهید پشیمان نمی شوید..

هدفمند زندگی کردن

هدفمند زندگی کرد از راهکارهایی است که می تواند در کنار آمدن ترس از دست دادن عزیزان بسیار موثر باشد. هدف به زندگی انسان معنا می بخشد و باعث دوری او از وابستگی های مخرب می شود.

دلایل ترس از دست دادن عزیزان چیست؟

نفس عمیق

تمرینات تنفسی نیز از راه های کنترل ترس از دست دادن عزیزان است. اگر این ترس به سراغ شما آمد و شما را دچار اضطراب کرد.

روی یک صندلی نشسته نفس های عمیق بکشید و روی تنفس خود متمرکز شوید دم را با بینی و بازدم را با دهان انجام دهید. این کار را در نهایت آرامش انجام دهید تا آرامش پیدا کند.

تمرکز بر لحظه حال

آینده همیشه مبهم است و فکر کردن به اینکه در آینده چه خواهد شد فرد را دچار اضطراب می گند. بهترین کار این است که به لحظه حال تمرکز کنید و به این فکر کنید که چگونه در این لحظه به عزیزتان محبت کنید.

اگر عزیز شما به بیماری غیرقابل درمانی دچار شده است به جای نگرانی برای آینده در پی ساختن لحظات خوب با او باشید

استفاده از تکنیک های کنترل ذهن

روانشناسان این تکنیک را به مراجعان خود پیشنهاد می کنند؛ تکنیک رهاسازی ترس که در آن خود را در کنار رودخانه ای تصور می کنید و ترس ها را یکی یکی در رودخانه رها می کنید و تماشا می کنید که چگونه از شما دور می شوند.

دلایل ترس از دست دادن عزیزان چیست؟

یادگیری فعالیت های مقابله ای

مهارت های مقابله ای می توانند به شما در کنار آمدن با غم و اندوه یا تسکین آن ها کمک کنند از جمله آن ها می توانند به کارهایی که به شما آرامش بدهند باشد.  برای مثال نقاشی کشیدن یا نوشتن یا قدم زدن می تواند به شما آرامش ببخشد.

کمک از قدرت بالاتر

وصل شدن به منبع آرامش و خداوند همیشه می تواند شما را آرام کند. اگر دیندار هستید عبادت کنید. فعالیت هایی مانند مدیتیشن نیز می تواند به شما در حفظ آرامش کمک کند.

مراجعه به درمانگر

در صورتی که این ترس آن قدر شدید است که زندگی شما را مختل کرده است؛ کمک تخصصی ضروری است. یک درمانگر به شما کمک می کند با مفهوم مرگ کنار بیایید.

درمانگر ها با تکنیک های به روز روانشناسی ریشه ترس را پیدا کرده و با درمان آن کمک می کنند زندگی شما را به حالت نرمال بازگردد.

صحبت کردن در مورد آن

در بسیاری از اوقات صحبت کردن در مورد ترس از دست دادن عزیزان می تواند کمک کننده باشد. آن ها نیز ممکن است چنین ترسی را تجربه کرده باشند و بتوانند شما را راهنمایی کرده و در مورد تجربیاتشان با شما صحبت کنند.

دلایل ترس از دست دادن عزیزان چیست؟

در پایان

ترس از دست دادن عزیزان از مواردی است که اگر بیش از حد باشد و زندگی فرد را مختل کند می تواند ناسالم و خطرناک باشد. اگر به این ترس دچار هستید و نمی توانید به تنهایی با آن مقابله کنید. درمان روانشناسی و تخصصی می تواند به شما کمک کند.

مرکز مشاوره هم اندیشان با مشاوران با تجربه خود می تواند به شما در ریشه یابی و درمان ترس از دست دادن عزیزان یاری برساند. برای مشاوره تلفنی هم اندیشان می توانید از سراسر کشور و بدون نیاز به پیش شماره  با 02191023933 تماس بگیرید

سوالات متداول

مهمترین دلیل ترس از دست دادن عزیزان چیست؟

تانافوبیا یا اضطراب مرگ که در آن فرد نتوانسته با مفهوم مرگ کنار بیاید.

از مهمترین راهکارها برای مقابله با ترس از دست دادن عزیزان

پذیرفتن مفهوم مرگ، افزایش استقلال و کاهش وابستگی، هدفمندی و عشق ورزی به عزیزان

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره