تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

پاسخ به انتقاد های همسر – چگونگی و نحوه پاسخ سریع و درست به همسر انتقادگر

چگونه به انتقاد همسرم پاسخ بدهم؟

نحوه پاسخ به انتقاد همسر، در بسیاری از موارد به چالشی بزرگ برای زوجین تبدیل شده است؛ چرا که برخی از همسران نمی دانند چگونه انتقاد کنند، و در نتیجه این انتقاد حس بد و تحقیر آمیزی به فرد می دهد!

از طرفی برخی نیز ظرفیت کمی در گوش دادن و قبول انتقاد دارند؛ این موضوع به خصوص در میان زوجین از حساسیت زیادی برخوردار است.

در ادامه به بیان روش هایی می پردازیم که بدون ایجاد تنش، پاسخ مناسبی به این انتقاد همسرتان بدهید. لذا از شما دعوت می کنیم در ادامه مطلب با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید.

اهمیت انتقاد

انتقاد، بیان کردن نقاط ضعف فرد با هدف بهبود عملکرد او است؛ به طوری که فرد متوجه ضعفش شده و تغییرات مثبتی در عملکردش ایجاد کند. زوجین با توجه به رابطه نزدیکی که با هم دارند، بهترین گزینه برای بیان این انتقاد محسوب می شوند!

اگر فرد بتواند هوشمندانه و با اصول صحیحی این انتقاد را انجام دهد، تاثیر مطلوبی بر عملکرد همسرش خواهد گذاشت. از جمله این که بیان نقاط ضعف با برشمردن نقاط نقاط قوت فرد نیز همراه باشد، تا او احساس نکند مورد حمله قرار گرفته است.

انتقاد شونده باید با امنیت روانی لازم مورد انتقاد قرار گیرد؛ از طرفی باید راه حل درست نیز ارائه شود.

اهمیت انتقاد

نحوه پاسخ دادن به انتقاد همسرم

چگونه به انتقادهای همسرم پاسخ بدهم، تا بین ما دلخوری ایجاد نشود؟ باید بدانید که این سوال بسیاری از افراد است.

گاهی ممکن است دلیلی برای تغییر رفتار خود نبینیم؛ اما وقتی همسرمان می خواهد رفتار خود را تغییر دهیم، متوجه قضیه می شویم که یک رفتار کوچک چقدر همسرمان را آزار داده است. برخی از افراد با شنیدن انتقاد جبهه گرفته و نمی خواهند بپذیرند که مشکلی در رفتار یا گفتارشان دارند!

در ادامه راهکارهایی ارائه می دهیم که با دانستن آنها، می توانید در مقابل انتقاد همسرتان واکنش مناسبی نشان دهید.

1- به خود مسلط باشید

نخستین اصل در پاسخ دادن به انتقاد همسر، این است که در وضعیت روحی مناسبی قرار داشته باشید. روانشناسان توصیه می کنند برای صحبت با همسرتان به شرایط زمانی و مکانی دقت کنید و این انتقاد باید در محیط آرام و به دور از هیجان باشد.

اگر در حین صحبت همسرتان دچار خشم یا حس منفی شده اید، چند لحظه بحث را متوقف کنید و با چند نفس عمیق خود را در شرایط خوبی قرار دهید. سپس به ادامه بحث گوش کنید؛ چرا که اگر خشمگین باشید، به احتمال زیاد واکنش نامناسبی خواهید داشت که این باعث خراب شدن رابطه اتان می شود.

این را بدانید که انتقاد به عملکرد شما وارد می شود، نه به شخصیتتان؛ انتقاد به معنای ضعف شما در تمامی جنبه ها نیست!

2- در مورد آن بیندیشید

اگر از شما انتقاد شد، نیازی نیست در آن لحظه پاسخ بدهید؛ می توانید با تشکر از فرد به او بگویید که روی حرف های او فکر می کنید.

در فرصتی مناسب در خلوت خود این انتقاد را سبک سنگین کنید و ببینید آیا حرف های همسرتان درست است یا نه؟ اگر هدف او رشد شما بود، بهتر است به فکر تغییر باشید. اما اگر فهمیدید که هدف او آزار شما بود، با او صحبت کنید و بگویید که حرف هایش برای شما آزار دهنده بوده است.

3- دیدگاه خود را بیان کنید

اگر موافق حرف های همسرتان نیستید، می توانید با آرامش در یک فضای آرام با او صحبت کنید و به بیان دیدگاه هایتان بپردازید و حرف های او را نیز بشنوید. سعی کنید بدور از رفتار تدافعی به این حرف ها گوش بدهید.

توجه کنید تا زمانی که از سوی طرف مقابل قانع نشده اید، نیازی به تغییر رفتار ندارید؛ دلایل او باید قانع کننده باشد و می توانید این موارد را به او بگویید.

4- اگر دلخورید به زبان بیاورید

اگر احساس کردید همسر شما از انتقاد فقط تخریب است یا خود او شخصیت انتقاد پذیری ندارد، می توانید در فرصتی مناسب به او بگویید. صحبت کردن در مورد ناراحتی ها و دلخوری ها بسیار سودمند است؛ چرا که باعث می شود سوءتفاهم ها حل شود و به کینه تبدیل نشود.

چنانچه احساس می کنید این روش جوابگوی شما نیست، می توانید با کمک یک روانشناس این موضوع را حل کنید.

نحوه پاسخ دادن به انتقاد همسرم

اگر هدف از انتقاد، تخریب بود چه کنیم؟

اگر همسرتان هدف سازنده ای از انتقاد نداشت و صرفا می خواست به شما گیر بدهد و تحقیرتان کند، به 4 روش می توانید به انتقاد او جواب دهید.

1- انتقاد او را منحرف کنید

در این روش تمرکز خود را از موضوع بحث برداشته و به اتفاقاتی که بین شما رخ می دهد، متمرکز کنید. به خصوص اگر با صدای بلند در حال بحث کردن هستید، این یک روش برای متوقف کردن بحث است.

می توانید بگویید “ما همیشه مدت زیادی در مورد مسائل مالی بحث می کنیم و به نتیجه نمی رسیم، این برای من ناامید کننده است!”

2- جرات مندانه واکنش نشان دهید

می توانید قاطعانه و بدون آن که به او حمله کنید، به او بگویید که انتقاد کردن را متوقف کند. این رفتار باید بدون کوچکترین عصبانیتی باشد تا تاثیر مثبت خود را بگذارد.

3- پاسخ جرات مندانه با تاخیر

شما با به تاخیر انداختن رفتار جرات مندانه فرصت این را دارید آرام شوید و در مورد آن خوب فکر کنید و پاسخ مناسبی ارائه دهید. می توانید بگویید “به حرفات گوش کردم اما نیاز به زمان دارم تا روش فکر کنم؛ بعد از شام در موردشون صحبت می کنیم!”

4- یافتن موارد درست در انتقاد

در این روش حرف های درست را از بین مکالمات همسر تشخیص داده و آنها را تصدیق کنید؛ به حرف های همسرتان گوش دهید و بخشی را که موافق آن هستید تایید کنید.

  • “خونه خیلی نا مرتبه تو خیلی به وضعیت خونه بی توجهی”
    • جواب: “آره خونه امروز خیلی شلوغه”
  • “درآمدت خیلی پایینه چرا در مورد مسائل خونه کمتر احساس مسئولیت می کنی؟”
    • جواب: “آره درآمدم پایینه “

بیشتر بخوانید: چگونه با مذاکره می توانیم مشکلات خانوادگی را به طور اصولی حل کنیم؟


اگر هدف از انتقاد، تخریب بود چه کنیم؟

چه رفتارهایی در جواب انتقاد اشتباه است؟

رفتارهای زیر در جواب به انتقاد نادرست بوده و سبب تنش و خراب شدن رابطه می شود:

  • تلافی

انتقاد همسرتان را با انتقاد تلافی نکنید. این کار باعث می شود روابط شما پرتنش شود؛ یا به خاطر این که به خواسته های شما توجهی نکرده است، نسبت به انتقادات او بی توجهی نکنید. رفتار و واکنش منطقی در هر حال جواب می دهد. شما راه درست را انتخاب کنید و در فرصت مناسب نیز در مورد بی توجهی اش با او صحبت کنید.

  • جر و بحث

بسیاری از زوجین نمی توانند به خوبی با هم صحبت کنند یا به حرف هم گوش دهند. برای این ها صحبت در حکم میدان مسابقه است، که سعی می کنند همدیگر را مغلوب کنند یا به طرف مقابل ثابت کنند مشکلات او به مراتب بزرگتر است.

در برخی موارد یک انتقاد باعث می شود مسائل حل نشده قدیمی سر باز کند و دلخوری ها تازه شود. اما شما می توانید با وضع قوانینی برای گفتگوهایتان جلوی این ها را بگیرید. با یادگیری مهارت حل مسئله و مدیریت هیجان، این موارد قابل کنترل هستند.

  • عدم رازداری

در مورد این انتقادات رازدار باشید و از بازگوکردن آنها به خانواده خود یا همسرتان خودداری کنید. اگر چیزی شما را ناراحت کرده است، بهتر است اولین فردی که در جریان قرار می گیرد، همسرتان باشد. بسیاری از سوءتفاهم ها و دلخوری ها با گفتگو قابل حل است.

چه رفتارهایی در جواب انتقاد اشتباه است؟

در پایان

انتقاد کردن اگر به درستی انجام شود، زمینه رشد را در زوجین فراهم می کند. همسران به دلیل رابطه نزدیکی که باهم دارند بهتر می توانند این زمینه رشد را فراهم کنند.

این را بدانید وقتی از شما انتقادی می شود، این مربوط به قسمتی از رفتار شما است نه کل شخصیتتان؛ افرادی که انتقاد آنها را بسیار به هم می ریزد فکر می کنند، انتقاد را به معنای ضعیف بودن خود می پندارند، بنابراین به سرعت ناراحت می شوند.

پاسخ به انتقاد، اصول خود را دارد که در این مقاله به آن پرداختیم. اگر در این مورد سوالی دارید، می توانید از طریق مشاوره تلفنی با مرکز هم اندیشان آن را مطرح کرده و به پاسخ آن دست یابید.

برای دریافت مشاوره تلفنی، می توانید با شماره 9099071985 از سراسر کشور تماس بگیرید.

سوالات متداول

رفتارهای نامناسب در مواجهه با انتقاد همسر چیست؟

تلافی، جروبحث، عدم رازداری و…

اگر هدف همسرم تخریب بود چگونه برخورد کنم؟

شما می توانید با رفتار جرات مندانه، به او بگویید که انتقاد خود را متوقف کند.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره