تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

مازوخیسم چیست و چه علائمی دارد؟ نحوه درمان و مقابله با آن

مازوخیسم چیست و چه علائمی دارد؟ نحوه درمان و مقابله با آن

شاید واژه مازوخیسم را بسیار شنیده باشید یا افرادی را دیده اید که خود آزار هستند، بدون دلیل احساس گناه می کنند یا درد طلب هستند. این رفتارها همه از علائم مازوخیسم هستند.

از آنجایی که ممکن است این مورد در اطرافیانتان دیده شود، توصیه می کنیم که این مقاله را بخوانید. ما در این مقاله سعی داریم تا شما را با مازوخیسم، علائم آن و نحوه درمان آن آشنا کنیم.

مازوخیسم چیست؟

مازوخیسم یک نوع اختلال روانی است. در این نوع اختلال فرد با آسیب رساندن به خود احساس رضایت می کند. البته ممکن است که این آسیب ها روحی یا جسمی باشد. فرد مازوخیست یا آزار طلب برای اینکه به لذت برسد، خود را در موقعیت های خطرناک قرار می دهد.

سوالی که در این جا مطرح می شود این است که در بدن یک بیمار مبتلابه مازوخیسم چه اتفاقی می افتد؟ چه چیزی باعث می شود یک فرد بخواهد به خود آسیب بزند؟

این مسئله دلیل علمی دارد؛ بدن انسان هنگامی که در حال درد کشیدن باشد اندورفین ترشح می کند. اندورفین ضددرد بوده و باعث سرخوشی می شود.  ترشح آن باعث می شود فرد حالتی مانند مصرف مورفین پیدا کند. مبتلایان به مازوخیستم به این حالت سرخوشی اعتیاد پیدا می کنند و با صدمه زدن به خود آن را بارها و بارها تجربه می کنند.

این اختلال اگر به موقع درمان نشود، عواقب جبران ناپذیری دارد. بنابراین بهتر است فرد یا اطرافیان او به سرعت برای درمان او اقدام کنند.

مازوخیسم چیست؟

ریشه روانی مازوخیسم چیست؟

بسیاری از رفتارهای افراد مازوخیست ریشه در کودکی افراد دارند. سردرگمی، درد، خشم، عذاب وجدان، احساس گناه و در نهایت لذت و رضایت! مسیری است که یک فرد مازوخیست آن را در دفعات زیادی در کودکی در خود تجربه کرده است.

به عنوان مثال زمانی که یک کودک کار اشتباهی انجام می دهد، مادر او را تنبیه می کند. ممکن است این تنبیه به اندازه و عمل کودک تناسبی نداشته باشد. بنابراین کودک اصلا متوجه نیست که برای چه چیزی تنبیه شده است.

کودک درد می کشد. از مادرش خشمگین می شود؛ اما چون به او گفته اند که مادرش برای او بسیار مقدس است، از این که مادرش را ناراحت کرده است، عذاب وجدان خواهد داشت و احساس گناه می کند. بعد حق را به مادرش می دهد و از تنبیه و فرو خوردن خشمش احساس رضایت می کند.

این کودک در بزرگسالی نیز همین الگوی رفتاری را دنبال خواهد کرد و در واقع یک مازوخیست خواهد شد.

رایج ترین علائم مازوخیسم کدامند؟

رایج ترین علائم مازوخیسم کدامند؟

از مهم ترین نشانه های مازوخیسم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ناتوانی در رد کردن درخواست های دیگران

یکی از علائم و نشانه ها که در افراد مازوخیست به وفور دیده می شود، این است که آنها توان نه گفتن را ندارند؛ زیرا فکر می کنند که این کار دور از معرفت و دوستی خواهد بود. این افراد حاضر هستند که خود را در شرایط سخت قرار دهند تا دیگران دیگران احساس رضایت کنند. این افراد با این کار خود نیز به رضایت می رسانند.

 • تلاش بیش از اندازه برای بهتر بودن

از دیگر نشانه های مازوخیسم می توان به ورزش کردن بیش از اندازه، رژیم غذایی سخت، کاهش ساعات خواب و یا زیاده روی در مطالعه اشاره کرد. برخی از افراد خود را وادار می کنند که کارهای آزار دهنده انجام دهند؛ زیرا آنها می خواهند بهتر دیده شوند.

 • تنبلی بیش از اندازه

تنبلی همیشه هم بد نیست و گاهی به افراد این فرصت را می دهد تا افکارشان را بازپروری کنند. اما اگر این تنبلی باعث شود که همه کارها به لحظه آخر بماند، این تنبلی بسیار بد است و بیشتر افراد مازوخیستی این تنبلی را دارند؛ زیرا آنها می خواهند با این کار به خود استرس داده و خود را تنبیه کنند.

 • ماندن در روابط آزار دهنده

روابط آزار دهنده، چه روابط دوستی و چه روابط عاطفی برای روح و روان انسان مخرب هستند و باید زود این رابطه به پایان برسد؛ اما فرد مازوخیست این رابطه ها را ترک نمی کند و با تمام خیانت ها، بی احترامی ها و… در این رابطه باقی می ماند.

 • احساس گناه بی دلیل

افراد مازوخیست بی دلیل احساس گناه می کنند. این افراد حتی زمانی که هدیه ای از کسی دریافت می کنند، احساس می کنند که لایق این هدیه نیستند. زمانی که از آنها تعریف می شود، از این تعریف خوششان نمی آید و منتظر اتفاق بدی هستند.

مازوخیسم در روابط جنسی

فرد مبتلا به مازوخیسم در روابط جنسی خود احساسات زیر را تجربه می کند:

 • از درد لذت می برد
 • از لذت های نابه هنجار جنسی لذت می برد پس از آن نیز احساس گناه ندارد
 • از نفر مقابلش می خواهد که او را مورد آسیب قرار دهد.

چنین مشکلاتی با کمک سکس تراپیست قابل درمان است.

انواع مازوخیسم کدامند؟

انواع مازوخیسم کدامند؟

در حالت کلی مازوخیسم دو نوع است:

 • مازوخیسم روانی

در این نوع مازوخیسم افراد به دنبال تحقیر شدن هستند. این افراد هر چقدر بیشتر تحقیر و کوچک شوند، احساس لذت بیشتری خواهند داشت و تا زمانی که به آنها توهینی نشود، آرام نمی شوند.

این افراد خود را تمام و کمال در اختیار افراد مقابل قرار می دهند و همواره روابط آنها با دیگران مثل رعیت و ارباب است. این افراد تمایل زیادی دارند که از معشوقشان آزار کلامی ببینند. شنیدن الفاظ رکیک، بدرفتاری، خرد کردن شخصیت و… مواردی هستند که این افراد را راضی می کند.

 • مازوخیسم فیزیولوژیکی

این نوع مازوخیسم بسیار بدتر و خطرناک تر از مازوخیسم روانی است. فردی که به این نوع مازوخیسم دچار شده است، دیگر با آزار کلامی خوشحال نمی شود و درخواست شکنجه و آزار جسمی را دارد.

این فرد از اینکه مورد ضرب و شتم قرار می گیرد، احساس لذت می کند. در بسیاری از این افراد، آسیب هایی مانند سوختگی، کندن مو و… بسیار لذت بخش است.

مازوخیسم با چه رفتار هایی بروز می کند ؟

یک مازوخیست تمایل دارد از طریق زیر درد را تجربه کند:

 • صدمه به بدن و بافت ها و عضلات بدن
 • بریدن قسمت های از بدن
 • سوزاندن بدن با اشیای داغ
 • سوراخ کردن پوست
 • کندن پوست
 • خراشیدن زخم
 • ضربه زدن به بدن

علل مازوخیسم چیست؟

علت مازوخیسم می تواند ژنتیکی باشد یا ریشه در کودکی فرد داشته باشد.

از دیگر علل بروز این مشکل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افرادی که در زندگی خانوادگی یا اجتماعی برخوردهایی مانند خودکشی، خودزنی و مواردی از این قبیل را دیده اند.
 • افرادی که زمینه مازوخیسم را داشته اند و مواردی مانند: مواد مخدر، مشروبات الکلی و افسردگی آن را تقویت کرده است.

ارتباط مازوخیسم  با سایر اختلالات روانی

مازوخیسم می تواند زمینه ساز اختلالات روانی مانند مثل افسردگی، اضطراب، اختلال جنسیتی، حمله های عصبی باشد چرا که سیستم عصبی هنگامی که به صورت طولانی مدت با درد مواجه می شود واکنش های متفاوتی را نشان می دهد.

علل مازوخیسم چیست؟

نحوه درمان مازوخیسم چیست؟

افرادی که به این اختلال دچار شده اند، می توانند برای درمان به یک روان درمانگر مراجعه کنند. در واقع مشاوره و روان درمانی یکی از راه های درمان این بیماری در مراحل ابتدایی است.

در صورتی که اختلال در فرد بسیار شدید باشد، باید به یک روانپزشک مراجعه کرده و با مصرف دارو این بیماری را درمان کند.

سخن آخر

خود آزاری یکی از اختلالات روحی و روانی است که برخی از افراد به آن دچار می شوند. این بیماری که به مازوخیسم معروف است، باعث می شود که افراد از تنبیه روحی یا بدنی خود لذت ببرند.

در مواقعی شدت این خودآزاری به قدری زیاد می شود که ممکن است فرد دست به کارهای خطرناکی بزند. بنابراین افراد مازوخیسم یا کسانی که با این افراد در ارتباط هستند، باید هر چه سریع تر نسبت به درمان این بیماری اقدام کنند.

ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را با مازوخیسم، نشانه ها و نحوه درمان آن آشنا کنیم. در صورتی که در این مورد به اطلاعات دقیق تر و مشاوره بیشتر نیاز دارید، می توانید با کارشناسان ما در هم اندیشان تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره تلفنی می توانید از سراسر کشور با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

مازوخیسم از چه سنی در افراد بروز می کند؟

مازوخیسم و خود آزاری می تواند از بازه سنی کودکی تا پیری در هر فرد نمایان شود. اما به صورت متداول افراد جوان و میانسال با این اختلال مواجه می شوند.

مازوخیسم چه تفاوتی با سادیسم دارد؟

افراد مازوخیسم از آزار دادن خود لذت می برند؛ اما افراد سادیسم از آزار دیگران لذت می برند. در واقع مازوخیسم و سادیسم هر دو لذت بردن از آزار است؛ اما یکی خودش را تنبیه می کند و آن یکی دیگران را.

بهترین راه درمان مازوخیسم چیست؟

افرادی که به این اختلال دچار هستند، بهتر است به یک روانشناس یا سکس تراپ مراجعه کنند. مشاوره بهترین راه درمان خودآزاری است.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره