تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

بد خوابی کودکان نشانه چیست و نحوه درمان آن

بد خوابی کودکان نشانه چیست و نحوه درمان آن

آیا با خود می پندارید که فرزند شما خواب کافی در شبانه‌ روز ندارد و به‌ دنبال دلیل های بی خوابی فرزند و علامت های آن می‌ گردید؟ کلا ترس از تخت‌ خواب، بی خوابی، شب‌ ادراری و وحشت شبانه از قبیل مشکلات خواب کودکان، به خصوص در سن های پایین می باشد.

با این که چنین مسائل در بین بچه ها بسیار رایج می باشد، ولی قادر است الگوهای خواب درست بچه ها را تغییر دهد. از این رو پدر و مادر ها نیز به طور معمول به علت بی خوابی فرزندان خود قادر نیستند خواب خوبی داشته باشند. در این مقاله از هم اندیشان می خواهیم شما را با نحوه درمان بی خوابی کودکان آشنا کنیم.

در شبانه ‌روز کودکان به چند ساعت خواب نیاز دارند؟

کودکان و نوجوانان برای عملکرد بهتر، در مقایسه با بزرگسالان به ساعت خواب بیشتری نیاز دارند. ساعت خواب مورد نیاز برای هر یک از گروه‌های سنی را در جدول پایین می‌توانید مشاهده کنید.

گروه سنی ساعت خواب مورد نیاز
نوزادها (4 تا 12 ماه) 12 تا 16 ساعت
کودکان (1 تا 2 سال) 11 تا 14 ساعت
کودکان (3 تا 5 سال) 10 تا 13 ساعت
کودکان (6 تا 12 سال) 9 تا 12 ساعت
نوجوانان (13 تا 18 سال) 8 تا 12 ساعت

 

منظور از بی خوابی کودکان چیست؟

بی ‌خوابی در کودکان این معنا می باشد که در شب بچه خوابش نمی ‌برد یا فقط چرت می ‌زند و از خواب بیدار می گردد، در نتیجه در صبح بی‌ حال و کسل می باشد.

معمولا در گذر زمان این مشکل حل می ‌شود. ولی اگر بی خوابی بچه 1 ماهه و بزرگ تر شما در هفته بیشتر از 3 بار و مرتب برای چندین ماه تکرار گردد و در روز نیز اثرات آن شدت بیشتری بگیرد، احتمال دارد با مشکل بی‌ خوابی درگیر می باشد.

بی خوابی کودکان چه نشانه‌ هایی دارد؟

بچه ها نیز دقیقا مثل بزرگسالان قادر نیستند روی خلقیات خود کنترلی داشته باشند و در شب امکان دارد خواب راحتی نداشته باشند. کمبود خواب توانایی این را دارد که بر روی رفتارهای بچه و حتی حالت‌ های ذهنی او موثر باشد. حتی نشانه های بی خوابی در شرایطی می‌تواند مشابه نشانه ‌های بیش فعالی باشد.

در شبانه ‌روز اگر کودک شما دارای خواب کافی نیست، احتمال دارد رفتارهای زیر را در او مشاهده کنید:

 • معمولا زودرنج، بداخلاق و بیش از حد حساس می باشد.
 • با مشکلات حافظه در خانه و مدرسه دست و پنجه نرم می‌کند.
 • احساس خواب ‌آلودگی در طول روز دارد.
 • بحث، درگیری و در برخی موارد بالا بردن صدا در گفتگو
 • بیش فعالی

علت بی خوابی کودکان چیست؟

علت بی خوابی کودکان چیست؟

برای اکثر بچه ها، مشکلات بی ‌خوابی از رفتار ها و عاداتی که در طول روز دارند، سرچشمه می ‌گیرد. به عنوان مثال تماشای تلویزیون یا خوردن بیش از اندازه غذای شیرین دقیقا پیش از خواب، توانایی این را دارد که به طور کامل خواب کودک را به‌ هم بریزد.

البته، کودکان کوچک تر قادر نیستند به درستی مابین کیفیت و عادت ‌های خوابشان ارتباط برقرار نمایند.

از جمله دلیل بی خوابی بچه های زیر 1 سال و حتی بزرگ تر به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:

 1. استرس

لازم است تایید کنیم که دلیل بی خوابی کودکان هشت ساله می‌تواند به استرس آن‌ها مربوط باشد. آنان توانایی این را دارند که در مدرسه به علت درگیری ‌های مختلف، درگیری با دوستان خود یا حتی مورد اذیت قرار گرفتن در مدارس، استرس ‌های بسیار زیادی را تحمل کنند.

در خانه، استرس توانایی این را دارد که ‎ از رفتار های مادر و پدر با یکدیگر، تولد بچه و معطوف شدن توجه‌ها به سمت بچه و حتی تغییرات همیشگی خواب از جمله یکی بودن اتاق خواب با برادر و خواهر، پدربزرگ و مادربزرگ یا خانواده ناشی گردد.

 1. کافئین

دلیل بی خوابی بچه های ده ساله می ‌تواند به مصرف نوشیدنی ‌های حاوی کافئین مربوط باشد. پس بهتر می باشد به کودک خود اجازه ندهید که پس از وهده غذایی از این نوع نوشیدنی استفاده کند. البته توجه داشته باشید، بچه ها بهتر است تا حد ممکن از استفاده این نوع از نوشیدنی ‌ها پرهیز نمایند.

 1. عوارض جانبی داروها

برخی از دارو ها، به عنوان مثال آن ‌هایی که جهت درمان افسردگی و بیش فعالی کودک تجویز می‌ گردد، توانایی این را دارد که خود دلیل بی خوابی شبانه بچه ها باشند.

راه های درمان دیر خوابیدن بچه ها

جهت درمان بی خوابی فرزندان خود لازم است در زندگی آن ‌ها عادات درستی را شکل دهید تا قادر باشید بدون استفاده دارو بی خوابی کودکانتان را با درمان خانگی حل کنید.

آن روش ها به شرح زیر است:

 1. مطمئن شوید که کودک از تخت ‌خواب خود تنها برای خوابیدن استفاده می ‌کند

توصیه می شود فرزند خود را متقاعد کنید که فقط برای خوابیدن از تخت‌ خواب خود استفاده کند و به عنوان مثال تکالیف مدرسه ‌اش را روی آن انجام ندهد. در غیر این حالت، در ذهن فرزند شما به ‌مرور زمان ثابت می‌ گردد که روی تخت به ‌جای استراحت به انجام فعالیت‌های مختلف بپردازد.

بدون استفاده دارو بی خوابی کودکانتان را با درمان خانگی حل کنید

 1. مطمئن شوید تخت کودک راحت است

لازم است از مناسب بودن دمای اتاق بچه، راحتی تخت او و حتی نبود صدای زیاد مطمئن گردید. در صورتی که با عروسک ‌های زیاد تخت بچه را پر می‌ کنید، برای خوابیدن کودک کلافه می گردد.

 1. کودک باید برنامه خواب منظمی داشته باشد

زمانی که برنامه تعیین شده ای برای خواب فرزند خود داشته و رعایت کنید، کم کم به این برنامه ذهن او عادت می‌ کند.

 1. پرخوری زیاد یا گرسنگی

برای پیش از خواب فرزند خود یک وعده غذایی سبک از جمله یک لیوان شیر گرم به‌ همراه موز را در نظر داشته باشید. توصیه می شود بدانید استفاده غذاهای سنگین 1 تا 2 ساعت پیش از خواب، از کودک اجازه خواب درست را می‌ گیرد.

 1. تشویق به سبک زندگی پرجنب ‌و جوش

فعالیت‌ های منظم از جمله ورزش به مدت 1 ساعت در روز، باعث می گردد فرزند شما خواب بهتری در شب داشته باشد. ولی توجه داشته باشید که انجام فعالیت ‌های ورزشی 3 ساعت پیش از خواب پیشنهاد نمی ‌شود.

 1. توجه به خواب‌های کوتاه در طول روز

بچه ها حداقل به 4 ساعت بین دوره ‌های خواب احتیاج دارند تا به حد کافی خسته گردند و مجددا بخوابند. به‌همین علت توجه داشته باشید که فرزندان شما در روز خیلی چرت نزند تا قادر باشند شب اسان ‌تر بخوابد.

 1. گذاشتن محدودیت برای استفاده از لوازم الکترونیکی

نور آبی رنگ گوشی‌ها، تلویزیون و تبلت کلا لوازم هوشمند، چرخه خواب بچه را دچار مختل می کند و نمی ‌تواند به آسانی در شب بخوابد. خلاصه حداقل 1 ساعت پیش از خواب به فرزندان خود اجازه ندهید که از این لوازم استفاده نمایند.

نتیجه گیری

همانطور که اشاره شد بی خوابی بچه ها مشکل شایعی می باشد که بیشتر کودکان آن را تجربه می ‌کنند. این عارضه باعث می گردد در شبانه ‌روز کودک خواب کافی نداشته باشد.

در نتیجه صبح‌ ها انرژی مورد نیاز جهت انجام فعالیت‌ های نورمال را ندارد. در این مقاله از آویژه سعی کردیم تمامی اطلاعات در خصوص دلیل بی خوابی و روش های درمان آن در کودکان را برای شما ارائه دهیم. اگر در این مورد نیاز به مشاوره دارید، با شماره گیری 02191023933 با مشاوران هم اندیشان در تماس باشید.

سوالات متداول

علت بی خوابی کودکان چیست؟

استرس، کافئین و عوارض دارو ها علت بی خوابی کودکان می باشد.

کودک برای رفع بی خوابی باید قبل از خواب چه نوع وعده غذایی داشته باشد؟

برای پیش از خواب فرزند خود یک وعده غذایی سبک از جمله یک لیوان شیر گرم به‌ همراه موز را در نظر داشته باشید.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره