تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

بازی درمانی برای کودکان لجباز

بازی درمانی برای کودکان لجباز

یکی از مشکلات رایج بین کودکان، لجبازی است، لجبازی برای پدر و مادر ها دردسرهای زیادی را ایجاد میکند. در این مقاله به بررسی بازی درمانی برای کودکان لجباز خواهیم پرداخت. اگر به دنبال راهکاری برای درمان لجبازی کودک خود هستید تا در این مقاله با ما همراه باشید.

علت لجبازی در کودکان

 معمولا کودکان 3  تا 4 ساله کمی لجباز هستند. به ویژه هنگامی که والدینشان به طور جدی کاری را از آنها میخواهند معمولا مخالفت ‌میکنند، کودکان به دلایل مختلف مخالفت می کنند اما یک دلیل اصلی و مشترک در این سن وجود دارد؛ آنها قصد دارند با مخالفت، استقلال خود را به شما نشان دهند. اگر آن موقع  بتوانید خود را به درستی کنترل کنید و برای مطیع کردن کودکان فریاد نزنید و یا آن ها را تهدید نکنید و با خلاقیت با آن ها صحبت و رفتار کنید میتوانید به کودکان این فرصت بدهید تا لجبازی خود را کنار بگذارد. میدانیم که کنار آمدن با کودکان لجباز اصلا کار آسانی نیست بچه‌های لجباز ممکن است کوچک ‌ترین چیزها رو به بزرگ ترین مشکل تبدیل کنند! نگران نباشید! این رفتار بین کودکان نسبتا رایج است و خیلی ازوالدین ها آن را تجربه می‌کنند؛ کودکان در سنین پایین تا حد زیادی از محیط تأثیر میگیرند.

شما باید برای کودکتان الگوی رفتاری مناسب باشید. با همسر و اطرافیان‌ همان طوری رفتار کنید که دوست دارید فرزندتان با شما رفتار کند.

کودک لجباز

بازی درمانی برای حل لجبازی کودکان

بازی درمانی از روش های توانبخشی است. از بازی درمانی میتوان برای کودکان نابینا، اوتیسم، ناشنوا، سندرم داون، فلج مغزی، بیش فعال و کودکان عادی استفاده می شود. با بازی درمانی کودکان می توانند مهارت های مختلف زندگی را یاد بگیرند. بازی درمانگر کودک را به طور مستقیم ارزیابی میکند و پس از ارزیابی برنامه درمانی او را طراحی میکند. این برنامه درقالب “بازی” انجام میشود تا کودک با درمانگر خود همراه شود.

در ادامه به طور کامل درباره بازی درمانی توضیح خواهیم داد؛

یکی از راهکار های درمان لجبازی کودکان استفاده از خدمات بازی درمانی است؛ با بازی درمانی میتوان از عواقب لجبازی کودکان جلوگیری کرد. و با به علل لجبازی کودکان آشنا شد و به درمان لجبازی کودکان پرداخت!

بازی درمانی به صورت فردی و گروهی انجام میشود. همچنین بازی درمانی کودکان راهی برای شناخت نقاط قوت و ضعف آنان میباشد. متخصصان با بازی در جلسات ارزیابی علل بسیاری از مشکلات کودکان لجباز مثل پرخاشگری، اضطراب، ترس و… را شناسایی میکنند.

تئوری‌هایی که به بیان بازی کودکان میپردازند، از لحاظ نوع تعریف و تبین بسیار متفاوت هستند، برخی بازی را به عنوان مولفه‌ای از تحول شناختی و عقلانی مورد توجه قرار میدهند، برخی نیز بازی را فرآیندی برای رهاسازی از اضطراب و استرس‌های مرتبط با رشد و بزرگ شدن میدانند. از نظر برخی از صاحبنظران بازی بازتابی از فشارهای فرهنگی است یا وسیله‌ای برای یادگیری مهارت های تازه است.

بازی درمانی کودکان

جلسات بازی درمانی برای کودکان لجباز

بازی درمانگر برای درمان کودک از بازی و اسباب بازی ها و روش های مختلف استفاده می کنند از مانند:

  1. قصه درمانی

قصه درمانی روشی است که در آن میتوان با خواندن قصه‌های آرام بخش استرس، اضطراب، ترس‌های بی مورد ، نامیدی، بیماری افسردگی و بسياری از مشکلات رفتاری و روانی را رفع کرد. این روش بخاطر علاقه ‌ای که کودکان به داستان ها دارند بسیار موثر است.

  1. استفاده از اسباب بازی‌های نرم

از عروسک هم میتوان در کنترل لجبازی کودکان استفاده کرد، بعضی از عروسک‌های پولیشی به خاطر الیاف خاصی که با آن پر میشوند، انعطاف‌پذیری و نرمی زیادی پیدا می‌کنند عروسک‌های بالشتی معروف مثل فیل بالشتی هم، دقیقا با همین اَلیاف پر می شوند. حتی اگر شما عصبانی نباشید، وقتی این عروسک‌ها را میبینید دوست دارید بغلشان کنید و فشارشان دهید!

  1. بازی چمدان بستن

با این بازی، کودکان می تواند برای یک سفر واقعی یا خیالی آماده شود، با پرسیدن سوالات زیاد به او کمک کنید تا وسایل لازم برای فعالیت‌های روزانه را آماده کند، مثلا هوای بیرون چطوره؟ چه نوع لباس‌هایی باید بپوشیم؟ آیا نیاز به چتر یا کرم ضد آفتاب داریم؟ پس از بیرون آمدن از استخر، باید خودمون رو خشک کنیم، پس به چه چیزی نیاز داریم؟ من فکر می‌کنم زمان زیادی گذشته، فکر میکنی کسی هم گرسنش شده؟ سوالات مثال بالا ممکن است بیش از حد مستقیم  و وابسته به مهارت‌های حل مسئله کودک باشد، سوالات را باید طوری بپرسید که به اندازه کافی او را هدایت کند اما به او فرصت فکر کردن برای تصمیم گرفتن را بدهد.

بازی درمانی کودکان لجباز

در پایان

در این مقاله به دلایل لجبازی کودکان و سپس به راهکارهای درمان لجبازی کودکان به وسیله بازی درمانی پرداختیم. اگر والدین نحوه رفتار درست با کودک را بیاموزند کودک لجباز نمیشود، بازی درمانی راهی برای ایجاد ارتباط بهتر با کودکان و آموزش مهارت های ارتباطی کلامی و غیر کلامی میباشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با دریافت مشاوره تخصصی از مرکز مشاوره هم اندیشان نسبت به درمان فرزندتان راهنمایی های لازم را دریافت کنید، کافیست با شماره 02191023933 تماس بگیرید. سپاس از همراهی شما

سوالات متداول

بازی درمانی چیست؟

بازی درمانی یک روش موثر برای رفع استرس،لجبازی، اضطراب و ترس کودک می باشد.

علت لجبازی کودکان چیست؟

کودکان ممکن است نسبت به مسائل مختلفی حساسیت داشته باشد که محرک آغاز رفتارهای لجبازانه کودک شوند در این مقاله بطور کامل به این موضوع پرداخته ایم.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره