تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

طلاق چه تاثیراتی بر فرزند دختر دارد؟

طلاق چه تاثیراتی بر فرزند دختر دارد؟

پذیرش طلاق برای اعضای خانواده به خصوص فرزندان آن خانواده، کار راحتی نیست. تاثیر طلاق بر فرزندان دختر آن قدر زیاد است که می تواند مشکلات روحی و روانی زیادی برای آنها به وجود آورد.

فرزندان دختر، طلاق والدین را به گونه ای متفاوت از پسران تجربه می کنند. دختران جوان تا حدود یک سال با معضلاتی مانند افسردگی، عصبانیت، مشکلات روانی و… درگیر خواهند بود. این علائم اغلب با گذشت زمان از بین می روند.

با شناخت مسائلی که برای یک دختر پس از طلاق والدینش می افتد، می توان این کودکان را از خطرات بعد از طلاق محافظت کرد.

در این مقاله سعی کرده ایم به مشکلاتی که فرزندان دختر پس از طلاق والدین متحمل می شوند بپردازیم و راه حل هایی را ارائه دهیم تا از بروز این مشکلات جلوگیری کند.

تاثیر طلاق بر فرزند دختر

فرزندان دختر پس از طلاق والدینشان اضطراب و استرس بسیار زیادی را تجربه می کنند، به طوری که تحصیلات، روابط اجتماعی و دیدگاه فرزند دختر نسبت به ازدواج، دچار تاثیرات منفی می شود.

در ادامه مواردی را از تاثیرات مخرب طلاق بر دختران در خانواده بررسی کرده ایم و راه حل های آنها را ارائه کرده ایم.

1- ضعف در روابط اجتماعی

دختری که شاهد طلاق والدین است، به دلیل تجربه اضطراب و فشار روانی دچار گوشه گیری می شود. او دائم در حال فکر به ارتباط والدین است، به وقایع بعد از طلاق می اندیشد و نگران است.

این باعث می شود دچار انزوا و گوشه گیری شود و علاقه ای به ارتباط با هم سن و سالانش نشان ندهد.

راه حل

ارتباط موثر، یک راه حل درست برای مقابله با این مسئله است. شما و همسرتان بهتر است به هر کدام به طور جداگانه ارتباط خوبی با دخترتان ایجاد کنید و به او محبت کنید تا به کمبود محبت دچار نشود.

تاثیر طلاق بر فرزند دختر

2- دیر اعتماد می کند

طلاق می تواند اعتماد دختر شما را خدشه دار کند و در مورد ازدواج، ذهنیت و افکار منفی را به او القا کند. این کودک با دیدن از هم پاشیدن زندگی پدر و مادرش، تصویر شکسته ای از ازدواج در ذهن خود دارد و فکر می کند تمام ازدواج ها محکوم به شکست هستند.

او در اعتماد به مردان نیز دچار مشکل خواهد شد و از ترس شکست و ضربه های عاطفی، دیگر به کسی اعتماد نمی کند. او فکر می کند سرنوشت مشابهی با مادرش را خواهد داشت.

راه حل

با او صحبت کنید و در مورد خوبی های داشتن رابطه عاطفی بگویید. برایش توضیح دهید که می تواند رابطه خوبی داشته باشد و هر رابطه ای محکوم به شکست نیست.

3- مشکلات تحصیلی دختر طلاق

با طلاق والدین، فرزند دختر در مدرسه با مشکلاتی از قبیل افت تحصیلی، عدم تمرکز و بی انگیزگی مواجه می کند. هنگامی که فکر فرزندتان با مشکلات طلاق درگیر شود، جایی برای تمرکز و آرامش باقی نمی ماند. همچنین این کودک کمتر به کارهای گروهی می پردازد.

آمارها می گویند 10 درصد دخترانی که طلاق والدین را پشت سر گذاشته اند، عنوان کرده اند که تمایلشان به موفقیت در مدرسه کاهش یافته است.

راه حل

اگر تصمیم به طلاق دارید، در حضور فرزندان به دعوا نپردازید؛ مسائلتان را بدون حضور دخترتان حل کنید؛ اجازه ندهید فکر او درگیر کشمکش های طلاق شود. شما باید او را تشویق کنید درس هایش را بخواند و به او بگویید همراهی پدر و مادرش را همیشه خواهد داشت.

تحقیقات نشان می دهد در صورتی که این دختران از حمایت والدین (یا حداقل یکی از والدین) برخوردار باشند، در مدرسه و فعالیت های شغلی خوب عمل خواهند کرد.

4- استرس زیاد

دخترها با توجه به روحیه حساسی که دارند، اضطراب زیادی را تجربه می کنند. آنها ارتباطات اجتماعی، رفاه و روابط عاطفی را فراموش می کنند.

راه حل

اگر احساسات و دغدغه های این کودکان درک شود، باعث می شود استرس آنها کمتر شده و روابط اجتماعی خوبی را با دیگران برقرار کنند. دختران نسبت به محبت و احترام بسیار حساسند؛ والدین نباید در هنگام مشاجره از روی عصبانیت و بی‌حوصلگی با دخترشان صحبت کنند.

استرس زیاد در فرند دختر طلاق

5- رشد و بلوغ سریع

از یافته های جالب محققان این است که طلاق والدین، مسیر رشد جسمانی دختران نوجوان را تغییر داده و آنها را با پدیده بلوغ زودرس و شروع قاعدگی زودتر از موعد مواجه می کند.

باید توجه کرد که بسیاری از این دختران هنوز به لحاظ عاطفی برای تغییرات بلوغ آماده نیستند.

راه حل

مادران باید آماده چنین تغییراتی باشند و در هنگام خردسالی کودک آموزش های لازم را در مورد بلوغ به او بدهند. تا آنها زودتر بدانند چگونه با تغییرات بلوغ کنار بیایند.

6- خطر روابط ناسالم

دختران محروم از محبت پدر این محبت را در ارتباط با جنس مخالف جستجو می کنند. آنها به لحاظ جنسی زودتر فعال شده و ممکن است به خاطر کمبود محبت، در دام ارتباطات ناسالم بیفتند.

راه حل

حتی پس از طلاق نیز پدرها باید ارتباطشان را با دخترانشان حفظ کرده و به آنها توجه و  محبت کنند. این کار امکان ورود دختران به روابط عاطفی ناسالم را کاهش می دهد.

7- بروز مشکلاتی در ازدواج

از اصلی ترین مشکلاتی که برای یک دختر طلاق ایجاد می شود، آن است که برای ازدواج فشار زیادی را تحمل خواهد کرد. دیگران به خاطر جدایی والدین، توانایی او برای تشکیل یک زندگی خوب را زیر سوال خواهند برد و حتی ممکن است طعنه های زیادی را از اطرافیان بشنود.

ممکن است این دختر تحت فشار و طعنه های مستقیم یا غیرمستقیم خانواده همسر قرا بگیرد و تا جایی پیش برود که با وجود رضایت از زندگی مشترک خود، مجبور به طلاق شود. طلاقی که تلختر از طلاق والدینش است!

بروز مشکلاتی در ازدواج فرزند دختر طلاق

سایر مشکلات ناشی از اثرات طلاق بر فرزندان دختر

  • از دست دادن اعتماد به نفس
  • ناتوانی در دفاع از خود و حق و حقوق
  • بروز فوبیا نسبت به دیگران و روابط اجتماعی و صمیمی
  • ناتوانی در اعتماد کردن به دیگران
  • وابستگی ناسالم نسبت به دیگران و ورود به روابط خطرناک
  • پرخاشگری و عصیان
  • رفتن به سمت کارهای خلاف مانند دزدی و مصرف مواد مخدر
  • شکل گیری رفتارهای وسواسی

راه هایی برای کاهش خطرات طلاق برای دختران

در ادامه راهکارهایی به شما پیشنهاد می شود تا با برخورد درست، خطرات ناشی از طلاق والدین را بر فرزندان دختر به حداقل برساند. لطفا مطالعه آن را از دست ندهید.

1- تقویت رابطه با مادر

تحقیقات نشان می دهد ایجاد یک رابطه قوی با مادرانشان پس از طلاق، به این دختران کمک می‌کند تا با سرعت بیشتری (نسبت به زمانی که با پدرشان زندگی می کنند) از استرس های طلاق خلاص شوند.

دکتر پل آر آماتو، محقق حوزه طلاق، دریافته است که رابطه مادر و دختر در برابر استرس های طلاق بسیار مقاوم است.

از آنجایی که آنها دیگر با پدران خود زندگی نمی کنند، برای مادران مهم است که به دختران جوان کمک کنند تا ارتباط و رابطه خوبی با پدر خود داشته باشند. البته ممکن است شرایط برای هر خانواده متفاوت باشد.

2- احترام همدیگر را حفظ کنید

والدین نباید فرزندان را وارد دعوای خود کنند و تیم کشی کنند؛ این برای فرزندان بسیار خطرناک است.

یک مادر باید بتواند جایگاه پدر را برای دختر حفظ کند؛ چرا که در غیر این صورت اگر وجهه پدر برای دختر – به عنوان مهمترین مرد زندگی‌اش – تخریب شود، هم مادر و هم دختر از این قضیه متضرر می شوند.

3- به دور از دخترتان درگیری های خود را حل کنید

از مهمترین مسائلی که باعث تضعیف روحیه مردان و ایجاد آسیب های روحی و روانی می شود، بودن در دعوا و درگیری والدین است.

این شرایط ذهنیت آنها را نسبت به ازدواج منفی کرده و باورهای غلطی را نسبت به ازدواج در ذهن آنها شکل خواهد داد، که باعث تاثیر پذیری زندگی مشترک آینده آنها خواهد شد.

4- از روانشناس کودک کمک بگیرید

تاثیر طلاق بر کودکان و نحوه کنار آمدن آنها با این موضوع، از کودکی به کودک دیگر متفاوت است. اگر می خواهید کودکتان کمترین آسیب را از طلاق شما ببیند، حتما با یک روانشناس کودک در این مورد مشورت بگیرید.

راه هایی برای کاهش خطرات طلاق برای دختران

در پایان

طلاق والدین تاثیرات مخربی بر روحیه و زندگی کودکان به خصوص فرزندان دختر دارد. دختری که شاهد طلاق والدینش بوده، استرس و اضطراب زیادی دارد؛ در روابط اجتماعی به گوشه گیری روی می آورد و دچار افت تحصیلی می شود.

علاوه بر تمامی این موارد، آینده نیز این دختر با ذهنیت های منفی که راجع به زندگی مشترک دارد، وارد زندگی شده و ممکن است این تناقض ها او را ناراحت کند.

اگر می خواهید دخترتان از آسیب های طلاق در امان بماند، با یک مشاور کودک صحبت کنید. مرکز مشاوره هم اندیشان با مشاوران کودک باتجربه خود، می تواند راهکارهایی به شما ارائه بدهد که دخترتان به خوبی با طلاق کنار آمده و زندگی طبیعی خود را داشته باشد.

برای دریافت مشاوره کودک و مشاوره طلاق، از سراسر کشور با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

اگر پس از طلاق رابطه خوبی بین پدر و دختر ایجاد نشود، چه عواقبی دارد؟

اگر پدر به دخترش محبت نکند، این دختر محبت را در جنس مخالف جستجو کرده و ممکن است وارد روابط ناسالم شده و آسیب ببیند.

از بهترین راه های کاهش استرس دختر پس از طلاق چیست؟

تقویت ارتباط بین مادر و دختر

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره