تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

زوج درمانی شناختی رفتاری چیست؟

زوج درمانی شناختی رفتاری چیست؟

بسیاری از ازدواج ها به طلاق می انجامد، که دلیل آن انتخاب نادرست و نبود مهارت مدیریت زندگی مشترک است! در این جا است زوج درمانی اهمیت خود را نشان می دهد.

در این مقاله به شیوه ای موثر از زوج درمانی به نام زوج درمانی شناختی رفتاری می پردازیم، که می تواند مشکلات ارتباطی را از پیش پای زوجین برداشته و باعث ارتباط خوب آن ها شود. لذا از شما دعوت می کنیم در ادامه مطلب با مرکز مشاوره هم اندیشان همراه باشید.

زوج‌ درمانی چیست؟

زوج درمانی، نوعی روان درمانی است که بر روی زوج ها انجام می شود. در این روش یک درمانگر به زوجین کمک می کند در مورد رابطه شان به شناخت و بینش درست برسند و ناسازگاری ها را حل کرده و به رضایت از رابطه دست پیدا کنند.

زوج درمانی بر مسائلی مانند مشکلات جنسی، اعتیاد به اینترنت، حسادت، خیانت و یا خشونت رسیدگی می کنند. زوج درمانی چندین رویکرد دارد، که یکی از آن ها زوج درمانی شناختی رفتاری است.

زوج درمانی شناختی رفتاری چیست؟

بسیاری از زوج ها، در رابطه عاطفی خود درگیر مسائل زیادی هستند و مشکلات حل نشده زیادی دارند؛ در مواجهه با مشکلات از آنها عبور کرده و اقدام به حل آن ها نکرده اند، و این گونه مشکلات بر روی هم انباشته می شود و حل آن ها با مشکل مواجه می شود.

برخی از زوجین نیز نمی دانند در هنگام بروز این مشکل باید به چه کسی مراجعه کنند. یکی از بهترین و موثرترین راه حل ها برای زوج درمانی، به روش شناختی رفتاری است.

روش شناختی رفتاری، با تمرکز بر روی مسائل زیر، این گونه مشکلات را حل می کند:

 • پذیرش طرفین
 • ارتباط درست
 • درک و همدلی
 • انس و نزدیکی
 • محبت کلامی
 • اعتماد
 • بخشش

زوج درمانی شناختی رفتاری چیست؟

چه زمانی باید به زوج درمانگر مراجعه کنم؟

بسیاری از افراد فکر می کنند تنها زمانی باید به یک زوج درمانگر مراجعه می کنند، که در مرز جدایی هستند!

در حالی که بسیاری از بحران های پیش آمده در زندگی مشترک اگر به موقع حل نشود، می تواند باعث طلاق عاطفی یا رسمی زوجین شود و با مراجعه به موقع به زوج درمانی می توان آنها را حل کرد.

جلسات زوج درمانی شناختی رفتاری چگونه است؟

در جلسات زوج درمانی شناختی رفتاری، درمانگر به هریک از زوجین تمرین هایی می دهد تا تعارضات و مشکلات آنها را در یک زمینه مشخص کنند.

در هر جلسه درمانگر سعی می کند تعاملات مثبت را افزایش داده و تعاملات منفی را کم کند. سپس به موقعیت هایی که تعارض ها را افزایش می دهد، پی برده و با کنترل افکار و رفتار از دعوا جلوگیری می کند.

در این روش درمانگر می کوشد راه های ارتباطی جدید و الگوهای ارتباطی را ایجاد کند که با آن زوجین ارتباطات مخرب را کاهش دهند و به شیوه نوینی با هم رفتار کرده و دعوا و تعارض را کاهش دهند.

درمانگر زوجین را از انتظارات پنهانی که نفر مقابل از او دارد، باخبر می کند و باعث می شود فرد نفر مقابل و انتظارات و خواسته های او را بهتر بشناسد. سپس درمانگر لیستی از اهداف و مقاصد درمان و رابطه زوجین را تهیه کرده و مطابق آن به زوجین برنامه می دهد.

جلسات زوج درمانی شناختی رفتاری (CBT) به طور کلی به شرح زیر است:

 • جلسه ارزشیابی (جلسات انفرادی و زوجی)
 • آموزش رفتاری شناختی در رفتار متقابل، ارتباطات، مذاکره، حل تعارض
 • جلسه پایانی و ترخیص

طبق آن زوجین توافق می کنند در شرایط زیر، چگونه با هم برخورد کنند:

 • کار منزل
 • صمیمیت فیزیکی
 • زمان های با هم بودن
 • تعطیلات
 • سرمایه گذاری و مدیریت پول ها
 • توافق بر تربیت کودکان و نقش هر یک از والدین
 • زمان های جدا از هم بودن

در آخر زوجین بر سر این مسائل مذاکره کرده و در مورد انتظاراتشان با صراحت صحبت می کنند.

جلسات زوج درمانی شناختی رفتاری چگونه است؟

تعداد جلسات زوج درمانی شناختی رفتاری

زوج درمانی شناختی رفتاری معمولا بین 12 الی 16 جلسه به طول می انجامد، که هر جلسه 1 ساعت است و هفته ای یک بار برگزار می شود. این نوع زوج درمانی اثربخشی بالایی نیز دارد .

در هر جلسه درمانگر به استراتژی شناختی رفتاری می پردازد و به زوجین تمرین هایی می دهد که باید در طول هفته آن ها را اجرا کنند.

اگر بحرانی را در خانواده خود می گذرانید و رابطه شما نیاز به احیا دارد، زوج درمانی شناختی رفتاری می تواند به رابطه شما کمک کند.

زوج درمانی شناختی رفتاری برای چه کسانی خوب است؟

زوج درمانی شناختی رفتاری معمولا مسائل زیر را برطرف می کند:

 • خیانت
 • حسادت
 • فقدان صمیمیت عاطفی
 • مشکلات ارتباطی
 • بی اعتمادی
 • مسابقه بین زوجین
 • تمایل به جدایی و طلاق
 • اختلال در عملکرد جنسی
 • تفاوت در نحوه طرح اهداف شخصی و مشترک خود

زوج درمانی شناختی رفتاری برای چه کسانی خوب است؟

فواید زوج درمانی CBT چیست؟

زوج درمانی تعارض ها و ناامنی هایی که در یک رابطه ایجاد می شود و به رابطه آسیب می زند را شناسایی کرده و با کمک و همکاری زوجین آن ها را حل می کند.

در ادامه به توضیح فوائدی که این مدل از زوج درمانی دارد، می پردازیم:.

1- بهبود ارتباطات

زوج درمانی شناختی رفتاری با مهارت هایی که به زوجین آموزش می دهد، به آن ها کمک می کند ارتباط خوبی با هم برقرار کنند. آن ها می توانند بدون آن که در رابطه ایجاد اصطکاک کنند، حرف خود را به راحتی بزنند و به حرف های طرف مقابل نیز گوش کنند.

2- مقابله با بحران‌ها

همه زوجین ممکن است با بحران هایی روبه رو شوند که در اثر نادیده گرفتن مشکلات و انباشته شدن آن ها ایجاد می شود.

یک درمانگر می تواند به زوجین کمک کند این بحران ها را شناسایی کرده و به موقع از پس این مشکلات بر بیایند.

3- حل مسائل در روابط صمیمانه

یکی از مشکلاتی که می تواند زوجین را درگیر کند، مشکلاتی در صمیمیت جنسی است. درمانگر با سوالاتی که از زوجین می پرسد، به ریشه این عدم صمیمیت پی برده و سعی در رفع آن دارد.

4- غلبه بر خیانت

زوج درمانی به موقع می تواند از مشکلاتی مانند خیانت جلوگیری کند. این نوع درمان با افزایش مهارت ارتباطی زوجین و تقویت مهارت حل مسئله به آن ها  کمک می کند، رابطه ای پایدار و به دور از خیانت را برای خود بنا کنند.

5- همدلی

جلسات درمانی شناختی رفتاری به زوجین کمک می کند به حرف همدیگر گوش داده، نسبت به هم همدلی حس کنند؛ به نیازهای همدیگر پی برده و درک متقابل را افزایش می دهد و کیفیت رابطه را بالا می برد.

فواید زوج درمانی CBT چیست؟

در پایان

زوج درمانی شناختی رفتاری، از روش های بسیار موثر در احیای رابطه بین زوجین است که به صورت جلساتی هفتگی برگزار می شود و زوج درمانگر به هر یک از زوجین مهارت های ارتباطی را یاد می دهد که بتوانند با هم تعامل کرده و تعارضات خود را حل کنند.

این نوع از زوج درمانی، مزایای زیادی دارد که از آن جمله می توان به بهبود ارتباطات افزایش صمیمیت و پیشگیری از طلاق اشاره کرد!

اگر رابطه شما نیاز به احیا دارد و روزهای سختی را پشت سر می گذارید، می توانید با مرکز مشاوره هم اندیشان تماس بگیرید. زوج درمانگران باتجربه این مرکز می توانند به شما در ارتباط باکیفیت و حل بحران ها کمک کرده و رابطه شما را بهبود ببخشند.

برای مشاوره تلفنی می توانید با شماره 02191023933 تماس گرفته و با این درمانگر ها صحبت کنید.

سوالات متداول

از مهمترین دستاوردهای زوج درمانی به روش شناختی رفتاری چیست؟

افزایش صمیمیت، با کیفیت شدن ارتباطات، پیشگیری از طلاق و…

جلسات زوج درمانی چند جلسه به طول می انجامد؟

این جلسات بین 12 الی 16 جلسه مطابق نظر روانشناس برگزار می شود.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره