تخصصی مشاوره بگیرید برای هم اندیشی با بهتری مشاوران با ما تماس بگیرید
9099071985
مشاوره و روانشناسی خانواده هم اندیشان
0

فاصله سنی معکوس در ازدواج و چالش های آن

فاصله سنی معکوس در ازدواج و چالش های آن

فاصله سنی معکوس، به معنای بزرگ بودن زن از مرد است که در صورت عدم آگاهی از مشکلات آن، می تواند چالش های زیادی در زندگی مشترک ایجاد کند.

آمار ثبت و احوال نشان می دهد در سال 97، یازده درصد ازدواج‌ها فاصله سنی معکوس داشتند. باید اشاره کرد که در فرهنگ ما، از ایام قدیم این نوع ازدواج با مخالفت بسیاری از والدین توام بوده و می باشد؛ ولی امروزه شمار این قبیل ازدواج‌ها در حال افزایش است.

برخی از روانشناسان عقیده دارند با وجود خطرات و چالش های زیاد در این نوع ازدواج، وقتی طرفین بالغ باشند و بتوانند این چالش‌ها را به خوبی حل کنند، زندگی موفقی را خواهند داشت.

از طرفی دیگر، برخی افراد سبک ازدواج با فاصله سنی معکوس را برده داری نوین می خوانند و از بیشتر شدن این نوع ازدواج‌ها ابراز نگرانی می کنند.

بررسی فاصله سنی معکوس در ازدواج و پرداختن به چالش های آن، موضوع این مقاله مرکز مشاوره هم اندیشان می‌باشد. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

دلایل ازدواج پسران با دختران بزرگتر از خودشان

 • دختران بزرگتر، هدفمند هستند و می دانند از زندگی چه می خواهند.
 • این دختران باتجربه هستند و مردان می‌توانند چیزهای زیادی از آنها یاد بگیرند.
 • خانم های بزرگتر به لحاظ عاطفی پخته تر هستند.
 • این خانم‌ها مستقل و با اعتماد به نفس هستند.
 • یک دلیل آن می تواند موقعیت شغلی و مالی بالای دختر باشد.
 • در برخی موارد، مرد در یک خانواده زن سالار بزرگ شده و به حمایت یک زن بزرگتر از خود در ازدواج نیاز دارد.
 • دختران بزرگتر ثبات مالی دارند.
 • دختران بزرگتر دستپخت خوبی دارند.
 • دختران بزرگتر مادران خوبی می شوند.

دلایل ازدواج پسران با دختران بزرگتر از خودشان

چالش های زندگی مشترک در ازدواج بافاصله سنی معکوس

بزرگتر بودن زن از مرد، می‌تواند چالش‌هایی را در زندگی زوجین ایجاد کند، که در ادامه مطلب به توضیح و بررسی آنها می پردازیم.

1- مخالفت خانواده‌ها

تفکرات قدیمی مادران، باعث شده است که با ازدواج پسرش با یک دختر بزرگتر مخالفت کند؛ حتی اگر این اختلاف سنی مابین 1 تا 5 سال باشد.

مادران عنوان می کنند که در خانواده ما پسرها بزرگتر از عروس ها بوده است و ازدواج با یک دختر بزرگتر مخالف رسومات ما و عرف جامعه است.

تعدادی از مادرانی که تفکرات قدیمی دارند، به خاطر اینکه دچار تعارض فکری نشوند، با این ازدواج مخالفت می کنند و می خواهند زنان امروزی را نیز قربانی تفکرت دیروزی خود کنند.

می دانیم ازدواج، در واقع وصلت بین دو خانواده است. اگر از طرف مادر داماد پذیرفته نشوید، کار شما سخت خواهد شد و نمی توانید در جایی که پذیرفته نشدید زندگی راحتی داشته باشید.

این ازدواج‌ها می تواند در اثر مخالفت‌ها و دخالت خانواده‌ها دچار تنش‌هایی بشود و بین زن و مرد اختلاف وجود آید. در صورتی که خانواده‌ها برای این ازدواج مخالفتی نداشته باشند و سعی در دخالت نداشته باشند، این سبک از ازدواج‌ها موفقیت آمیز خواهند بود.

2- برچسب‌ها و پیش داوری های اجتماعی

پیش داوری‌هایی که جامعه در مورد ازدواج با فاصله سنی معکوس دارد، باعث می شود این ازدواج‌ها شکننده شود. این پیش داوری‌ها باعث می شوند زوجین تصورات نادرستی در مورد شکست این ازدواج‌ها داشته باشند.

با بروز هر مشکل، ناخودآگاه انتظار شکست ازدواج را داشته باشند و همواره فکر کنند که به خاطر این اختلاف سنی معکوس زندگیشان به طلاق خواهد کشید.

ممکن است زوجین در حالی که در زندگی خود مشکلی ندارند، همواره منتظر طلاق باشند.

3- اختلاف در رشد و پختگی طرفین

یکی از مهمترین تهدیداتی که می تواند یک زندگی را به خطر بیندازد، این است که طرفین در پختگی و بلوغ روانی فاصله زیادی از هم داشته باشند.

زنان معمولا زودتر از مردان به بلوغ روانی می رسند. در گذشته این فاصله با بزرگ بودن مرد از زن به تعادل می رسید؛ اما فاصله سنی معکوس این خطر را برای زوجین ایجاد می کند که از زندگی و همسر خود رضایت نداشته باشند. چرا که زن برای همسر خود به جای همسری مادری خواهد کرد.

برای جلوگیری از این مشکل بهتر است زوجین قبل از ازدواج تناسب بلوغ روانی را در نظر بگیرند.

چالش های زندگی مشترک در ازدواج بافاصله سنی معکوس

واقعیت هایی در مورد فاصله سنی معکوس

آیا ازدواج افراد با فاصله سنی معکوس، به طلاق منجر می‌شود؟ در پاسخ باید گفت «نه»؛ چرا که برخی از شرایط و موقعیت‌ها دیگر مانند گذشته نیست!

نمونه‌ای از این شرایط را در ادامه بیان کرده و توضیح داده‌ایم.

1- از بین رفتن تابوها

امروزه دیگر فاصله سنی معکوس دیگر تابو نیست و آداب و رسوم دست و پا گیر در ازدواج، درحال از بین رفتن است.

برای مثال در گذشته اگر دختر بزرگ یک خانواده ازدواج نمی کرد، دختر کوچک اجازه ازدواج نداشت. اما امروزه این قید و بندها از بین رفته است و افراد آزادی بیشتری برای ازدواج دارند.

2- گذر از سنت به مدرنیته

جامعه از تفکرات سنتی دست برداشته و به سمت مدرنیته می رود. ازدواج به مقوله ای فرهنگ تبدیل شده است و افراد معیارهای دیگری غیر از سن را مبنای ازدواج قرار می دهند.

نیاز زن امروزی به شوهر اقتصادی نیست؛ زنی خود را خوشبخت می داند که بتواند رابطه عاطفی و احساسی خوبی با همسر خود برقرار کند.

واقعیت هایی در مورد فاصله سنی معکوس

3- تضعیف مرد سالاری

در گذشته به این دلیل مردان به طور قابل توجهی از زنان خود بزرگتر بودند، که بتوانند در خانه حاکمیت داشته باشد؛ در حالیکه امروزه این تفکرات مردسالارانه درحال کمرنگ تر شدن است.

در حال حاضر مردان به دنبال فردی برای همراهی و همسری هستند، نه حاکمیت.

4- کند تر شدن روند پیری در زنان

در گذشته روند پیری زنان بسیار بالا بود. زنان به دلیل ازدواج زودهنگام، بارداری های مکرر قبل از 20 سالگی و کمبودهای تغذیه ای خیلی زود پیر و شکسته می شدند. به طوری که یکی از گردشگران اروپایی در سفرنامه خود می نویسد “زنان ایرانی را در 30 سالگی عجوزه می نامند!”. به همین دلیل در گذشته زنان با فاصله زیادی از همسران خود ازدواج می کردند.

اما امروزه به دلیل وفور کاهش ازدواج در سنین زیر 20 سال، در دسترس بودن مواد غذایی متنوع و مراقبت های پوستی، یک زن 30 ساله بسیار جوانتر و شاداب تر از زن 30 ساله در گذشته است.

5- باروری و فرزندان سالم در سنین بالا

در گذشته فکر می کردند زنان در سنین 30 سال به بالا نمی توانند بچه دار شوند یا فرزندان سالمی به دنیا بیاورند؛ در حالی که امروزه با پیشرفت علم و افزایش مراقبت‌ها، زنان بین 30 تا 40 سال فرزندانی سالم را به دنیا می آورند. حتی امکان بارداری و بدنیا آوردن فرزندان سالم برای زنان بالای 40 سال نیز وجود دارد.

امروزه با انجام آزمایش های پیشرفته، ناهنجاری های جنین در زمان بارداری قابل تشخیص است و احتمال تولد نوزادان با ناهنجاری، بسیار کم شده است.

راهکارهایی برای زنان در ازدواج هایی با فاصله سنی معکوس

راهکارهایی برای زنان در ازدواج هایی با فاصله سنی معکوس

 • برای شوهرتان همسر باشید نه مادر!
 • از سلامتی خود بیشتر مراقبت کنید.
 • به زیبایی پوست خود بیشتر رسیدگی کنید.
 • شادی را بیشتر در زندگی خود به جریان بیندازید.

در پایان

امروزه ملاک‌ها و معیارهای ازدواج، دستخوش تغییر شده است. برای بسیاری از افراد سن و فاصله سنی معکوس معیار مهمی نیست؛ تابوها در حال از بین رفتن است و این نوع ازدواج‌ها رواج پیدا می‌کنند.

این را بدانید آن چه ضامن موفقیت یک ازدواج است، مراقبت از آن است، نه لزوما وجود اختلاف سنی! بسیاری از زوجین با وجود این که اختلاف سنی معکوسی ندارند؛ اما در زندگی خود بسیار دچار مشکل هستند.

اگر تصمیم به ازدواج با فاصله سنی معکوس را دارید، بهتر است مشاوره ازدواج را دریافت نمایید، تا خطرات و چالش های آن را به درستی بشناسید و آگاهانه در مسیر زندگی گام بردارید.

مشاورین متخصص مرکز مشاوره هم اندیشان، به سوالات شما در رابطه با ازدواج با فاصله سنی معکوس پاسخ می دهند و شما را راهنمایی می کنند تا زندگی مشترک موفقی را رقم بزنید.

برای دریافت مشاوره تلفنی ازدواج، می توانید از سراسر کشور بدون پیش شماره با 9099071985  تماس بگیرید.

سوالات متداول

آسیب‌هایی که سلامت ازدواج معکوس را تهدید می‌کند، کدامند؟

اختلاف در بلوغ روانی، پیش داوری های جامعه، مخالفت خانواده به خصوص خانواده پسر و…

آیا ازدواج با فاصله سنی معکوس، در جامعه امروزی رو به رشد است؟

بله؛ آمارها نشان می دهد این ازدواج‌ها با رشد یک درصدی در جامعه همراه است.

اینستاگرام

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره